Ketvirtadienį vyks kultūros istorijos vakaras „Paplauja – senasis priemiestis palei Vilnią“ (1)

Paplauja, 1870–1880 m.madeinvilnius.com

Paplauja, 1870–1880 m. | madeinvilnius.com nuotr.

Lietuvos nacionalinis muziejus tęsia ketvirtadienio kultūros istorijos vakarų ciklą. Gruodžio 3 d. 17 val. (Arsenalo g. 3.) vyks menotyrininkės Jūratės Markevičienės paskaita „Paplauja – senasis priemiestis palei Vilnią“.

Pasak Vlado Drėmos, Paplauja (Paplavos) – vienas iš žaviausių ir tapybiškiausių Vilniaus kampelių, toli nutįsęs nuo senamiesčio į rytus palei Vilnios vagą, tarp Belmonto šilo stačių šlaitų ir Markučių ąžuolyno. Šio Vilniaus priemiesčio grožį dar XIX a. viduryje aprašė Adomas Kirkoras, piešė Pranciškus Smuglevičius, Tadas Bičkauskas, Karolis Račinskis, Kanutas Ruseckas, fotografavo Juozapas Čechavičius, Jonas Bulhakas ir daugelis kitų.

Čia raizgėsi nepakartojamas gamtos ir žmogaus sukurtas Vilnios vandenų, kanalų, užtvankų ir salų tinklas su jau nuo viduramžių statytais vandens malūnais. Nuo XIX a. pabaigos Paplaujoje ėmė telktis daugiau gamybos, kilo nauji fabrikai, tačiau žemas Vilnios senvagės užstatymas nestelbė virš jo kylančių išlakių senamiesčio bažnyčių ir žaliosios Vilnios kalvyno karūnos.

Sovietiniais laikais pramonės įmonių dar padaugėjo. Dabar jos nebeveikia ir yra griaunamos. Šioje beveik 50 ha teritorijoje pradeda kilti nauji gyvenamieji kompleksai. Paskaitoje bus kalbama apie visą šią Paplaujos priemiesčio kraštovaizdžio raidą.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Istorijai ne mažiau svarbi yra ir pavadinimo Paplauja (Paplavos) kilmė. Akivaizdu, kad tai priešdėlinės darybos žodis, galimai sudarytas iš Pa + pil-, plg. pavadinimą Papilė, Pavilnys. Atsiradus priešdėliui ir dėl to atitinkamai pakitus naujo žodžio kirčiui trumpasis “i” galėjo būti disimiliuotas. Be to, akivaizdu, kad šiuo atveju randantis Paplaujos(Paplavos) pavadinimui antrasis jo dėmuo jau buvo žodžiu sudarytu iš šaknies pil- ir priesagos -auja/-ava/-uona(?). Taigi Vilnius galėjo būti vadinamas dar gilioje senovėje ir iš bendrinio žodžio atsiradusiu pavadinimu Pilauja/Pilauna/Pilava, kaip vieta turinti keletą pilių – “pilynas”. Plg. Mintauja, Gauja, Pilau (Rytprūsiai). Tad ir priemiesčio pavadinimo kilmės išaiškinimas būtų labai svarbus faktas kitoms Lietuvos istorijos išvadoms pagrįsti. Taigi ne tik paties priemiesčio, bet ir jo pavadinimo radimasis yra tirtinas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: