Kauno marių regioninis parkas kviečia pasitikti Pusiaužiemį (0)

VSTT nuotr.

VSTT nuotr.

Kauno marių regioninio parko direkcija sausio 25 dienos popietę kviečia išlįsti iš savo olų ir keliauti pasivaikščioti po žieminį mišką, ieškoti pavasario pranašų ir aplankyti barsukų. Pažiūrėsime, kokį pavasarį – ankstyvą ar vėlyvą – jie mums išburs.

Pauliaus (Povilo) atsivertimas, Kirmėlinė, Krikštai, Kumeliuko krikštynos, Viduržiemis… Šitaip vadinamas Pusiaužiemis – sena, bet nepamiršta kalendorinė tradicija. Sakoma, kad šią dieną iš žiemos atsibunda barsukas (kai kur meška ar ežys) ir apsiverčia ant kito šono, o žalčiai, gyvatės ir kirmėlės atgyja ir šliaužia į namus ragauti valgių (krikštyti). Per Pusiaužiemį jau galima pasidairyti gamtoje pirmųjų, bet dar nedrąsių pavasario ženklų ir pabandyti nuspėti orus. O geriausias orų pranešėjas yra barsukas. Reikia tik stebėti jo elgesį.

Sakoma, kad per Pusiaužiemį savo oloje barsukas prabunda ir iškiša galvą apsidairyti. Jeigu švies saulė, jis gali savo šešėlio išsigąsti ir nerti atgal į olą. Tačiau ant nugulėto šono miegas bus visai prastas – ir sniegas tada greit susmegs, o pavasaris bus ankstyvas. Jei bus apniukę, barsukas gerai prasineš per mišką, pakvėpuos grynu oru. Apie jo veiklą matysime iš paliktų pėdsakų. Grįžęs barsukas versis ant kito šono ir kietai įmigs – pavasario tada negreit sulauksime, jis bus vėlyvas ir šaltas. Štai tokia barsuko prognoze tikėjo mūsų protėviai. Pamėginsime ją patikrinti ir patirti savo kailiu.

Pusiaužiemio dieną žmonės turėjo susilaikyti nuo darbų ir veiklų, susijusių su medžių ruoša, kad kinivarpos medienos neišvagotų, nekaršdavo vilnų, neverpdavo, kad kandys į rūbus neįsisuktų. Vengdavo šią dieną iš miško vežti medžius ir nešti šakas, kad gyvatės į namus iš girios neitų, Dzūkai net bulvių nevalgydavo, kad vasarą jos nekirmytų. Tokie ritualiniai draudimai – senovės mėnulio kalendoriaus reliktas, kuomet Pusiaužiemį, pasirodantį su pirmu jaunu mėnuliu, vadindavo Kirmių diena.

Kaip Pusiaužiemį bevadinsim, tai – taškas, reiškiantis virsmą į naują būseną. Kviečiame tądien netingėti, bent jau per galvą persiversti – ant jogos kilimėlio, o gal net ant sniego. O jei pažįstate netoliese gyvenančią barsukų šeimyną, užsukite jų aplankyti. Tik neišsiduokite, kad stebite, nes kitaip gali prognozės būti netikslios. Tuos, kurie prietarų nebijo, kviečiame prisijungti prie mūsų pasivaikščiojimo, po kurio smagiai pabūsime prie laužo: kas išsikeps obuolių, o kas galbūt išdrįs net bulvių (jei esate ne dzūkai). Laužas ir arbata mūsų, vaišės Jūsų.

Barsukų ir pavasario ieškotojai renkasi Kauno marių regioninio parko lankytojų centre (Miškininkų g. 2, Vaišvydava), sausio 25 d., 13 valandą. Iš čia, susipažinę su dienos orų berniuku barsuku, žingsniuosime į Girionis ir atgal (~4 km), grįžę su palankiomis (ar nelabai) prognozėm kursime laužą, vaišinsimės žolelių arbata ir žaisime judrius žaidimus.

Daugiau žinių galima gauti ir apie dalyvavimą pranešti  tel.  8-37 38 30 70, 8-37 38 30 71, arba el.paštu ramune.mikitiejeva@gmail.com

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: