Lietuvoje ištuštėjo 4200 kaimų ir viensėdžių – išsaugokime jų vardus! (30)

Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lietuvoje sparčiai mažėjant gyventojų skaičiui ištuštėjo 4200 mūsų šalies kaimų ir viensėdžių. Laikantis galiojančios tvarkos, kyla pavojus prarasti visų šių gyvenamųjų vietovių vardus. Palyginimui, per sovietmetį prarasti 5600 istorinių kaimų ir viensėdžių pavadinimai (apie 22% viso gyvenviečių vardyno); 2014 m. Ukmergės r. savivaldybės prašymu LR Vyriausybė jau panaikino 40 kaimų ir viensėdžių, šiais metais – dar tiek pat Švenčionių r. administracinių vietų pavadinimų. Toks likimas gresia ir kitų ištuštėjusių kaimų ir viensėdžių pavadinimams. Tai būtų skaudžiausias praradimas, nes kaimų ir viensėdžių vardai – lyg senųjų bendruomenių kodai, juose glūdi valstybės ir lietuvių tautos istorija, daugelis kalbinių, etnologinių, paleogeografinių žinių.

Palaikydami Lietuvos geografų draugijos iniciatyvą,  mokslininkai iš Vilniaus ir Klaipėdos universitetų, Lietuvių kalbos instituto, Lietuvos socialinių tyrimų centro, visuomeninių draugijų nariai kreipėsi į LR Seimą ir Vyriausybę, kad kaimų ir viensėdžių vardų naikinimas, kuris tęsiasi nuo sovietmečio ir prieštarauja 2004 m. Seimo ratifikuotos UNESCO Nematerialaus paveldo apsaugos konvencijos nuostatoms, būtų nutrauktas. Remiantis minėtos konvencijos nuostatomis, administracinių ir geografinių vietų vardai yra lietuvių tautos ir visos žmonijos turtas, kuris privalo būti saugomas. Kreipimesi siūloma inicijuoti šias teisės aktų pataisas:

 1. LR Seimo sprendimu pripažinti istorinius kaimų ir viensėdžių vardus nematerialiuoju kultūros paveldu.
 2. Nedelsiant sustabdyti LR Vyriausybės nutarimo ,,Dėl administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo“ (1996) taisyklių 3 sk. 23 punkto nuostatos: Gyvenamoji vietovė, kurios visa teritorija priskiriama kitų gyvenamųjų vietovių teritorijoms, panaikinama veikimą. Ją pakeisti nuostata: Negali būti naikinami administracinių vietų vardai, jeigu jose yra sodybų arba kai teisės aktai kaimo, viensėdžio teritorijoje nedraudžia atkurti sodybų arba statyti gyvenamosios, rekreacinės paskirties pastatų.
 3. LR Seimo sprendimu atkurti visas gyvenamąsias vietoves, išbrauktas 1966–1990 m. LTSR Aukščiausiosios Tarybos nutarimais iš Administracinių teritorinių vienetų sąrašo bei išbrauktas 1990–2015 m. LR Vyriausybės nutarimais iš Gyvenamųjų vietovių registro, nepriklausomai nuo to, yra jose ar nėra nuolatinių gyventojų, jei teisės aktai kaimo, viensėdžio teritorijoje nedraudžia atkurti sodybų arba statyti gyvenamosios, rekreacinės paskirties pastatų ir įregistruoti juos LR Adresų registre.
Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

30 komentarų

 1. Bartas:

  Jeigu mūsų Tauta, sukūrusi savo valstybę (o kiek pasaulyje tautų nesugebėjo sukurti savų valstybių) ir dabar kažkas praneša – mes žlungame , nykstame ir tame Tautos naikinimo kelyje nėra pabaigos. Tada klausimas : kas kaltas? Ar dažnas Lietuvos “varguolis” savęs paklausė, kas kaltas, kas turi atsakyti už tokią klaikią mūsų būtį. Kur tas priešas ?
  Kas turi parodyti , nurodyti priešo būvimo vietą? Kaip atmušti jo puolimą? Klausimų begalė, o atsakymų nėra . Jos kilnybė Prezidentė kalba apie tai ? Ne. Loreta , Algirdas, ar Seime sėdintys kalba apie tai? Ne. Tai mieli mano, Tautiečiai , kokį “brudą ” jūs išrenkat , kad Tautos sukurta valstybė būtų naikinama iš šaknų.

  • Įdomumas:

   Pasižiūrėkite į veidrodį ir pamatysite tą “priešą”, gyvenantį iliuzijose.

  • alksnaitis:

   atsakyma galima rasti Vytauto Radžvilo žodžiuose : transnacionalinis politinis elitas, transnacionalinės korporacijos, kurių vienintelis tikslas yra kuo didesnis pelnas.

   • alksnaitis:

    dar V. Radžvilo minčių, ten yra atsakymai kas mes jiems: kalbame apie patį Merkel planą priimti daugybę migrantų ir paskirstyti juos po ES valstybes (nors jas jau reikėtų vadinti tik provincijomis), tai esmė ta, kad visos ES šalys, taip pat ir Vidurio-Rytų Europos šalys, yra atvirai pradedamos traktuoti kaip savotiški darbo jėgos surinkimo ir skirstymo punktai. Kitaip tariant, jie čia atsiunčiami arba suvežami tam, kad mes juos išlaikytume ir jais rūpintumėmės, bet įsivaizduokime, jog Vokietijos ekonomikai prireikia darbo jėgos, ir tada bus labai nesunkiai rastos priemonės, kad vėl pradėtų veikti tas žmogiškųjų išteklių traukos siurblys, kuris veikė ištisus 25-erius metus ir dėl kurio veikimo mes praradome 800 tūkst. savo bendrapiliečių. Taigi mes esame verčiami savotišku darbo jėgos rezervatu ir todėl galima tik spėlioti, kas gali nutikti ateityje.

    Idealiu atveju turtingosios Vakarų Europos šalys, jau susiurbusios mūsų žmones ir jų darbo jėgą, pasinaudotų pas mus jau apšilusiais kojas ir šiek tiek integruotais pabėgėliais, o blogesniu atveju viskas baigtųsi daug prasčiau, nes atidarius šitą kanalą pabėgėliams, visai įmanoma, kad tokios periferinės valstybėlės kaip mes būtų paverstos savotiškos rūšies Europos Sąjungos Didžiasaliais. Tai yra vietomis, į kurias būtų siunčiami arba išstumiami visiškai degradavę tų vadinamųjų pabėgėlių sluoksniai. Žmonės, kurių patys europiečiai niekaip negalėtų panaudoti, labai elegantiškai būtų nuolatos siunčiami čia.

    • alksnaitis:

     Bartui kas tas priešas? tą bando atsakyti Aron Russo /1943-2007/- AMERIKOS politikas, kino režisierius, kino prodiuseris,verslininkas , šešių Oskarų laimėtojas savo paskutiniame darbe, dokumentiniame kine ,,Amerika nuo demokratijos iki fašizmo” America: Freedom to Fascism.

 2. Tamara:

  Ne tik Lietuvoje bet ir aplink ją buvusių baltiškų ar lietuviškų vietovardžių išsaugojimu reikėtų rūpintis – pasaulinio mokslo naudai, ne tik Lietuvos.
  Nesakau, kad svetur likusius reikia grąžinti, tačiau suregistruoti ir senoviniais kelio stulpais bei užrašais pažymėti. Be naudos mokslui, būtų dar ir turizmui pramoga. Senieji vietovardžiai svarbūs ir tuo, kad juose užkoduota prasmė, kurią mokslas (ne tik istorijos) dar turi iššifruoti.

  • Įdomumas:

   Nesvarbu kokiais stulpais ar užrašais pažymėsite, svarbu tose vietose UŽGESO GYVYBĖ. Todėl atkūrimui tiesiog būtina ten apsigyventi.

   • Savaime,
    – atsipūs, atsistatys visuma,
    net kiek bemėgintų visi prancūzai Paryžiuje su visais bankininkais kliudyti Žemės atsigavimui
    – po 40-50 metų baigsis “materialistiškosios” naftos atsargos ir industrinio siurbelyno
    laikmetį, į kaimus gražiai grąžai grįžusios naujosios kartos, prisiminis kai žiauriauisiąjį
    žmonijos antpuolį prieš save.

    Nusiųst poryt vertėtų bendrą užuojautą 195-iems “pasiklydusiems Paryžiuje dar…”
    tarp
    juodraščių,
    sprendimų
    ir nuovokos

    Negi esame tokie atviri niekšai kaip mūsų Seimo dauguma, kuriai visa Lietuvos ir Pasaulio
    (lietuvių ir ne) bendruomenė leidžia
    nekliudomai
    nebaudžiamai
    ir be atodairos –
    laužant Priesaiką (ir Dievui!),
    iš savos Valstybės,
    savos Konstitucijos,
    savų Piliečių, –
    Tavęs ir Manęs
    tyčiotis.

    Bet ar pasikeis kas, nuo tų niekšų (savas priesaikas po 2014-01-24 NUTARTIES)
    apgynus ir išvalius Seimo erdves. Vargu…

    Keisis gal būt, kai teisės nepraradusiųjų tarpe išsirinkus garbiuose IŠANKSTINIUOSE
    Seimo rinkimuose bus p a s k i r t a naujojo, Laisvos Lietuvos seimo statybvietė.
    Kai jį iškilmingai atidarant, sykiu ir Vasario 16-osios – pirmojo Lietuvos VADOVO
    Jono Basanavičiaus garbei, nepriklausomybės atgavimui Tautos atmintis paminklu jam
    TIES NAUJUOJU SEIMO RŪMŲ
    bus
    į t v i r t i n t a.

    Savaime, –
    ir be jokio “Paryžiaus”,
    mūsų pačių,
    ir visų 194-ių
    namuose (valstybėse)
    lygiai taip pat.

 3. Ne tik atkurti panaikintus, bet ir atstatyti į bendrinės kalbos formas pakeistus tarminius pavadinimus. Pvz. tokius kaip Mansčiai kaim. iš Mąsčių (Tauragės raj.), Radziūnai kaim. iš Radžiūnai (Alytaus raj.), Balkasodzis kaim. iš Balkasodis (Alytaus raj.) ir t.t.

 4. Ta yra tiesiog gaila ir liūdna skaityti…Bet manau tai reikia vadinti tautos genocide ir turi būti įvardyti tie antžmogiai kurie buvo valdžioje–gal kada likimas jiems atmokės žalą tautai ir valstybei….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: