Seimas priėmė rezoliuciją dėl tautinių mažumų mokyklų (7)

Seimas | alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Seimas | alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Seimas, reaguodamas į viešai išsakytus visuomenę supriešinančius pasisakymus dėl tautinių mažumų mokyklų, priimdamas rezoliuciją, konstatavo, kad Lietuvos įsipareigojimai ir vykdoma politika, užtikrinant tautinių bendrijų teises, išlieka nuosekli. Ji grindžiama Konstitucija, Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija bei tarptautine teise, rašoma pranešime.

Priimtame dokumente pažymima, kad Lietuva įsipareigoja ir toliau sudaryti sąlygas tautinių bendrijų atstovams mokytis bendrojo ugdymo mokyklose puoselėjant savo kalbą, kultūrą ir papročius, taip pat pabrėžiama tautinių bendrijų integravimo svarba siekiant mažinti nedraugiškų Lietuvai valstybių įtaką vidaus politikai.

Seimas paragino visas Lietuvos institucijas skirti deramą dėmesį tautinių bendrijų visavertei integracijai į Lietuvos gyvenimą, efektyviai sprendžiant jų problemas, rūpinantis mokyklų ugdymo kokybe, mokytojų kvalifikacijos kėlimu, mokyklų aprūpinimu ugdymui reikalingomis priemonėmis.

Už Seimo rezoliuciją „Dėl tautinių mažumų mokyklų Lietuvoje“ balsavo 26 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 9 parlamentarai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .

7 komentarai

 1. Arūnas:

  tai ar tautinių bendrijų, ar tautinių mažumų? Kažkodėl nesiseka turėti bendrą nuomonę šiuo paprastu, bet labai svarbiu organizuotų kitataučių apibūdinimu. Tautinės mažumos Lietuvoje sudaro tik labai mažą tautinių bendrijų dalį

 2. XWQ:

  Gerb. Arūnai, Lietuvoje nėra aplamai jokių tautinių mažumų!!! Pamėginsiu Tamstai paaiškinti. Tautinės mažumos, pvz., yra Lenkijoje savo etninėse žemėse (!) gyvenantys kašūbai, vokiečiai, lietuviai ir kiti, kurių teritorijos kadaise buvo Lenkijos okupuotos ir aneksuotos. O kokias svetimas teritorijas okupavo ir aneksavo Lietuva? Dabartinė LR teritorija – tai ETNINĖS LIETUVIŲ ŽEMĖS, taigi kitataučiai, gyvenantys Lietuvoje turėtų būti vadinami TAUTINĖMIS BENDRIJOMIS. Tik taip ir ne kitaip! Mes neatėmėme nė vieno žemės lopinėlio nei iš Baltarusijos, nei iš Rusijos, nei iš Lenkijos, nei iš Vokietijos, nei iš Latvijos. Gyvename savo etninėse žemėse. O jei mes į Seimą renkame mažaraščius, kurie nesuvokia (ar nenori suvokti) tokių paprastų dalykų, tai kas kaltas? Rinkime ir toliau į valdžią eks-komuniagas ir visokius tolerastus ir viskas bus OK!!!

  • Žemyna:

   Vakar vos neapvirtau – Savukyno laidoje net p. Stundys lyg užburtas mažumas „regėjo” ir apie jas kalbėjo… Ačiū Dievui, laidai persiritus į paskutinę dalį viena iš laidos dalyvių pataisė kalbančius.
   Beje, tas kalbinis kliurkas ne toks jau ir nekaltas, kai išskrenda iš politiko lūpų. Politiko lūpose tai virsta VALSTYBĖS ĮSIPAREIGOJIMU, PRIPAŽINIMU, jog kita derybų pusė teisi, kitakalbius mažuma vadindama!
   Reikia SAVE SEKTI, kad tas žodis ne vietoje neišsprūstų! Ypač kalbant su smurtaujančia kaimyne, kai kalbi su ja apie savo piliečius, kuriuos ji kažkodėl laiko savo globotiniais, SAVO INTERESU(!!!) –
   Pagal visas chartijas-konvencijas parlamentas savo įstatymu išvardija:
   1) kokių kompaktiškai gyvenančių kitakalbių turi,
   2) ką iš jų laiko turinčiais tautinės mažumos požymių,
   3) kam iš pastarųjų suteikia tautinės mažumos statusą, ir
   4) kuriomis privilegijomis (iš rekomenduojamųjų Chartijos sąraše) sudarys sąlygas naudotis.
   Turint galvoje, jog privilegijos pareikalaus nemažų lėšų (kurias teks atitraukti nuo kitų valstybei svarbių reikalų sprendimo!), valstybės pačios LAISVAI pasirenka ir įsipareigoja pagal savo biudžeto išgales, esamas geopolitines realijas, istorines bei kt. lemiančias aplinkybes, kiek leis sau skirti mažumos privilegijų reikalams. Būtina neužmiršti, jog tai ne vienkartinis, bet ilgalaikis įsipareigojimas daugybei metų į priekį!
   Taigi, kad tave pripažįsta lyg ir mažuma, dar ne viskas. Privilegijų suteikia tik įstatymu pripažintas statusas, o jis ne visiems turintiems į tai teisių (t. y., gyvenantiems SAVO ETNINĖSE žemėse) suteikiamas.
   Didžiulė Lenkija leido sau tik porą PUSIAU lietuviškų mokyklų¹, SUVENYRINIUS pasus ir kelias kelio rodykles su etniniu vietovardžiu – ne visose etninėse lietuvių ir prūsų žemėse, o tik mažame jų lopinėlyje.
   Apie baltarusių ir ukrainų etnines žemes jų valstybės TM įstatyme nė neužsimenama (beje, iš ukrainų pusės įeina LEMKŲ (лэмки) tautinė žemė).

   ————————————————
   Teisingiau būtų jas vadinti sustiprinto lietuvių k. mokymo mokykla.

   • Šneki niekus: nėra Lietuvoje ir niekada nebuvo jokių kitų tautų, išskyrus lietuvius, nes čia nėra kitų tautų žemių.

    • Žemyna:

     Tamsta turi galvoje POLITINĘ tautą, aš – ETNINĘ.
     Kad nekiltų nesusikalbėjimų, vartoju terminą kitaKALBIAI, o ne kitaTAUČIAI.
     Prašau dar kartą perskaityti.

     Kai turime galvoje politinę klausimo pusę – tamsta esi 100% teisus. – Gyvendama SAVO etninėse žemėse (ir dar kelis kart tiek jų kitoms tautoms „užleidusi”), lietuvių tauta gyvena savo, t. y. Kūrėjo jai skirtose žemėse. todėl jokiems kaimynams neturi lankstytis ir dėkoti, ar prašyti, kad jai būtų leidžiama SAVO žemėse savo kalba susikalbėti.
     (Na, nebent priklausytų lyg smurtautojui vyrui vakarais dėkoti, kad per visą dieną nė sykio neprimušė, iš nuosavų namų neišvijo 🙁 …
     Ne veltui kažkada galiojo Lietuvoje tvarka neleisti kitataučiams įsigyti čia nuosavybės – – ne visi supranta, jog nuosavybės teisė nepaverčia įsigytojo žemės gabalėlio
     kitos valstybės teritorija, jog jame negalioja kitos šalies įstatymai ar papročiai!
     Beje, šis dalykas turėtų būti dar mokyklose į galvas įkalamas, kad žmonės iškreiptai netraktuotų savo nuosavybės teisių…

 3. Tik panaikinus ne valstybine kalba mokančias mokyklas, tuo pačiu panaikinsime antilietuviškumo vėžio platintojus Lietuvoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: