Elektros jungtys su Švedija ir Lenkija – dar vienas istorinis žingsnis stiprinant energetinę nepriklausomybę (nuotraukos) (10)

Simbolinis elektros jungčių įjungimas | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Simbolinis elektros jungčių įjungimas | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Gruodžio 14 d. Vilniuje, simbolinėje ceremonijoje LDK Valdovų rūmuose Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė simboliškai įjungė elektros jungtis „NordBalt“ su Švedija ir „LitPol Link“ su Lenkija. Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Švedijos vyriausybių atstovai, aukšti Europos Komisijos pareigūnai ir jungtis administruojančių kompanijų atsakingi asmenys.

Šalies vadovės teigimu, 700 MW galios jungtis su Švedija ir 500 MW elektros tiltas su Lenkija įkūnija dar vieną labai svarbų valstybės laimėjimą siekiant energetinio, ekonominio ir politinio saugumo.

„Nutiesę jungtis, stipriname stabilumą ir solidarumą, naikiname priklausomybę nuo vienintelio tiekėjo. Tampame Vakarų Europos energijos rinkos dalimi. Tai strateginis ir istorinis mūsų regiono pasiekimas. Šiandien kuriame tai, kas yra strategiškai svarbu Baltijos šalims ir visai Europos Sąjungai“, – sakė Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, per 25 metus pasiekusi politinę nepriklausomybę, šiandien Lietuva pati sprendžia, kaip vystytis ir kaip kurti savo valstybę. Pasak Prezidentės, mūsų šalis visam pasauliui demonstruoja politinę brandą, gebėdama sėkmingai įgyvendinti strateginius projektus

Valstybės vadovė taip pat pabrėžė, jog Lietuva drąsiai imasi lyderio vaidmens energetinio saugumo srityje. Mūsų šalies iniciatyva ir aktyviai bendradarbiaujant su kitomis Baltijos valstybėmis, Lenkija bei Švedija buvo patvirtintas Baltijos energijos rinkos ir jungčių planas, užsitikrinta Europos Komisijos politinė bei finansinė parama strateginiams energetikos projektams. Lietuvos vadovės teigimu, izoliuotą energetinę salą bendromis jėgomis sėkmingai pavertėme Baltijos energijos žiedu.

Pasak šalies vadovės, visa tai – sutelktos politinės valios, toliaregiškumo ir sėkmingos partnerystės pavyzdys.

„Elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ ir jungties su Švedija „NordBalt“ sukūrimas – tai dar vienas istorinis žingsnis. Tai stiprina Lietuvos ir Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę“, – sakė ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pirmadienį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose surengtoje oficialioje šių elektros jungčių inauguracijos ceremonijoje.

„Galime drąsiai teigti, kad Baltijos, Šiaurės ir Vidurio Europos valstybės dar niekada nebuvo taip glaudžiai susijusios politiniais, ekonominiais ir energetiniais saitais – kalbėjo premjeras.

Pasak Vyriausybės vadovo, bendra sėkmė rodo visuomenės pasitikėjimą valstybės gebėjimais įgyvendinti strateginius projektus. „Ir tai ne tik elektra. Tai – pozityvi energija, kuri būtina ekonominei raidai, mūsų valstybių konkurencingumui pasaulinėse rinkose. Tai kartu ir Europos Sąjungos tikslų įgyvendinimo energija“, – pabrėžė Ministras Pirmininkas.

Premjeras A. Butkevičius padėkojo partneriams Lenkijoje, Švedijoje ir Baltijos šalyse, elektros sistemų operatoriams, inžinieriams ir rangovams, politikams ir valstybės tarnautojams, taip pat ir Europos Komisijai už paramą ir įsipareigojimus remti mūsų regiono energetinio saugumo siekį.

Kaip pažymėjo Ministras Pirmininkas, tokio masto projektai įrodo, kad mūsų šalių bendradarbiavimas yra itin gerai išplėtotas, kokybiškas, paremtas supratimu ir įsipareigojimais – būtent tokią partnerystę puoselėja Lietuva.

„Kitas strateginis tikslas – Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentiniais Europos tinklais. Mūsų Vyriausybė dės visas pastangas, kad įgyvendintume šį projektą iki 2025 metų. Baltijos šalių elektros sistema turi tapti neatsiejamu Europos tinklų segmentu. Prie šio mūsų siekio kviečiu prisijungti kolegas iš Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Europos Komisijos vadovus“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Naujoji 500 MW elektros jungtis „LitPol Link“ pirmą kartą istorijoje sujungia Lietuvos bei Lenkijos elektros sistemas ir sudaro sąlygas elektrai tekėti iš Vakarų į Baltijos šalis, ir atvirkščiai. Projektą nuo 2008 metų įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir PSE.

Elektros kabelis „NordBalt“ tarp Lietuvos ir Švedijos yra viena ilgiausių povandeninių jungčių pasaulyje. Projektą kartu įgyvendino Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir „Svenska kraftnät“.

Abi jungtys yra Baltijos jūros regiono valstybių energijos rinkų sujungimo plano (BEMIP) dalis. Pagal šį planą, sukūrus tinkamą energetikos infrastruktūrą Baltijos jūros regione, tolimesnis žingsnis – Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.

Iškilmingoje ceremonijoje Valdovų rūmuose taip pat dalyvavo Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis, Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis, Latvijos ir Estijos ministrai pirmininkai, Lenkijos vicepremjeras, Švedijos energetikos ministras bei projektus įgyvendinusių Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos elektros perdavimo sistemų operatorių vadovai.

Elektros jungtys „NordBalt“ ir „LitPol Link“ sujungs Baltijos šalis su Skandinavijos ir kontinentinės Europos elektros tinklais. Tai sukurs naujus elektros energijos importo ir eksporto kelius regione, panaikins Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetinę izoliaciją, padidins konkurenciją elektros rinkoje ir paskatins mažesnes elektros kainas Lietuvos vartotojams.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Jonas:

  Sveiki,
  Tai kiek atpigs elektra dėl šių jungčių EUR ct KWh? Ar čia kaip su dujolaiviu, primokėsime už “energetinę nepriklausomybę”?:)

  Panašu, kad čia tik gražūs lozungai ir nieko konkretaus nepasakyta kokia bus ekonominė nauda, taip būna su neatsiperkančiais projektais, o http://www.alkas.lt šitoj vietoje nieko nefiltruodamas/neanalizuodamas papostino tokį straipsnį (propagandinį pranešimą žiniasklaidai)..:(

  • JUOZAS:

   Informuoju, kad Valdovų rūmuose de fakto buvo atidarytos ne Elektros jungtys, o pokylis. Dėl to elektra tikrai nepigs.
   p.s. optimistinės prognozės :el. jungtys bus dar testuojamos iki kovo ar balandžio mėn. o toliau matysim.

 2. Jonas:

  Alkas trina komentarus?:)

  Pabandysiu dar kartą:
  Kiek konkrečiai atpigs EUR ct už KWh? Trūksta analizės publikuojant tokį propagandinį straipsnį http://www.alkas.lt...

 3. Taip, kaip su elektros perdavimo linijomis, buvo būtina daryti ir su “Rail Baltica” 240 km/val. greičio vėže. Pradžioje šios vėžės maršrutu sujungti Baltijos šalių sostines ir šią atkarpą ekspoatuoti, o vėliau, kai Lenkija rekonstruotų savo geležinkelius šią vėžę sujungti su Vakarais per Lenkiją. Tačiau čia partiniai interesai buvo aukščiau už valstybinius…

 4. Bartas:

  Tai “Jonas ir Juozas” labai susijaudino . Vaje , vaje, kokia nelaimė, dar vieną bambagyslę nuo “motinos rasiejos ” Lietuva nukirto. Suprantu jūsų sielvartą, bet neužjaučiu.

  • Jonas:

   Aš už ekonomiškai pagrįstus projektus, o dėl pažiūrų, tai pacituosiu tokią gerą frazę tokiems komentatoriams:
   „Aš esu už žemę, aš esu už litą, aš esu už įprastus vyro ir moters, tėvų ir vaikų santykius, aš sakau ne į Rytus, ne į Vakarus, o čia, dabar ir visada, ir, lietuvaičiai, Lietuva yra vienintelė vieta pasaulyje, kur mes turime šeimininko teisę. Saugokime šitą teisę – ją labai lengva prarasti ir sunku susigrąžinti.“

   O jei šį žmogų kaltinsi rusizmu, tai pasižiūrėk filmuką, taip jis įkirus ir nuobodus, bet verta pažiūrėti visiems neoliberastams su tokiais kaltinimais:)
   http://www.rolandaspaulauskas.lt/2015/12/apie-zmogu-dieva-musu-gretas/

 5. na ka as galiu pasakyt eiline afera ne Lietuvos naudai melieji

 6. Juosta:

  Kokia čia nepriklausomybė : vieną priklausomybę pakeisime kita priklausomybe

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: