Lietuvos vyriausybė raginama imtis priemonių, kad Astravo AE statybos būtų sustabdytos (8)

„Astravo AE? Ačiū, nereikia“– Baltarusijos antibranduolinės kampanijos šūkis | youtube.com stop kadras

„Astravo AE? Ačiū, nereikia“– Baltarusijos antibranduolinės kampanijos šūkis | youtube.com stop kadras

Sausio 22 d.  kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis ir kelių partijų atstovai pasirašė kreipimasi į  Lietuvos Vyriausybę dėl Astravo AE. Šiuo pareiškimu raginama „padaryti viską, kad Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (AE) statyba nedelsiant būtų sustabdyta“.

Šį pareiškimą pasirašė opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų vadovas Gabrielius Landsbergis, opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Kreipimosi autoriai ragina Lietuvos Vyriausybę pasiųsti išankstinį politinį signalą, jog Lietuva sieks visomis priemonėmis neįsileisti į rinką „nesaugioje Baltarusijos atominėje elektrinėje pagamintos elektros“.

„Dabartinė Lietuvos vyriausybė iki šiol gan pasyviai reagavo į Baltarusijos AE elektrinės statybas vos 20 km nuo Lietuvos sienos. Matyt, iš principo buvo vengiama neigiamai kalbėti apie atominę energetiką, kol iki galo nėra palaidotas Visagino atominės elektrinės projektas pačioje Lietuvoje. Visgi laikas tiksi ir Lietuva kartu su partneriais ES privalo imtis visų įmanomų priemonių sustabdyti šį pavojingą Baltarusijos projektą, gręsiantį katastrofiškomis pasekmėmis ne tik Lietuvai, bet ir visai ES,“ – sakė minėtą pasirašęs LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.

„Kartu su kitų šalių aplinkosaugininkais nuosekliai priešinomės Astravo bei Kaliningrado atominių elektrinių statyboms. Džiaugiamės, kad Kaliningrado AE projektas žlugo, ir raginame Baltarusiją svarstyti alternatyvas Astravo AE projektui, – teigė R. Karbauskis. – Europos Parlamento narys Bronis Ropė pernai inicijavo parlamentinį paklausimą Europos Komisijai dėl  konkrečių veiksmų, skirtų užtikrinti, kad ES kaimyninėse šalyse veikiantys ar statomi branduoliniai reaktoriai atitiktų testavimo nepalankiausiomis sąlygomis reikalavimus. Taip pat Europos Parlamento Žaliųjų frakcija, kuriai priklauso LVŽS atstovas, ne kartą bandė įtikinti EP pasmerkti Baltarusijos elektrinės statybas.“

LVŽS ragina ne tik Baltarusiją, bet ir Baltijos valstybių politikus nutraukti ir palaidoti  branduolinių objektų statybas savo šalyse.  Lietuva turi siekti energetinės nepriklausomybės, vystydama savo turimus energetinius resursus. Europos Komisijos paskelbta studija pernai atskleidė, kad Lietuva kartu su Latvija ir Estija turi geriausias Europoje gamtines sąlygas atsinaujinančios energetikos plėtrai. Pagal visos atsinaujinančios energetikos potencialą, numatomą 2050-iems metams, Lietuva gali ne tik visiškai apsirūpinti, bet dar ir eksportuoti energiją (gamta leidžia užtikrinti mums net 150 proc. savo energijos poreikių). Atsinaujinančios energetikos vystymasis Lietuvoje garantuotų energetinę nepriklausomybę nuo bet kokio tiekėjo, skatintų  naujų darbo vietų kūrimąsi ir aukštų technologijų plėtrą. Atsinaujinanti energetika jau seniai įrodė, kad yra žymiai konkurencingesnė ir pigesnė nei praeito amžiaus technologijomis grįstų, pavojingų branduolinių objektų statybos.

Lietuvos patirtis uždarant Ignalinos AE akivaizdžiai rodo, kad tokio objekto kaip atominė elektrinė uždarymo kaštai ženkliai viršija bet kokią tariamą jo ekonominę naudą. Europos Sąjunga yra ne kartą patvirtinusi, kad nefinansuos Visagino AE statybų ir juolab jos uždarymo.

Tam, kad Lietuva taptų pažangia valstybe atsinaujinančios energetikos srityje, būtina nedelsiant įgyvendinti 2012 m. įvykusio referendumo rezultatus ir galutinai nutraukti Visagino AE projektą, kuris yra ekonomiškai nepagrįstas ir nekonkurencingas. Visagino AE projekto iliuzijos trukdo Lietuvai imtis ryžtingesnių veiksmų dėl biomasės, vėjo, saulės energetikos bei kogeneracijos plėtros. Tad ragindami imtis  ryžtingesnių veiksmų dėl Baltarusijos AE, raginame Vyriausybę taip pat kuo skubiau nutraukti Visagino atominės elektrinės įmonės finansavimą, kasmet reikalaujantį didelių biudžeto lėšų.

Baltarusija skelbia planus, kad pirmasis Astravo AE reaktorius pradės veikti 2018-aisiais, o antrasis – 2019-aisiais.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. “vyriausybė raginama imtis priemonių”

  vėlgi, – kai ir pati Vyriausybė, buv LKP CK bunkeriniam, kruvino okupacinio-kolaboracinio “dvoriko” skliaute tūno,
  kai neteisėta, neteisėto to pat okupacinio-kolaboracinio žudikiškos santvarkos AT prezidiumo (lssr-inio) skliaute
  “dūsta iki kadencijos išlikt”, kokia čia naivi puošmena žodelyčių:
  ragu …raginu
  imu …imkis
  manyk-monyk primon …priemone

  pavojingi šie tuščiapliauškiai (net užvakarykščiu išradimu žodžio “laikraštiena”, tikrai, ne man ar tau, o vienam iš jų)
  ir sankcijas nustatyt gali tik tikra, vieninga Europos sąjungos tvarka,
  tokia “mažutėlė” Žemės ekonomika kaip ES šalių bendra rinka, tikrai gali veikti
  (gali būti sau ir aplink veiksni),
  taip, kad ne vien putininei Rusijai bei ir baltarusiškajam Lukašenkai
  nustatytu deramas sąlygas.

  Bet,
  kai Seimo jau 2 metai (be 2 dienų, po KT 2014-0124 nutarties nevykdymo) neturime, tai ir vargu ar veiksnią ES
  dar.. turime. tad ne pliaukšt, o atstatyt konstitucinį Lietuvos bei kitų ES šalių (visų) veiksmingumą būtina, tada
  ir nuo grėsmių apsisaugosim, visi – VISOS ES šalys.

  Arba:
  metas skirstytis, į atskirus ir saugius valstybių namus grįžtant (nesusišengenintus bedurius 🙂 ).

 2. Sodininkas Antaninis:

  Geriau šie ponai jau patylėtų. NES buvo laikas kai reikėjo ne tik šaukti, bet ir veikti. Visų pirma Ignalinos AE pirmalaikis sustabdymas – nusikaltimas, kurio pasekoje ir gimsta kiti nusikalstami veiksniai išorėje; Karaliaučiaus ir Baltarusijos užmačios statyti savas AE. Lietuvai iš abiejų pusių. Tie projektai jau buvo, jeigu mūsų struktūros to nežinojo, tai kitas klausimas ir kitiems, bet uždarius Ignalinos AE, projektai įgavo konkretų pavidalą.
  O, kadangi Astravas, kiek pamenu dar ir Lietuvos teritorija, kurią Lenkija okupavo, ko pasekoje esame ją praradę, o mūsų šiuolaikiniai vadai negebėjo atstatyti teisingumo, tai irgi šį tą reiškia ar ne?

  • Jo, tai Stalino nuvogta teritorija.
   Nors ir, gal, vėluojam, bet vis tiek turim dėti visas pastangas, kad sudaryti jiems kuo didžiausias kliūtis paleisti tą AE.
   Nelabai kaip galim paveikti diktatorišką valstybę, bet jei jie naudos Nėries vandenį aušinimui, tai joje, be jokios abejonės, bus atominio užterštumo liekanų, o jau tada reikia belarusus užtampyti tarptautiniuose teismuose.
   Nors ir atstumo nuo mūsų sostinės nesilaikymas taipogi yra vada kreiptis su ieškiniu į tarptautinį teismą su reikalavimu sustabdyti statybas.

   • Plius.
    Reikia patiems nestatyti AE ir nepirkti elektros nei iš belarusų, nei iš rasiejos, o tada jau galėsim nuo jų sistemos atsijungti ir pažiūrėsim kur jie tą savo elektrą dės – bus brangi, kaip buvo ir mums su Ignalinos AE.
    Tada bus proga ir jiems pagalvoti, kad ar ne geriau jiems AE, jei jau būtina, kad būtų viduryje šalies.

  • Juozas:

   Pritariu Sodininko Antaninio mintims išskyrus paskutinį sakinį, kurio gal nesupratau. Užtat pridėsiu savo trigrašį :

   – mažai kas žino, bet už tai, kad galutinai atsijungsime nuo buvusios TSRS elektros tinklų sistemos MOKĖSIME rusams/belarusams vieną MILIJARDĄ eurų.
   Kaip ta suma vadinama – netęsybom, bauda, atsijungimo mokesčiu neprisimenu, info – iš kažkurios radio stoties pokalbio su energetikos specu, vairuojant.

 3. Alaba:

  Bukagalviškas kreipimasis, amžinai nukreiptas prieš kaimynines valstybes. Ar ne geriau būtų, protingai diplomatiškai susitarus, prisidėti prie Astravo AE statybos, tuo pačiu kontroliuojant jos statybų saugumą, o pastačius naudoti pigią elektrą iš tos elektrinės. Nereikėtų nei tų jungčių, nei milijardą kainuojančios sinchronizacijos. Bet mūsų politikai to nesugeba, jie moka tik rėkti, kad juos kažkas amžinai puola ir Lietuvą gramzdina į beprotiškas valstybei nepakeliamas išlaidas. Neturime protingų politikų, gebančių blaiviai, o ne isteriškai vertinti situaciją. Kol taip bus, Lietuva ir toliau bus skurdžių šalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: