R. Karbauskis. Turiu svajonę: blaivi, sveika, ekologiška, klestinti Lietuva (33)

Ramūnas Karbauskis | Asmeninio archyvo nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Asmeninio archyvo nuotr.

JAV protestantų pastorius Martynas Liuteris Kingas daugiau nei prieš 50 metų pasakė savo įžymią kalbą „Aš turiu svajonę“, kad visi žmonės, nežiūrint jų rasės, tikėjimo ir tautybės, būtų lygus. Svajonė tapo realybe. Aš taip pat turiu svajonę, kad Lietuva taptų blaivi, sveika, ekologiška, klestinti, patraukli savo žalumu ir darniomis bei gražiomis tradicijomis šalis. Tam Lietuva tikrai turi potencialą, nežiūrint šiandieninių niūrių nuotaikų ir bauginančios statistikos.

Šia linkme sėkmingai dirbame, tai rodo ir Naisių pavyzdys. Ši gyvenvietė, kuri 2015 metais buvo mažoji Lietuvos kultūros sostinė, garsėja savo blaivybės kultūra ir sveika gyvensena. Šiais metais tokių bus jau 10 visoje Lietuvoje. Praėjusių metų Naisių vasaros festivalyje dalyvavo jau per 45 tūks. žmonių.

Renginys visai šeimai „Naisių vasara“ buvo sugalvotas jog įrodytų, kad gražiausios šventės gali būti visiškai blaivioje aplinkoje. Naisių bendruomenės kultūrinis, sportinis gyvenimas, kasdienė aplinka tapo laisva nuo neblaivių žmonių ir jau sunkiai įsivaizduojama, kad galėtų būti kitaip. Blaivi aplinka kuria geresnę gyvenimo kokybę, išsprendžia daugelį bendravimo nesklandumų, gerina vaikų ir suaugusių santykius. Kviečiame visus į festivalį 2016 metais liepos 9-10 dienomis, kad patys tuo įsitikintumėte. Naisiuose esančius muziejus galima aplankyti bet kuriuo metu. Muziejų lankymas ir gidų paslaugos Naisiuose yra nemokamos.

Nesu vartojęs alkoholio, nežinau jo skonio, tačiau tikrai nemanau, kad yra teisūs tie, kurie mus kaltina, neva mes norime įvesti „sausą įstatymą“. Mes pirmiausia siekiame apsaugoti vaikus ir nepilnamečius nuo jiems diegiamo alkoholizmo. O suaugę neprivalo tapti abstinentais – jei svaigalus vartoja tam skirtoje vietoje ir šio įpročio nerodo viešai prie vaikų, nekenkia savo šeimoms, visuomenei. O šalyje ženkliai sumažinti alkoholio suvartojimo mastus yra būtina, nes jei nesugebėsime, mes savo valstybę tiesiog pragersime.

Kartu su Andriumi Mamontovu inicijavome parašų rinkimą po peticija dėl alkoholio draudimo renginiuose, kur dalyvauja vaikai. Šių gausiai surinktų parašų pagrindu mūsų Seimo narė Rima Baškienė inicijavo ir Seimas priėmė įstatymą savivaldybėms suteikiantį tokią draudimo teisę. Šiandien jau nemaža dalis savivaldybių ja pasinaudojo, kai kuriose savivaldybėse tai bus priimta artimiausiu metu.

Prošvaistės tikrai matosi. Prasidėjo banga švenčių, renginių savivaldybėse, kuriose nevartojamas ir neparduodamas alkoholis. Manau, kad alkoholis pardavinėjamas turėtų būti tik specializuotose parduotuvėse skandinavų šalių pavyzdžiu, reikia pradėti diskusiją dėl alkoholio pramonės nacionalizavimo ir valstybinio monopolio.

Pavyko išsaugoti alkoholio prekybos draudimą degalinėse, tikimės šiais metais bus dar ne viena žymiai ryškesnė iniciatyva stabdanti tautos nugirdymą. Kaip tai padaryti, mes tikrai turime labai gerą intelektualinį potencialą. Pas mus yra pasaulinio lygio mokslininkų, kaip prof. Aurelijus Veryga, kuris yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto  Sveikatos tyrimo instituto vadovas bei Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, kurio rekomendacijas tiesiog būtina įgyvendinti politinėje plotmėje.

Mūsų atstovas Europos Parlamente Bronis Ropė blaivybės ir sveikos gyvensenos klausimus aktyviai kelia europinių lygmeniu, pasisako prieš genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) invaziją į Europą ir Lietuvą. Jo iniciatyva surengta labai sėkminga diskusija Vilniuje „Blaivybė keliuose: realybė ar utopija?“. Po to Seime įregistruoti nauji įstatymo projektai, kaip 0 promilių visiems vairuojantiems, jie mažins nelaimių keliuose skaičius.

Lietuvos sveikuolių sąjungos 25 metų patirtis ir pavyzdžiai sveikatingumo srityje taip pat privalo būti taikomi valstybėje plačiu mastu. Sveikatos ir ligų gydymo srityje reikia esminių reformų, kad būtų skatinama sveika gyvensena, o ne didžiausios lėšos išleidžiamos tik brangiam gydymui tų ligų, kurių galima išvengti.

Sveikata – ne tik moralinė vertybė, tai ir didelis ekonominis potencialas, sutaupytus pinigus galima skirti kitoms teigiamoms reikmėms – švietimui, kultūrai vystyti, socialinei apsaugai. Pasaulio banko yra paskaičiuota, kad 1 doleris skirtas sveikatingumui, ligų prevencijai sutaupo 24 dolerius nebeišleidžiamus gydymui, nes žmonės nebeserga. Tiesiog čia reikia ūkiško ir logiškai skaičiuojančio požiūrio ir sprendimų, kad visi sveikatos draudimo pinigai nenueitų tik gydymui ir farmacijai. Būtina pertvarkyti pačią sveikatos draudimo sistemą – ji privalo skatinti patį žmogų rūpintis savo sveikata, užsiimti sveikatingumo praktikomis, įsisavinti bei išsiugdyti sveikus įgūdžius. Alkoholio vartojimas, rūkymas ir kiti narkotikai, nesveika gyvensena žlugdo ekonomiką. Ši žala skaičiuojama milijardais eurų.

Sveikinu, kad Lietuvos sveikuolių sąjunga paskelbė 2016-uosius „Sąmoningos tėvystės metais“. Sveikos gyvensenos, tautinės ir pilietinės vertybės ugdomos tradicinėje šeimoje. Ji privalo tapti ta kuriančiąja sveika ląstele, kuri augina visuomenės organizmą. Mūsų šalis serga, nyksta – masinė emigracija, gimstamumas mažas. Jei nesuvoksime šių problemų masto, mes tiesiog išnyksime ir čia nepagelbės jokie milijardai išleidžiami tankams įsigyti.

Mes turime atpažinti vidinius priešus ir imtis prasmingos kūrybos, kad visiems būtų gera gyventi čia, Lietuvoje.

Autorius yra sveikos gyvensenos, švietimo ir kultūros mecenatas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

33 komentarai

 1. he he:

  Geriau papasakotu kas pas jį partijoje vyksta. Tai įdomiau nei pagirimai patiems sau. Nes kalbos sklinda, kad sausio 10-ą dieną jo buvę bendrapartiečiai naują partiją registruos

 2. vabalas:

  “Alkoholio vartojimas, rūkymas ir kiti narkotikai, nesveika gyvensena žlugdo ekonomiką. Ši žala skaičiuojama milijardais eurų.”

  Na ne viskas taip paprasta, Karbauski. Yra ir kitų skaičiavimų, yra ir kitų nuomonių. O man labjausiai patinka nuomonė, kad pati ekonomika nėra jokia vertybė, ir nėra jokio reikalo ją kaip nors gelbėti. Vertybė yra sąlygos žmonijos išlikimui, ir auganti, nenuostolinga ekonomika yra visiškai priešinga tam. Arba naujas ipodas, arba geriamo vandens trūkumas ir užnuodytas oras. Arba milijoninis pelnas iš pramoninės žemdirbystės (kuris vėliau iš dalies prisideda prie visų tų “šeimos švenčių” ir pan.), arba nenumaldomai nykstantis derlingas paviršiaus sluoksnis ir vis didesnė žemės ūkio produkcijos chemizacija. Kol kas Karbauskio pozicija abejonių nekelia, todėl jis už ekonomikos plėtrą, už dar didesnius laukus, ir didesnius pelnus, nepaisant nieko.
  O tas karas su gėrimu yra tik dūmų uždanga nuo tikrų problemų sprendimo. O tikra problema kiek supaprastintai yra tokia: įsivaizduokit kalėdinį stalą už kurio sėdi kapitalistas (arba investuotojas, arba darbdavys, arba tiesiog tas, kuris nebesugalvoja ką dar nuveikt su turimom babkėm), darbininkas (žemdirbys, mokytojas, tarnautojas ir pan.). Na ir dar pasodinkim šalia tą mitinį emigrantą, ar alkoholiką, ar narkomaną, ar dar kokį bėdžių. Ant stalo 20 sausainių. Kapitalistas pasiima 19 ir sako darbininkui: “Tu stebėk tą imigrantą, jis atims tavo duonos kasnį”, arba “alkoholizmas neša milijardinius nuostolius ekonomikai, todėl pas mus visko trūksta”, arba “narkomanai naikina Lietuvos genofondą”. Pagaunat mintį? Ne imigrantai, gėjai, alkoholis, ne rūkymas, ir ne narkotikai kalti dėl apgailėtinos padėties. Skaičiuok sausainiukus, Karbauski, ir nebereiks pūstis kišeninėj žiniasklaidoj.

 3. Mintis:

  Graži svajonė.Įsijungiam į ją.Kai labai nori ir pasieki.Tai bendrom jėgom ir svajones sujungus,ši siekiamybė tampa reali.

  • Arūnas:

   gražu, bet prisijungčiau, tik kai būtų papildyta “ir lietuvius bei lietuvybę gerbianti Lietuva”. Tautą nuvertinanti ir sveikus globalistus veisianti visuomenė manęs nedomina

   • Mintis:

    Papildau:… ir lietuvius ir lietuvybę gerbianti Lietuva.
    Bet tai savaime suprantama esamybė ir siekiamybė-visada.
    Jau galite prisijungti:)

    • Arūnas:

     deja, ne visiems lietuviams tai “suprantama esamybė”, dalis mūsų tautiečių už lietuvybę labiau vertina nežabotą liberališkumą (net palaidumą), ne trispalvę, o vaivorykštinę vėliavą. Nors jie gali būti ir “blaivūs, sveiki, ekologiški ir klestintys”, bet jų esamybė kitokia

     • Mintis:

      Taip ir tai labai skaudina.Svetima brautis į Lietuvos kultūrinį,vertybinį lauką atlieka griaunamąją paskirtį.Bet tik blaivioje galvoje galimas loginis mąstymas ir saviaukla, savivertės ugdymas, supratimo kas Lietuvoje,pasaulyje vyksta ir ką daryti.Todėl ir svarbu,kad Lietuvai dirbtume, o ne laiką gaišume,kai ir taip viskas sujaukta,prie svaigalų.Tik dvasiškai stiprūs,visapusiškai sveiki Lietuvos žmonės gali apginti savo Tautos vertybes padaryti ir padėti palūžusiems tautiečiams..

 4. LosAngeles:

  Su Kingo ‘lygybe’ gavosi snipstas… Zmones niekada nebus lygus, bent jau pagal lyti. Tegu uzsiima kiekvienas savo pareigom ir to uzteks.
  Autoriaus svajone labai grazi, belieka tik pritarti. Alkoholis – kelias i degradacija, ir labai grazu kad atsiranda zmoniu tai suprantanciu

  • Kingas, manau, norėjo TIK lygių teisių (ko tada tikrai nebuvo), nes lygybė tarp žmonių nėra įmanoma pagal sąvoką: vienas aukštas, kitas – žemas, vienas toks, kitas – kitoks.

   • lyvis:

    Pritariu vienas tiki į Dievą, o tikras lietuvis netiki ir ką su juo daryti juk tokie visada gręžiojasi į Tarybų Lietuvą. lyvis

    • 🙂
     Tarybų Lietuvoje irgi buvo gerų dalykų:
     1. gyventojų Lietuvoje milijonu daugiau;
     2. visuotinis darbas;
     3. visuotinis mokslas;
     4. keliskart mažesnis nusikalstamumas;
     5. nebuvo benamių ir t.t, ir pan.

     • lyvis:

      Užmiršai pridėti kad buvo privatus skambučiai š-š-š-š-š ir žmogaus nebėra. Nusikalstamumas buvo slepiamas. lyvis

     • Bartas:

      ” tikras lietuvis:” perskaičiau Tavo 5 gerus dalykus (gaila, kad ne 10) ir apsiverkiau. Viešpatie , kaip aš suklydau . Nereikėjo man muštis už lietuvybę, nereikėjo dalyvauti ”nacionalistiniuose”, sąjūdietiškuose veiklose. Reikėjo , kaip brazauskas, trispalvę vadinti skuduru, susidėti su burokevičių “skrebais” ir kautis , muštis už 5 “rusiško komunizmo ” iškovojimus. Gal žinai , kaip tai susigrąžinti?

      • Niekaip,
       nes toj santvarkoj beveik visos respublikos, išskyrus spėk ką?, pragyveno iš Rasiejos turtų, kurie dabar yra žydoprivatizuoti.
       Po smetoninių laikų lietuviai pas sovietus pasikėlė ekonomiką, nes, atėję su visuomenės dauguma, kuri beveik neturėjo jokio turto, išėjo jau su labai aukštu išsimokslinimo lygiu, visi turėjo namus – butus, sodus, garažus, darbus ir t.t.
       Neberasim tokių durnių, iš kurių galėtume neznaimiai pasisemti. 🙂

       • Bartas:

        Pagal ,Tamstos, išvedžiojimus ir apgailestavimus dėl pabėgimo ir netekimo ūkinės naudos iš komunistinės rasiejos , galiu pareikšti tik užuojauta “Lietuvos Tautai”.
        Na tada, Gerbiamsis, papasakok kodėl “severo zapadnij krai” , pasiekusi ” su labai aukštu išsimokslinimo lygiu,” visi turėdami “namus – butus, sodus, garažus, darbus ir t.t.” nepralenkė Suomijos , Danijos ir kitų Europos šalių sukurtos medžiaginės gerovės.

        • Nuvažiavai į šoną: kur tu randi, kad būtų pasakyta, jog nereikėjo iš TSRS išeiti?
         Kaip sakė Lyvis, ten buvo totalitarinei tvarkai būdingų dalykų, o kur dar didesnės lietuviams galimybės pasaulyje?
         Nors Lietuvai, kol kas, nauda iš to dar nėra tokia, kokios lauktume.
         Štai dėl ko visada, prieš griaunant namą, pasižiūrim, o kur gyvensim iki naują pastatysim, pasiremiam tuo ką jau turime ir nuo to pasiremdami, o ne gerą sunaikindami, po to lipam į viršų.
         Dabar daėjo?

 5. Tutininkas (Nalšios kraštas):

  Gražios mintys. Tik ar Valstiečių ir žaliųjų partijos atstovui kalbėt apie vertybes? Žinoma, galima, visi apie tai kalba.
  Tačiau visiems pirmiausia keistis reiktų pradėt nuo savęs, nuo savos aplinkos.

  Pastebėjau, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai itin aktyviai stengiasi pateikti save kaip “tautišką” partiją. Kad ir tas faktas, kad kažkaip jie įjuko skelbti savo straipsnius “Alke” ir kituose tautinės minties puslapiuose.

  Tačiau tai tik “akių dūmimas”, LVŽS patogi apgaulė. Pažiūrėkit, kokie “tautiški” Ignalinos krašto LVŽS nariai…
  kaip jie piestu stojo prieš garbingo Nalšios žemės pavadinimo įteisinimą naujai sukurtai rinkimų apygardai.
  Aršiau už socialdemokratus ar liberalus tam priešinasi. manimi netikit?

  Ogi paskaitykit: http://www.mignalina.lt/nujienos/29-aktualijos/3294-sumaise-kaip-kortas-kaladeje

  Tai štai, gerb. Alko redakcija, su kokios partijos atstovais čia flirtuojate…
  Nesakau, kad tautinių jėgų diskusija su LVŽS visais atvejais yra beprasmė, tačiau tam, kad bendradarbiauti su šia partija, pastaroji turi pirmiausia apsivalyti nuo tokių politikų, kurie šiandien susibūrė Ignalinos rajono taryboje.
  Tik tai atlikus ir pasirinkus ne apsimestinę, o nuoširdžią tautinę liniją bendravimas su gerbiamu Karbauskiu ir jo partija bus prasmingas.

  O kol to nėra, kol atskiri partijos skyriai nuvertina tautiškumą, istorinius mūsų žemių pavadinimus – tol jokios diskusijos su šia partija negali būti. ir jos raštininkai turi būti mandagiai išprašyti ir tokių tikrai tautiškų portalų, kaip “Alkas”.

 6. Bartas:

  R. Karbauskis turi svajonę. Maža , nedidelę, ne pasaulinio lygio, bet turi. O kas girdėjote , kokią svajonę turi Butkevičius, Jos Kilnybė Prezidentė, Loreta visi kubiliai, bradauskai, masiuliai ir t.t. Aš ne.

  • Tą jo svajonę turėjo ir jo tėvas, kada 1990 02 07 LTSR Aukščiausioje Taryboje, vadovaujamoje AMB, nubalsavo už nutarimą, kad įstojimas į TSRS negalioja, t.y. Lietuvą nukreipė į kitą kelią.
   Bet ar kas iš to išėjo?
   Ekonomika buvo sugriauta, milijonas lietuvių išnyko iš Lietuvos.
   Svajoti yra gražu, svajoti netgi būtina, bet ar valdžia stengėsi, kad tai įvyktų?
   Manau, kad ne – po minėtos datos valdžioje iki šiol nebuvo nei vienos partijos, kuri dirbtų visuomenės daugumai.
   Dabar logiška būtų viltis nukreipti į tautininkus.
   Bet ar jie tikrai nori tai padaryti?
   Jie nepakeitė partijos pavadinimo į Visuomenės daugumos partiją – gal bent programoje tai bus?
   Bet daug kas nusibaidys nuo jų vien dėl pavadinimo, kuris yra tos partijėlės, kuri prieškariu nuvarė Lietuvą į katastrofą.

   • S:

    Klausyk, ko tu rypauji dėl to tautininkų susigrąžinto pavadinimo LIETUVIŲ? Dabar jau pats privalai tuo džiaugtis. Priminsiu – “visuomenės dauguma yra tie patys lietuviai, kurie čia gyvena nuo amžių amžinųjų”; “visi Lietuvoje yra lietuviais arba turi būti lietuviais, kurie dirba Lietuvos labui, kitaip tegul nešdinasi į eldoradus šunims šėko pjauti”, ir t.t. Tai jie ir pasivadino pagal Tavo pasiūlymus. Pagaliau pats užsivadinai tikru lietuviu, tai jie seka Tavo pėdomis… Kaip dabar suprast Tavo gilų rūpestį ir nerimą? 🙂 Ar čia melavai mums viską apie lietuvius?

  • lyvis:

   R. Karbauskis nepilnai pasisakė. Turiu svajonę: blaivi, sveika, ekologiška, klestinti Tarybų Lietuva. lyvis

   • Kažin ką jis apie tą laiką žino – to laiko didžiąją savo gyvenimo dalį jis dar stačias po stalu vaikščiojo. 🙂

    • lyvis:

     Įdomu iš kur tas žemgrobis ima pinigus žemei supirkinėti, kokį verslą jis prasuko.. lyvis

     • Iš pradžių žemė buvo pigi, pardavinėjo už čekius ir visokiais kitokiais fokusais pirko (nors už čekius pirkti buvo draudžiama, o ir galiausiai dauguma nepanaudotų čekių, t.y. kiekvieno suaugusio asmens dalis, dalijant likusį po tarybmečio Lietuvos turtą, tiesiog … dingo. Tiesiog panaikino iš pradžių Taupomąjį banką, kur buvo duomenys apie juos, o galiausiai, gal kokiu nutarimu ar be, tiesiog kalbos apie juos pasibaigė. Reikėtų landsberginių ir socdemų paklausti: kur padėjo tą dalį turto?).
      Jei neatsakys, tai tuoj prie sienos juos.

      • lyvis:

       Iškart tą užduotį patikėčiau tikram lietuviui iš Tarybų Lietuvos nes tarnybos nedirba iš kur Karbauskiukas gauna pinigų žemei supirkinėti. lyvis

       • 🙂
        Dabar jau, ko gero, jo (pradėjo, ko gero, kolūkio pirmininkas – jo tėvas) veiksmams yra suėjusi senatis.
        Bet derėtų Lietuvos turčius papurtyti: kaip ir kokiu būdu įsigijo milijonus – jei neįrodai, kad teisėtu būdu, tuomet, jei neįrodom, kad nusikalstamu, dedam turimo neaiškaus turto pusės dydžio baudą.
        Jei įrodom, kad nusikalstamu, paleidžiam pliką basą. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: