R. Baškienė: Ar blaivybės puoselėtojams pavyks įveikti alkoholio lobistus? (video) (28)

Rima Baškienė | Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nuotr.

Rima Baškienė | Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nuotr.

Tai, kas vyksta Seime svarstant Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas – verta feljetono arba atitinkamų tarnybų tyrimo.

„Baigiantis sesijai, skubant svarstyti Valstybės biudžetą ir kitus labai svarbius įstatymus, siekiama pakeisti tai, dėl ko Seimas jau pasisakė net du kartus – prekybos alkoholiniais gėrimais degalinėse turi nelikti. Argumentai: kai girti vairuotojai užmuša žmones, kai degalinėse alkoholį nusiperka nepilnamečiai, kai Lietuva gėdingai įvardinama daugiausiai geriančia šalimi ir t.t, verčia atsikvošėti. Ar tiems socialdemokratams, kurie pritaria tokiai prekybai, nėra svarbūs jų partijos pirmininko A. Butkevičiaus teiginys, kad degalinių paskirtis yra pardavinėti degalus, o ne alkoholį“ – Seime diskusijų metu kalbėjo Seimo narė Rima Baškienė, vardindama chronologiją: 2011 m. gruodžio 23 d. LR Seimas priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, kuri nuo 2016 m. sausio 1 d. uždraudžia prekybą alkoholiu degalinėse. 2015 m. kovo 17 d. socialdemokratai A. Palionis, E. Šablinskas ir J. Požėla įregistravo įstatymo pataisą, kuria siūlė nukelti draudimo įsigaliojimą iki 2019 m. sausio 1 d.. Po dviejų dienų A. Matulas su grupe Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių įregistruoja projektą, kuriuo siūlo degalinėse leisti prekiauti ne visu alkoholiu, o tik tuo, kurio etilo alkoholio koncentracija yra iki 15 proc. Panašią pataisą įregistruoja ir „Tvarkos teisingumo“ frakcijos narys R. Žemaitaitis. Kaip vertinti tokus siūlymus? 2015 m. lapkričio 10 d. Seimas ženklia balsų persvara antrą kartą nepritarė siūlymui pratęsti prekybą alkoholiu degalinėse.

Po blaivybę puoselėjančių nevyriausybinių organizacijų pastabų, Seimo narys A. Matulas ir kiti atsiėmė savo parašus, tačiau, pasinaudojant K. Masiulio komandiruote ir negalėjimu atsiimti parašo, Sveikatos reikalų komitetas svarstė įstatymo projektą ir nepritarė R. Baškienės ir dar 23 Seimo narių pasiūlymui – kad tai, kas jau buvo priimta Seimo, – liktų galioti ir nuo 2016 m. sausio 1 d. degalinėse nebebūtų prekiaujama nei silpnesniu, nei stipresniu alkoholiu. Sveikatos komiteto narių K. Kuzminsko, V.M. Čigrijienės, A. Monkauskaitės ir J. Požėlos pritariančių balsų neužteko…. Sunku komiteto nariams, kai už nugaros sėdėjo tiek daug prekybą degalinėse siekiančių išsaugoti suinteresuotų asmenų, besisvaidančių epitetais, kad kitaip manančius reikia išsiųsti į Mėnulį ir t.t.

Įstatymo svarstymo Seime dieną K. Masiulis atsiėmė savo parašą – lyg ir nebeliko ką svarstyti, nes nebėra įstatymo iniciatorių, tačiau akimirksniu atsirado “gelbėtojas” socialdemokratas E. Šablinskas, kuris parėmė savo parašu autorių jau atsiimtą įstatymą. Koks didelis noras, kad degalinėse prekyba alkoholiu liktų! Ar galimas toks manevras – pastebėjęs gudravimus, klausė P. Saudargas. Svarstyme padaryta pertrauka, situaciją aiškinsis Seimo Etikos ir procedūrų komisija. Seimo nariams dar kartą teks pasirinkti, kurioje pusėje jie stovi, nes kiekvienas žingsnis, mažinantis alkoholio vartojimo prieinamumą, mažina ir alkoholio sukeliamą žalą Lietuvos valstybei.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

28 komentarai

 1. Jis:

  … nes kiekvienas mažinantis alkoholio prieinamumą, didina šešėlinio alkoholio tiekėjų pelną, pažeidžia žmogaus laisvę laisvai rinktis.

  • Va va.
   Labai tiksliai pastebėta.
   Nes tam, kuris norės gerti, kliūčių nėra: jei bus paklausa, tai bus pasiūla.
   Tik pilstukų.
   Kurie jau buvo išnykę.

  • Na, jau, na - ofšem pšeprašem!:

   Pilstuko eis ieškoti tik mažesnioji, jau nesveika dalis norėjusių „ugninio vandenėlio” nusipirkti! Tie, kas ir žiemą per pelkę dėl gurkšnio bris…
   Dalis planavusių, bet neradusių nusipirkti iš viso apsieis, dalis nueis į parduotuvę, jeigu… turės laiko, jei nepatingės… Prisiminkime kad ir savo kompanijas – sėdim iki nakties, plepame iki pat butelio dugno. Tada pamatome, kad pokalbio „tema” baigėsi. Ir, jei iš viso taip atsitinka, tai tik vienas iš nemažos kompanijos užsispyręs eina dar ieškoti. Bet iš tų ieškančių tik maža dalis rizikuotų iš bet ko ir dar pilstuką pirkti! Kiti – kas nuliūsta, kas iš viso nepergyvena, plepa toliau.
   Taigi, viskas priklausys tik nuo vietos policininkų – ar šie su tamsintas akiniais po savo apylinkes vaikšto, ar su su tobulai skaidriais… Kaip žinia, tie, kas su pusiau skaidriais, tik smulkmę regi, o stambiųjų bei kontrabandos nemato – „stiklai trukdo”…
   Nežinau, kokiais kvailiais reikia laikyti visus, kad aiškintum, jog mažindamas prieinamumą, skatini pilstuko vartojimą! Ne draudimas skatina šešėlį bei pilstukus, o darbo iki galo nepadarymas, nenumatymas visko, netobulinimas ilgainiui išryškėjusių, iš anksto nenumatytų spragų ir problemų.
   Viską reikia daryti IKI GRANDINĖS GALO, nuo A iki Z, ir per porą desėtkų metų didumą išsivalysime.
   Tiesa, dar bus gimę vaikų ir anūkų iš amžinai neišsiblaivančių tėvų. Tačiau tai jau kitas, tačiau irgi labai svarbus grandinės galas – MEDICINA, kuri turėtų rasti būdus neleisti šioje nelaimingoje kartoje išsivystyti tėvų alkoholizmo padarinių, ir ŠVIETIMAS su SOCRŪPYBA, kuri turėtų profesionaliai ir SĄŽININGAI užsiimti dviem alkoholikų palikuonių kartomis – kad šie visą laiką būtų prasmingai ir pagauliai užimti, nejaustų nustygti vietoje neleidžiančio nerimo, kurį norėsis slopinti. Geriausia nerimą slopinti prasmingu fiziniu nuovargiu. Kad ir sportu ar karinės parengties pratybomis.

  • Mintis:

   Atėjo pacaniukas su 5 mergičkom į parduotuvę.Prašė,negavo,žmonės situaciją stebėjo.Žiūrėjo kas b us.išėjo ir nosis nukabinę,pasišnekėjo ir išsiskirstė.Matė ,kad stebimi žmonių nesmagiai pasijuto,matyt pradedantys,ar norėję pradėti.Tai buvo atvejis,kai ribojimas davė savo naudą.Žmonių neabejingumas taip pat.

   • Beje,:

    O kaip ten su tuo įstatymu, kuris draudė vežioti automobilyje alkoholį? Ar panaikintas?
    Nes jei jis dar veikia, tada išeina, jog nupirkęs privalai čia pat, degalinėje ir išgerti? Kad nepažeistum šio įstatymo 🙂
    Tačiau girtam vairuoti negalima… Tai kam tada alkoholis degalinės parduotuvėje reikalingas? Žodžiu, kažkokia įstatyminė abrakadabra…
    Mane iki širdies gelmių jaudina seimūnų ir degalinių savininkų rūpestis manimi – kad, gink Die, nebūčiau negėrus. Nes pagal juos – svarbiausia, kad Lietuvos piliečio kraujas nė sekundei nepristigtų alkoholio, kad nebūtų jokių trukdžių jo įsigyti.
    Manau, degalinių savininkus reikia skirti sveikatos ministrais! Tada jie mums į namus vamzdžius su alkoholiu įvestų, net į degalinę lėkti nereiktų…

 2. Žemyna:

  Vakarykštė nuotrauka iš SEIMO(!!!), kur protestuotojų piketai-banketai bent jau man neleidžiami, demonstruoja, kaip DORI Lietuvos žmonės ateina savo rankomis kiaulę ant altoriaus užkelti… Ir naiviai bando įtikinti, jog degalinių prekybą alkoholiu draudžiantis įstatymas būsiąs kaltas, kai per jį jie darbo neteksią… Kaip suprantu, dėl šio „švento” tikslo piketuotojai ir paskutinius pinigus iš SAVO kišenių plakatų spaustuvėms atidavė 🙂
  Brangieji, ne įstatymą, o savo vadybininkus keiskite, jei šie nesugalvoja būdo išgyventi turint tokią paklausią prekę, kaip degalai ir dar parduotuvėlę priedo.
  Statistikos dep-tas paskaičiavo, jog išgeriame ar ne du kartus daugiau, negu pagaminame bei importuojame… Ar tik ne per degalinių parduotuvėles šio skirtumo šešėlis nutįsęs? Tada tikrai yra dėl ko kautis – suma tikrai nemenka…
  Ponai piketuotojai – ar ir savo vaikus iš tų parduotuvių girdote? O jei atmintyje pasikapstysite – ar jūsų rankos nė sykio neįdėjo butelio į rankas to, kuris netrukus girtas pats pakeliui žuvo ar kitą pražudė?..

 3. O matulus su verygom seniai laikas suimti: jų veiksmai yra pigus būdas būti seimo nariu ar tapti mokslo daktaru.
  Bet naudos draudimai neduoda.
  Tuo labiau, kad daugelis vaistų yra ant spiritinio pagrindo, dėl ko, sakyčiau, ir yra išperkama didžioji degtinės dalis.
  Pvz., yra tokia Raudonoji šaknis prostatai gydyti, kiek yra kitokių vaistų?

  • Mintis:

   Raudonoji šaknis kokį ryšį turi su jaunimo galimu girdymu:”nelabai stipriais” ir priklausomybės formavimu sidrais,pepsėm,kokteiliais, energetiniais?
   Jei tamstai reik pagal amžiaus poreikį ir negalavimus visokių užpilų, tai prašom,kas lenda į Jūsų privačią erdvę?T

   • Išmokykit tą “jaunimą” ne pirkti visokią zurzą, o sportuoti ar dar kuo įdomiu ir naudingu užsiimti.
    Ir tada nereikės galvoti, kad kažkas, jei neparduos, juos sulaikys nuo noro pasigerti: jei norės, tai atras kur.
    Bet atras ne kaip reikiant padarytą, o nuodą.
    Ir nusinuodys.
    Va, tada tokius kaip jūs čiupsim už sprando: tokia padėtis jau buvo, gavo valstybė pilstukų atsikratyti, bet vėl norit atidaryti.
    Matyt, teks jus gaudyti ir kišti belangėn.

 4. Juozas:

  Alkoholis blogis, tad reikia jį naikint. Taurelėmis, ne stakanais!

  O jei rimtai, va, kur dar viena sritis Tautininkams pasireikšti.

  Demonstratyviai, šiuo klausimu net su Tomaševskio sėbrais pikete sudalyvauti, jį – piketą- ir suorganizuojant. Per radiją girdėjau, kaip gražiai lietuviškai, nors su labai stipriu akcentu rusišku kalbėjo seimūnė …

 5. Vilnietis:

  UZSIIMKIT DARBU O NE JO IMITAVIMU IR PARASOM NUSTOT VISKA DRAUST.
  KAD TEN KOKS KAIMO LIURBIS NUSTOS GERTI MAN NEI SILTA NEI SHALTA.

  • Mintis:

   Kaip tik tas kaimo žmogus,bridęs iš gėrimo duobės, turi didesnę kūrybinę galią nei kuris miestietis.Lietuviai nagingi, jei negeria, dirba ir kuria.Sakot “nei šilta nei šalta”, tai kieno užaugintą duomnelę valgot,daržoves,mėsą ir kitas gėrybes?O gal oru,miesto,prigazuotu dulkų gyvastį palaikot?.Tą pačią arielką iš kaimo žmogaus užaugintų rugių geriat ir burnojat ant to kaimo žmogaus.Gėda.

 6. Pagal naują rinkiminių apygardų paskirstymą Baškienė praranda tėvoniją.
  Už tai griebėsi nesąmoningo žingsnio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: