Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras neigia R.Vanagaitės teiginius (19)

Knygos viršelis

Knygos viršelis

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras praneša, kad 2016 m. sausio 26 d. delfi.lt tinklapyje skelbtame interviu su Rūta Vanagaite „Surinko įrodymus, kaip iš tiesų žudėme žydus: nuo R. Vanagaitės nusisuko giminės ir draugai“ pateikta neteisinga informacija.

Gerb. R. Vanagaitė minėtame interviu teigia, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras nedavė leidimo cituoti ištraukų iš Kazimiero Sakovičiaus „Panerių dienoraščio, 1941–1943 m.“, centro išversto ir išleisto lietuvių k. 2012 m. Iš tiesų buvo ne visai taip, rašoma pranešime, aiškina centras.

Ištrauka iš straipsnio: „Norėjau pacituoti šiurpius liudijimus apie šunis, kurie ėsdavo atkastųjų akis. Turėjome gauti Genocido ir rezistencijos tyrimo centro leidimą tai cituoti – mums atsakė – kadangi supratome, kokiu tikslu rašoma ši knyga, mes leidimo cituoti neduodame. Man teko dienoraštį versti iš anglų kalbos“.

Šių metų sausio pradžioje Centras paštu gavo iš UAB „Alma littera“ licencinę neatlygintinę kūrinių panaudojimo sutartį Nr. AL/2038, datuotą 2015 m. gruodžio 29 d., dėl ištraukos iš Kazimiero Sakovičiaus „Panerių dienoraščio“ panaudojimo R. Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“ 2-oje dalyje.

Sutartyje be kita ko sakoma, kad „Leidykla patvirtina, kad Kūrinys (-iai) jai jau yra perduoti iki šios Sutarties pasirašymo momento“. Centras paprašė patikslinti sutartį: nurodyti „Panerių dienoraščio“ puslapius, iš kurių bus cituojamos ištraukos. UAB „Alma littera“ pataisytos sutarties neatsiuntė ir daugiau į Centrą nesikreipė.

Prasilenkia su tiesa ir kitas gerb. R. Vanagaitės teiginys, kad nėra „nė ženklo, nė lentelės“ „KGB muziejaus“ (t. y. Genocido aukų muziejaus) patalpose, iš kur Ypatingasis būrys „važinėjo šaudyti žmonių“.

Genocido aukų muziejuje informacija, kad pastate Nacių okupacijos metais buvo įsikūrusi Vilniaus ypatingojo būrio (vok. Sonderkommando) būstinė, pateikta net keliose vietose:

 • Informaciniame stende apie pastato istoriją požeminiame aukšte (buv. KGB kalėjimo patalpose);
 • Lentelėje prie 3-iosios kameros, skirtos ekspozicijai apie Nacių okupaciją ir holokaustą Lietuvoje;
 • 3-iosios kameros ekspozicijoje, skirtoje Nacių okupacijai ir holokaustui Lietuvoje;
 • Pirmojo aukšto ekspozicijoje „Lietuva 1940–1941 m.: netektys prasideda…“ nuolat rodomame dok. filme „Nacistinės Vokietijos represinės įstaigos, veikusios 1941–1944 m. Vilniuje, Gedimino gatvėje Nr.36 (dabar – 40)“.

Citata iš straipsnio: „Aš žinau, kad dabartinis KGB muziejus įrengtas patalpose, iš kur Ypatingas būrys važinėjo šaudyti žmonių. Nė ženklo, nė lentelės. Tokia oficiali Lietuvos politika. Daroma tiek, kiek privaloma“.

Interneto vartotojai šią informaciją gali rasti ir Genocido aukų muziejaus interneto svetainėje.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. lietuvis:

  Vanagaitės knyga vienpusiška, ji žeidžia lietuyvių tautą ir įtinka žydų ekstremistams, ieškantiems Lietuvoje vien tik žydšaudžių, o nekreipia dėmesio, kiek buvo slepiančių ir gelbėjusių juos…Bet ir šita nuomonė darosi tabu.

  • Manau, kad jau atėjo laikas Vanagaitę suimti: jos įvykdytas lietuvių tautos apkaltinimas žydšaudyste yra nepaprastai pavojingas nusikaltimas.Tardymo metu bus nustatyta, garantuotai, kad tai buvo organizuotas nusikaltimas – bus nustatyti to nusikaltimo organizatoriai bei finansuotojai. Įtariu, kad čia tikrai ne paskutinę rolę atliko Zurofas, o gal net ir moskovitų operatyvinės tarnybos.

 2. vaidotas:

  ar įsivaizduojat jau verčiamą knygą į užsienio kalbas ir pilnėjančią vanagaitės saskaitą banke?

 3. Diedas:

  Eilinė, maksimaliai reklamuojama knygiūkštė, skirta apdergt visiems lietuviams.
  Nesistebiu, kad iš jos sensaciją daro delfis. Aišku iš kur palaikymas ateina. Gerai skamba …kaip iš tiesų žudėme žydus…
  Norėčiau sužinot, kaip dar negimęs juos žudžiau, bet šito šlamšto nepirksiu.

  • Dronas:

   Manau, kad kitas sio veiksmo etapas bus, jog visi sitie zydsaudziai bus ivardinti partizanais. Matau labai nuosekliai vykdoma dergimo politika, kurios taikinys yra Lietuvos pokarine rezistencija, sovietines okupacijos pateisinimas ir sovietu nusikaltimu neigimas.

   • Dronas:

    Pridesiu, jog tai daroma ne siaip sau. ukrainoje irgi “atrado” “nacistus”. Todel jauciu, kad mum reikia rimtai para bellum. Labai noreciau taip rasydamas suklysti ir po daugel metu pasijuokti is svao niuriu nuojautu, labai noreciau.

 4. Diedas:

  Įdomu, kodėl Delfio paistalų paneigimas spausdinamas Alke.

 5. S:

  Gero mano pažįstamo močiutė, gavusi pasaulio teisuolio medalį ir prezidentūros apdovanojimą už žydų gelbėjimą, pasakė taip: “Vaikeli, kai kitą kartą juos ves, tu jų neslėpk. Tu juos palydėk…”

 6. LosAngeles:

  Platus sios knygeles ‘piarinimas’ tik parodo tam tikru sluoksniu suinteresuotuma, taip pat galima nuspeti ir is kur finansavimas sio skiedalo eina. Vyduno taip nereklamuoja??? 🙂 Matyt nelabai i tema rase zmogelis, nepatinka jis internacionalistams-kirsintojams, oi nepatinka. O vat vanagaite… na ka jus, genijus, ne kitaip…

 7. Tomas:

  Klausimas Vanagaitei,Kodėl izraelis neišdavė ir neišduos Rainių miškelio skerdiko Dušanskio?Jei neklystu, ta tragedija vyko ankščiau už visų sonder komandų atsiradimą. Manau tą knygą reikėjo pradėt rašyt nuo pradžių ,o ne nuo vidurio istorijos.

 8. Katalikas:

  Įdomu,ką per tos Vanagaitės knygos pristatymą ten veikė katalikų kunigai Ričardas Doveika ir Tomas Šernas, rabinų ten nesimatė.

 9. Kemblys:

  Įdomu, kodėl visais laikais buvo tiek daug ‘pogromų’ prieš žydus ne vienoje šalyje………….?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: