VST šiuo metu gali būti iki 10 Lietuvos valstybei nelojalių asmenų (1)

Juozulevičius.lt nuotr.

Juozulevičius.lt nuotr.

Naujam Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadui Ričardui Pociui viešai prabilus apie tarnybą kamuojančias problemas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nusprendė pasidomėti, kas vyksta.

Šia proga komitete trečiadienį lankėsi vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pavaduotojas Vaidotas Mažeika ir VST vadas, pulkininkas R. Pocius. Komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas teigia

, kad komitetas norėjo aiškiai konstatuoti, kokia yra VST būklė. Jis taip pat siūlo kur kas radikaliau reaguoti ir be ceremonijų atleisti žmones, kurie kelia abejonių dėl lojalumo Lietuvos valstybei.

„Turiu pasakyti, kad komitetas gaudavo vertinimų fragmentus: tiek vidaus reikalų ministras, tiek tarnybos vadas liepos mėnesį yra pasakę, kad toje tarnyboje buvo daromi negeri dalykai, bet jie teigė, kad mes tikrinam, mes darom, renkam informaciją. Mes laukėme, kol jie viską padarys ir informuos komitetą, bet čia viskas išėjo į viešumą, ir mes turėjome aiškiai paklausti, kurie tyrimai baigti, kiek sureaguota į pažeidimus ir kokia situacija tarnyboje dabar“, – sako A. Paulauskas.

Kiek yra nelojalių?

Politikas sako, kad pagal komitetui pateiktą informaciją iš maždaug 1000 VST darbuotojų apie 300 gali būti susiję giminystės ar draugystės ryšiais.

„Bet mes daugiausia akcentavome nelojalumo klausimą, nes mums tai pasirodė pavojinga“, – sako A. Paulauskas.

Jo teigimu, VSD dar pavasarį įvairioms tarnyboms, tarp jų ir VST, yra perdavęs informaciją apie galimai Lietuvos valstybei nelojalius asmenis.

„Mes dabar matome, kad kai kuriais atvejais jie patraukti į kitą darbą, kai kuriais atvejais buvo viskas paaiškinama, esą tai buvo neadekvati reakcija. Man atrodo, kad tokiais atvejais, kai žmogus siūlo „patarti“, kaip susprogdinti terminalą, arba fotografuojasi ir šlovina kitos valstybės kariuomenę bei jos agresijos veiksmus, turėtų pakakti faktų atsisveikinti su tokiu žmogumi“, – teigia A. Paulauskas.

R. Pocius teigia, kad iš viso VST šiuo metu yra iki 10 galimai Lietuvos valstybei nelojalių asmenų, bet jie arba nedirba su valstybės paslaptį sudarančia informacija, arba yra perkelti į kitas pareigas.

„Yra dalis asmenų, kurie tebedirba, bet jie nedirba su slapta informacija. Kita dalis asmenų yra patraukti nuo tų pareigų, kuriose gali daryti įtaką“, – sako R. Pocius. Dar dešimtys asmenų, pasak jo, buvo atleisti. Klausiamas, kodėl neatleidžiami likę darbuotojai, kurie įtariami nelojalumu, R. Pocius sako, kad šiuo metu nėra teisinio pagrindo jų atleisti. Pasak R. Pociaus, šiuo metu VST vyksta bent keletas tarnybinių patikrinimų.

Klausiamas, kaip buvo išreikštas kritikos susilaukusių darbuotojų nelojalumas, VST vadas sako, kad tokie asmenys prisistato Rusijos imperijos gerbėjais, neigia Krymo okupaciją ir panašiai.

„Gal tai žmonių kvailystės, gal tai jaunatviškas susigalvojimas, propagandos poveikis… Reikia kalbėtis su žmonėmis ir tada taikyti įstatymą“, – sako R. Pocius.

Šaltinis www.delfi.lt
Kategorijos: Lietuvoje, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: