Z. Vaišvila. Kuo skiriasi Centija ir dabartinė Lietuva? (video) (26)

„Boxer“ pėstininkų kovos mašina | kam.lt nuotr.

„Boxer“ pėstininkų kovos mašina | kam.lt nuotr.

Dar šių metų liepos 9 d. Lietuvos kariuomenė paskelbė, kad Lietuva iš Vokietijos pirks šarvuočius „Boxer“. Dar vasario mėn. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas paskelbė planuojamą išleisti sumą – 350 mln. eurų. Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovai tą pačią dieną pranešė, kad dėl konkrečių kontraktų šalies vadovė nešauks Valstybės gynimo tarybos.

Lietuvai be konkursų apsisprendus, iš ko ir ką pirks, tik iš leidinio „IHS Jane‘s Defence Weekly“ pranešimo sužinojome, kad informacijos užklausos išsiųstos Prancūzijos „Nexter Systems“, Suomijos „Patria“, Vokietijos „Krauss-Maffei Wegmann“, Izraelio „Elbit Systems“, Italijos „Iveco“, Lenkijos „Wojskowe Zaklady Mechaniczne“, Šveicarijos „General Dynamics European Land Systems“, bei dviem Turkijos įmonėms: „FNSS Savunma Sistemleri“ ir „Otokar“.

8-ių ratų kovines pėstininkų mašinas gamina Prancūzijos „Nexter Systems“ – VBCI, Suomijos „Patria“ – „Patria“, Vokietijos KMW – „Boxer“, Italijos „Iveco“ – „Freccia“, Šveicarijos koncernas – „Piranha 3“ ir „Pandur 2“, Tukijos FNSS – PARS, „Otokar“ – ARMA. Izraelio „Elbit Systems“ šarvuočių negamina, ji gamina gamintojams ginkluotės ir jos valdymo sistemas.

Be abejo, pasiūlymai gauti įvairūs, todėl pirminio pasirinkimo apgynimui Respublikos Prezidentei vis tik teko sušaukti Valstybės gynimo tarybą (VGT). Gruodžio 10 d. VGT vienbalsiai nusprendė, kad pirksime 88 šarvuočius aldas iš Vokietijos įmonės „Artec“. Kaina – iki 400 mln. EUR. Tarpininkui OCCAR sumokėsime 3 mln. EUR. Kiek kainuos Lietuvoje steigtina techninio aptarnavimo ir logistikos bazė – nepaskelbta.

„Boxer“ šarvuočių Vokietijos, Prancūzijos ir Anglijos kariuomenei programa pradėta 1990 m. 1999 m. iš šios programos pasitraukė Prancūzija ir sukūrė savo VBCI 8-ių ratų šarvuotį. 2001 m. į šią programą įsijungė Olandija. 2002 m. sukurtas bazinis „Boxer“ modelis, kuris šiose šalyse turi po 4 savas modifikacijas. 2003 m. Anglija išstojo iš šios programos ir baziniu modeliu pasirinko šveicarišką „Piranha 5“.

Nerimsta profesionalų diskusijos Lietuvoje, ar brangiausias Lietuvos kariuomenės istorijoje pirkinys nesibaigs tarptautiniu skandalu, nes Lietuva kelia itin mažus reikalavimus būsimųjų šarvuočių apsaugai nuo priešo ginklų Viešai paskelbta, kad kovinių pėstininkų mašinų įgulos apsaugos lygis turi atitikti ne mažesnį kaip NATO standarto STANAG 4569 antrąjį lygį, nors jų yra net šeši lygiai, o apsauga nuo granatų ir minų sprogimų turi būti ne mažesnė nei to paties standarto 2a/2b lygis. Reikalaujamas ginkluotės bokštelis, kuriame būtų sumontuotas ne mažesnio nei 25 mm ir ne didesnio kaip 40 mm kalibro automatinis pabūklas bei 7,62 mm belgiškas kulkosvaidis „FN Herstal“.

Nurodytas STANAG 4569 2-ojo lygio standartas numato, kad šarvas privalo apsaugoti įgulą nuo iš 30 metrų atstumo iššautos 7,62 kalibro kulkos bei nuo po ratu, vikšru arba kėbulo centru sprogusios 6 kilogramų minos, numatytas 30 metų tarnavimas. Tai apsaugo įgulą ir transportuojamus 8 karius nuo „Kalašnikov“ automato ugnies ir standartinės prieštankinės minos.

Taigi, reikalavimai šarvuočiui minimalūs, o kaina? Buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus viešai aiškino, kad „Boexer“ kainos padidintos bent 35%. Viešai skelbiama, kad dauguma KAM gautų  pasiūlymų numato ne mažesnį nei STANAG 4569 3-io lygio standartą. Nežinome duomenų ir komplektacijos, nesame specialistai, tačiau „pasigooglinus“ atsiranda dar klausimėlis – kodėl šių šarvuočių kaina bene dvigubai didesnė nei šiuolaikinių tankų? Matyt, taip turi būti. Tačiau…

Slovėnijos vyriausybė 2006 m. nusprendė pirkti iš Suomijos „Patria“ šarvuočius kariuomenei už 275 mln. eurų. Dėl korupcijos sudarant šią sutartį nuteistas Slovėnijos ministras pirmininkas Janezas Janša (Janez Janša), kariuomenės pareigūnai, tarpininkas Austrijoje, atsistatydino „Patria Oyj“ prezidentas Jorma Vytakorpis (Jorma Wiitakorpi). Tiesa, byla dėl penkių „Patria“ vadovų korupcijos, nesurinkus pakankamai įrodymų, nutraukta šių metų vasaryje. 2012 m. jau kita Slovėnijos vyriausybė nutraukė šią sutartį.

Kroatijos kariuomenė 2007 m. užsakė labai panašų į lietuvišką pasirinkimą kiekį šarvuočių – 84 „Patria“. Tiesa, jų kaina kuklesnė nei lietuviška – 112 mln. eurų. „Patria“ bylą tiriantys Suomijos pareigūnai dėl šios sutarties nurodė pagrindinius korupcijos veikėjus – buvusius Kroatijos prezidentą Stjepaną Mesiči (Stjepan Mesić) ir ministrą pirmininką Franjo Gregurič (Franjo Gregurić), du Kroatijoje žinomus verslininkus.

Jei išdėsčius šiuos faktus, kas nors dar abejoja, kas Lietuvoje nusprendė, kad reikia pirkti šią prekę – 8 karius ir 3 narių įgulą už dviejų šiuolaikinių tankų kainą gabenančias pėstininkų kovines mašinas, iš ko pirkti ir už kokią kainą pirkti, tai siūlau dar kartą ramiai sekmadienį pažiūrėti režisieriaus Raimondo Vabalo lietuvišką filmą – parodiją „Marš, marš, tra-ta-ta“, kuriame Jacobs firma skolon tiekia nuolat nežinia dėl ko kariaujančioms Centijai ir Grošijai šaudmenis. Ir net po vieną tanką. O atsiskaityti po to tenka žemėmis.

Jei kam nors dar neaišku, ar norėsite dar diskutuoti šia tema, manau, netruksime sulaukti Centijos Valdovės pistoleto šūvio į orą, taip nutildant minią, išdrįsusią suabejoti Valdovės tautai skelbiama „tiesa“.

Po šūvio Valdovė iškart paskelbė įvedanti Centijoje visuotinį tylėjimą, kad nesklistų „valstybei žalingi gandai“.

Jei tenka taip atvirai griebtis kariškų „valstybei naudingų“ sutarčių, panašu, kad „valstybei žalingi gandai“, atvedę Lietuvą iki 2012 m. spalio mėnesio tautos referendumo rezultato, jau bus sužlugdę išskirtinai „valstybei naudingą“ taip vadinąmą Visagino AE projektą. Bent tokia paguoda Lietuvos būsimiems biudžetams…

Nuo kitų metų tarptautiniais klausimais nukreipti dėmesį nuo vidinių „projektų“ Respublikos Prezidentei seksis sunkiau – Lietuva nebebus nuolatiniu Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariu, ir mūsų ambasadorė Raimonda Murmokaitė nebegalės Lietuvos vardu inicijuoti Lietuvai „išskirtinai svarbių“ klausimų svarstymo JT Saugumo Taryboje. Centijos ir Grošijos atstovai 2500-ajame tarptautinio Ryžtingų veiksmų pakomitečio posėdyje reikšmingai šūkaliojo iki pat tikro didžiojo karo pradžios, dėl kurio pradėjimo pasaulio didieji neklausė susireikšminusios Centijos Valdovės nuomonės.

R. Vabalas dar 1964 metais filme – parodijoje „Marš, marš, tra-ta-ta“ toliaregiškai panaudojo būsimą šiuolaikinį graudžiai linksmą „politinio korektiškumo“ terminą. „Politiškai korektiškai“ 2015 m. lapkričio 26 dieną Lietuvos Seimas skubos tvarka priėmė net galimų teroristų globos Lietuvoje įstatymą.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

26 komentarai

 1. alksnaitis:

  „Marš, marš, tra-ta-ta“vertas dėmesio filmas , ypač tiekms kurie daugiausiai rėkia apie karą reikia kelis kartus pažiūrėti gal ką supras. . Žinoma jie į tą karą ir neis pirmi ,,čimodanus”- lagaminus susikrove maus per sieną.

 2. alksnaitis:

  kas Lietuvoje nusprendė, kad reikia pirkti šią prekę – 8 karius ir 3 narių įgulą už dviejų šiuolaikinių tankų kainą . kodėl taip brangiai? Kodėl ne du tanus, o vieną šarvuotį?

   • Gustavas:

    Štai alksnaičiui du tankai patinka vietoje vieno šarvuočio . Kitam kokį 70 kamufliuotų zaparožiečių . Man kokį 500 žemaitukų veislės arkliukų vietoje dvejų tankų. Bartui- raktų 47-50 didžio. . Gal metuose kartą kaip ir lazda išautu. Aš maniau, kad visi tik apie krepšynį išmano,bet kur tau. Alksnaiti, jei dar nevėlu pasiūlik 1000 skraidančių šluotų.

    • alksnaitis:

     Gustavai, žinoma tu baigei karo akademiją, stažavaisi užsieniuose daugiau rauki nei mes civiliokai, bet ir mes ne molio Motiejai raukiam , kad lyginant panašaus lygio tanką ir pėstininkų šarvuotį mūšio lauke tankas yra pranašesnis.O kur esmė? Kainoje du tankai prieš vieną šarvuotį.

     • Gustavas:

      Žinoma, kad ne molio Motiejai, jei jau žinot, kad baigiau karo akademiją. Generalskas mundierius seniai jau kabo ant čvieko. Tai va, jei atmintis nepaveda pagal LR gynybos politiką Lietuva kariuomenės pajėgumus orentuoja į nacionalinę gynybą .Tankai yra puolamoji kovos mašina. Kieno gamybos ir kelintų metų tie du pigus tankai.Gal man derėtu nusipirkt.

      • Dronas:

       Cia rasineja veikejai, kurie noretu, kad technika butu rusiskos gamybos. Cia tam atvejui, kad paskui pasakoti kaip tuteisiai ir kiti nesiorientuojantys individai (kazkokios gamtos klaidos deka esantys Lietuvos pilieciais) “voentorge” “nusipirko”, na kaip Ukrainoje. Trumpai tariant labai noretusi, kad kaip Ukrainos rytuose, butu galima per siena varyt rusiska technika, su “dobrovolcais” ir kitais “atostogautojais-turistais”. O i akis meluoti, neva tai Lietuviu technika, kuria surado pamesta krumuose. Nieko naujo. Bet silpnaprociu kurie patikes sitom kremlinu pasakom tikrai atsiras.

      • alksnaitis:

       Gustavai, tai tu brolau pasirodo nei Lietuvos karo akademijos nebaigiai, nei užsieniuose studijavai. Pasirodo tu eilinis civiliokas, krepšinio žinovas. Kodėl tau brangus šis šarvuočių pirkimas?Gal tamsta kokį atlygi už šį pirkimą gauni, žmonės kartais vadina,,otkatu”- lietuviškai išvertus kažkas nuriedės?

       • alksnaitis:

        Dronai, duok Dieve, kad Lietuvoje nevyktu, kažkas panašaus kaip Ukrainoje, nesikištu jokie užsieniečiai su savo nešvarias pinigais.Kad lietuviai, kokios kilmės jie bebūtu lietuvių, ukrainiečių, rusu, lenkų, latviu ir kitų. Niekada tarp savęs nekariautu.Su kaimynais gražiai gyventu, prekiautu, vienas pas kitus į svečius važinėtu..O tokius karo šauklius kurie 1987-1991, sausio 13 naktį miegojo, pro langą žiūrėjo,dvejojo, ar buvo kitoje pusėje.O dabar kailį pakeitė ir apie karą daug šneka visokius tokius linkevičius, gribauskaites į kokią Ramiojo vandenyno nedicką salą, dar tokius tarptautinių bankininkų, pasaulio turčių klapčiukus , kaip auštrevičiai kartu išsiųsti, lai nervus ramina žvelgdami į mėlyną jūrą.Ir Lietuvoje išauštu naujas rytas.

        • alksnaitis:

         dar būt gerai į tą salą išsiųsti kelis teisėjus, žurnalistus kurie plauna lietuviams smegenys dieną ir naktį, daug melo pavaro, kelis laisvosios rinkos analitikus, kartu su jais naujosios atominės elektrinės projektą,skalūnų dujų išgavimą dabartiniais metodais, Lietuvos žemės užsieniečiams leidimą, žemės nuosavybės kilnojimą, tautai ir valstybei gyvybiškai svarbių nuosavybės sričių pardavimą,Juvenalinės Justicijos projektą. Susodinti juos visus į laivą,, Independent”, lai moka patys ofšorams,dar jiems visus emigrantus iš Azijos , Afrikos kuriuos jie planuoja atvežti, kartu pasodinti.Lai plaukia į tą salą kur jokių kaimynų nebūtu per šimtą mylių…O mes likusieji , gal senutę Ignalinos elektrinę užkurtume,Lietuvos įstatymus padarytume viršesniais nei užsieniniai,Lietuvoje valstybinį komercinį banką sukurtume, Lietuvos valdžia galėtu savarankiškai valdyti,turėtume savarankišką muitų politiką…Gal ir vėl ir šviesa ir tiesa mūs žinksnius telydės.

         • alksnaitis:

          darbo vietu sukurtume, valstybinių darželių pristatytume/ Vilniuje nei vieno dar nepastatė per 25 metus, tai kaip tie vaikučiai užaugs/, Lietuvos sūnus ir dukras kviestume sugyšti….

         • alksnaitis:

          Dar būt gerai į tą laivą įsodinti gėjų paradus ir jų viešą propogandą.O Lietuvoje sugražintume litą atgal ir savarankiškai jį valdytume.Lietuvos kariuomenę sudarytu profesionalai, savanoriai, šauktiniai ir vyrai galėtu laikyti ginklus namuose. Kaip šveicarai ar estukai.Šiek tiek pakeistume valdymo sistemą.Jei papultu koks geras vyras, kaip pusbroliai Baltarusai turi galėtu valdyti ilgai.Įvestume egzaminą, grieštesnį cenzą balsuojantiems valdžios rinkėjams.Mokyklose įvestume dalykus, kad Lietuvos sūnūs ir dukros suprasto pasaulio politiką, kaip valdoma FRS- Federalinė rezervu sistema, kaip emituojami pinigai, kaip daromos spalvotos revoliucijos, kaip didelės šalys bando valdyti mažas, kodėl joms reikalingi karai, kaip ir kodėl spauzdinami doleriai, svarai, euras, juanis…Sumažintume referendumo iniciavimo parašų skaičių nuo 300 tūkstančių iki 100 tūkstančių. Paprašytume Vokietijos ir Rusijos kad leistu prisijungti prie dujotiekio Baltijos- Sarmatijos jūroje.Jungtys su lenkais, švedais paliktume geras darbas buvo atliktas.

          • alksnaitis:

           sūnūs ir dukros suprastu /klaida/

          • Dronas:

           Kaip suprantu is komentaru kiekio, tau uz kieki apmoka, o kokybes netikrina? Neblogai isitaisei. Zinoma matosi, kad stengiesi, bet ne ten ir ne tiem. Supainiojai adresus, geriau eik i delfi pasitersti, ten sio to pasieket, nors kazkuo ipatingu pasigirt nelabai galit, bent jau ismokot vienas kita masiskai pliusuot. O cia tu tusciai ausini burna.

          • alksnaitis:

           Dronai-amerikieti , tau nesuprasti , kad ne viską gali nupirkti už pinigus. Ten pas jus Amerikoj viskas pekama ir parduodama čia baltų-sarmatų žemėje yra kitaip.

          • Dronas:

           Jei tau visur JAV vaidenasi tai gydykis. Negi tu manai, kad as tau cia leisiu, kremliaus “tiesa” skleisti? To nebus. Galvoji tu cia ramiai zmonem smegenis skalausi ir tau niekas zodzio pries netars? Naivuolis. ZInoma, gali buti, kad tu tiesiog naudingas idiotas, bet tai dar blogiau, nes tokie idiotai buvo STRIBAI. Tai kas tu esi? Gali atsakyti, bent pats sau patyliukais? Tovaryscius uz pinigus, sliauziojantis kolaborantas ar stribas? As gi stebiu tokiu kaip tu aktyvuma. Alkaas buvo ramus leidinukas, kur budavo malonu paskaityti, tame tarpe ir komentarus. O tokiu tovarysciu kaip tu rasliava akis bado ir puikiai matosi, zmogus dirba Judo darba.

          • alksnaitis:

           na Dronai pasakyk savo Lietuvos vaizdinį.Ar kurioj vietoj tau labai nepatiko mano žodžiai? Partizaninis kars 1944-1952 jau baigėsi, Dar klausimas kokioj pusėj pats būtum? Neaišku kokioj pusėj būtum 1941 -1944? O pravardžiuoti ar vadinti kitą tuo ar kitu nekas, tu savo žodžiais pagrysk kaip tu matai pasaulį ? Kokia norėtu matyti Lietuvą ar viskas tau joje dabar gerai?

          • alksnaitis:

           kokia norėtum matyti Lietuvą ?

          • Dronas:

           Kazkaip labai jau padrikai cia surasei. Buciau be abejo Lietuviu puseje. Tik man iskilo siokiu tokiu klausimu. Kaip supratau is tavo padrikos rasliavos, tai JAV visur kalti. Matyt tai, jog Lietuvoje valde AMB su savo prokremliska vagiu sutve, kalti JAV, kad zmones prie balsadezes vadovaujasi ne smegenim, o tikriausiai subine, nes renka ne kart teisus, pripazintus kaltais ir net sedejusisu individus. Kalti, kad tomasevskis toks “liankas” laksto kazkodel su dryzuota justele, susitikineja su kremliaus atstovais, kad raudonskuriu valdzia suzlugde daugybe Lietuvai butinu energetiniu ir ne tik projektu, kalti del girtu diotu su BMV siautejimo, “kalti” del vagysciu ir korupcijos “kulturos”. Kalti JAV? Tu mane visai durnu laikai? Kur cia JAV? Nomenklaturinius trintukus, kurie su atsidavusio vergo meile i kremliu zvalgosi, matau. Prasigerusius degeneratus, kurie kiekviena svente supranta kaip pagrinda prisiliuobti, matau, taip jau buvo iprasta “prie ruso”. Visom progom, traukiam bonka. Matau atbukusius zmones, kurie taip ir liko sovietinio mastymo sukaustyti. Manantys, kad ponas (valdzia) del ju tri kazka daryti, duoti ir panasiai. ai, kad to reikia reikalauti ir daryti patiem, tokiem individam arba nezinoma arba nesuprantama. Matau buvusius kolukiu pirmininkus ir kitus veikejus, kurie tape “verslininkais” nieko nesukure, tik isporceliavo kas buvo, isspaude is zmoniu paskutines sultis, o kai rusija eilini karta nesamoniu pridare ir ju bizniukas uzsirauke, staiga apsiverke, graudziai. Na zinoma, tokiam verslui nei smegenu nei idideliu pastangu nereikejo, vos tik jis uzsirauke, Lietuva tokiem tapo bloga, labai bloga. Kiti normalus, pakrapste makaule ir vietoje to, kad verkti senai pasitvarke savo versla taip, kad jiem nusisvilpt kaip ten ka rusija daro. Daugelis nuo to tik laimejo. Tai kur cia kruvina JAV ranka? Kol kas matau tik sovietinio mentaliteto elektorata, visiskai nemastanti, bet labai emocionalu. Buvusius kompartijos veikejus, kurie dabar atseit verslininkai, kiti vaidina politikus, aptarnaudami gazprom ir rusijos interesus. Tai kur cia JAV? Kazkaip daugiau rusosovietio raugo matosi, tiesa sakant labai daug. vemt vercia nuo sito. Ir iki amerikonu mum labai toli. Laime letai, bet visgi vaduojames is sitos smarves, taip noretusi, kad greiciau, deja, sovietinio raugo atstovai taip paprastai neiseis ir nepasiduos, su jais ir ju dvokianciu palikimu, dar igai teks terliotis.

 3. Remigijus:

  Zigmai, ar tau su Vaiškūnu jau paskutiniai varžteliai atsisuko, ar Užduotį vis dar vykdai?

  • Bartas:

   Malonėk , Tamsta , smulkiau paaiškinti. Nes jei reiks prisukti reikia žinoti rakto dydį.

  • Mintis:

   Zigmas ir Vaiškūnas gerbiami žmonės,nuoseklūs ir geranoriški.
   Tamsta tikriausiai geranoriškas?

  • Dronas:

   Po senovei vykdo, niekad ir nebuvo sustojes. Todel neverta jaudintis, Boxer dabar geriausia kas vaziuoja musio lauke, o visas straipsnis skirtas neismaneliam ir naudingiem idiotam. Pilna klaidu ir nutylejimu, pavyzdziui sarvai dabar visuose siuolaikinese masinose pakabinami, sita zinoma nutylejo ir tas pats auksciausias lygis butent taip ir pasiekiamas. Na ir kitos “smulkmenos”. Delfis sito veikejo neispausdino, bent jau kol kas, o cia siek tiek yra galimybe pasitersti. Alkas paskutiniu metu tapo kremlinu nersimo vieta, matomas padidintas susidomejimas, todel bukit budrus. alksnaitis kaip tik vienas is ju. Matyt mestas kaip pastiprinimas autoriui, zinia kieno siustas.

 4. kiškis zvairys:

  P.Vaisvila raso “Kroatijos kariuomenė 2007 m. užsakė labai panašų į lietuvišką pasirinkimą kiekį šarvuočių – 84 „Patria“. Tiesa, jų kaina kuklesnė nei lietuviška – 112 mln. eurų.”
  Bet paziurekit cia https://en.wikipedia.org/wiki/Patria_AMV#/media/File:Croatian_Patria_AMV_Karlovac_2009.jpg

  Jei kroatai pirko patrias be ginkluotes tai aisku kodel tiek ir mokejo… kazkoks tendencingas ir uzsakytas straipsnis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: