Č. Iškauskas. Paryžiuje laimėjo V.Putinas? (13)

Vladimiras Putinas | kremlin.ru nuotr.

Vladimiras Putinas | kremlin.ru nuotr.

Vladimiras Putinas vėl virsta pūkuotu išdykėliu, netyčia sudaužiusiu keletą brangių lėkščių iš senelių indaujos ir dėl to švelniai pabartu. Taip galima nupiešti Rusijos lyderio prisikėlimą ir pasaulio reakciją į Maskvos mėginimus išeiti iš izoliacijos. Išeitų nebloga karikatūra.

O štai lenkų kalba leidžiamas „Newsweek Polska“ vožteli smarkiau. Michalo Kacevičiaus (Michał Kacewicz) straipsnis pavadintas tiesiai šviesiai: „Paryžiuje laimėjo Putinas“. Net be klaustuko sakinio gale. Žiauru, bet ar neteisinga?

Kai prieš keletą mėnesių į Europą plūstelėjo pirmoji pabėgėlių iš Artimųjų Rytų banga, tik keletas nedrąsių balsų perspėjo, kad Europos laukia permainos, kurios bus naudingos V. Putinui. DELFI taip pat rašė, kad netiesiogiai prie šios migrantų krizės prisidėjo ir Rusija, pritarusi Bašaro-al-Asado režimo piktadarybėms ir pasiuntusiai savo bombonešius be atodairos naikinti jo priešininkų stovyklas.

Maskvos propagandistai surengė tikrą „smegenų plovimo“ akciją, tvirtindami, kad šlovingoji Rusijos aviacija viena ryžosi sunaikinti teroristus iš „Islamo valstybės“, o štai Barakas Obama išsigandęs sustojo pusiaukelėje ir netgi aprūpina Sirijos opoziciją naujausia priešlėktuvine karine technika. Ir vėl tik nedaug kas perspėjo, kad Rusijos tikslas Sirijoje – toli gražu ne ISIL sunaikinimas ir net ne Bašaro-al-Asado išsaugojimas, o savo strateginių pozicijų stiprinimas.

Gudrus V. Putino ėjimas žirgu. Vakarai gavo šachą. Jis pasiekė ir šalutinių tikslų: milijoninė pabėgėlių banga supjudė Europos Sąjungą, ypač rytines jos nares, bendrijai sukėlė nemažų ekonominių problemų, paskatino euroskepticizmą, atitraukė dėmesį nuo Ukrainos ir Krymo, įteisindamas dabartinį separatinių teritorijų status quo, privertė Vakarus bendradarbiauti su Rusija, netolimoje ateityje panaikinant sankcijas jai. Paradoksas, bet šie šalutiniai tikslai V. Putinui netgi svarbesni, negu įsitvirtinimas Artimuosiuose Rytuose, nes taip jis išsaugos savo režimą ir galbūt gražins Rusiją į stipriausių pasaulio valstybių gretą.

Dar daugiau: kaip patyręs didmeistris prie šachmatų lentos, jis iškart pajuto Vakarų silpną vietą ir perėmė iniciatyvą. G-20 susitikime Turkijoje V. Putinas pareiškė esą dalis Sirijos opozicijos remiant Rusijai gali pradėti aktyvius veiksmus prieš ISIL, ir jis tam pritaria. Štai dabar, pasak Rusijos lyderio, būtini bendri Rusijos ir Vakarų veiksmai triuškinant terorizmą. Kitaip sakant, V. Putino iniciatyva kurti naują antiteroristinę koaliciją, kuriai anksčiau Vašingtonas prieštaravo, aktuali kaip niekada.

Kas gali tam priešintis? Ypač po išpuolio Paryžiuje. Maskva džiūgauja, kad Antalijoje V. Putinas paspaudė ranką B. Obamai ir 20 minučių kalbėjosi vieni du už kavos staliuko, kad galingųjų valstybių lyderiai tiesiog veržėsi su juo pabendrauti, gi Prancūzijos prezidentas Fransua Olandas (François Hollande), negalėjęs dalyvauti G-20 susitikime, panūdo į Maskvą pasitarti su V. Putinu. Iš Briuselio skamba prognozės, kad ES gali panaikinti už agresiją Ukrainoje įvestas sankcijas iškart po Naujųjų metų…

Na, žinoma, sunku įtarti, kad Rusija kažkaip prisidėjusi prie teroro aktų Paryžiuje. Bet tyrėjai puikiai žino, kad, norėdami išaiškinti bet kokį nusikaltimą, jie turi sau užduoti pirmą klausimą: kam tai naudinga? ES diplomatijos vadovė Federika Mogerini (Federica Mogherini) praėjusį šeštadienį paragino pasaulį atsisakyti priešiškumo ir bendradarbiauti, kitaip tariant, tartis su Rusija, kuri gviešiasi šioje šėtoniškoje simfonijoje griežti pirmuoju smuiku.

Politologas Linas Kojala pritaria, kad kruvini išpuoliai Paryžiuje Rusiją sugrąžino į tarptautinę politiką. Jis primena Rugsėjo 11-ąją, kai Rusija pirmoji suskato siųsti pasauliui žinutę, jog reikia vienytis kovoje prieš terorizmą, nors ir taip visiems buvo aišku, kad tik bendromis jėgomis galima įveikti „Al Qaedą“. Išpuolis Paryžiuje tik užaštrino šią būtinybę, ir vėl čia genialų ėjimą padarė Maskva, žinoma, kaip sakė L. Kojala, siekianti savo pirminių tikslų: išlaikyti sau lojalią politinę valdžią, įsitvirtinti Artimųjų Rytų regione kaip vienam svarbiausių veikėjų ir nekaltu veidu išeiti iš izoliacijos.

Verta prisiminti ir vadinamąjį Normandijos ketverto susitikimą Paryžiuje spalio pradžioje, kai V. Putinas pavergė Vokietijos ir Prancūzijos lyderius, pateikęs neva Maskvos parengtas iniciatyvas dėl vietinių rinkimų separatistų užgrobtose Ukrainos teritorijose. Bet dabar padėtis Ukrainoje ir Krymo aneksija liko antrame ar trečiame plane, ir Vakarams dėl to mažiau galvos skausmo. „Deutsche Welle“ apžvalgininkas Berndtas Riegertas tvirtina, kad V. Putinas iškovojo, jog Ukrainos krizė rusentų ant mažos ugnies, ir tai leistų Rusijai didinti įtaką šiai šaliai, kol galų gale ji grįš į tą pačią Maskvos orbitą.

Šiame politiniame pokeryje Vakarai neturi nė vieno tūzo. Jie tik laukia meto, kai su Rusija turės mažiau vargo ir, lengvai atsidusę, grąžins ją į pasaulio bendriją. Su visais bombonešiais Artimuosiuose Rytuose ar kitur, įšaldytu konfliktu Ukrainoje, grasinimais NATO narėms – Baltijos šalims, represijomis prieš kitaminčius ir laisvąją spaudą ir t.t.

Net ir tai, kad po Paryžiaus išpuolių pakilo pasaulinės naftos kainos, V. Putiną priartina prie mato Vakarams. O jis išmuš net bepaspaudus šachmatų laikrodžio.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Na C.Iskauskas putinistas nors tu ka. Del to niekas negaletu net pradeti gincytis. Tiek to. Man tai pastarieji ivykai Europoje atrodo is gerai surezisuotos komedijos ir stai kodel. Ivyksta teroro aktas Paryziuje, Olandas pasikelbia esas kare ir siunciu lektuvus bomborduoti i Sirija, o del viso pikto, kad dar geriau atrodytu, puole putiniokui i glebi gvoltomis prasydamas pagalbos. Kaip paasikeja, kad teroristai besa is Europos sostines Briuselio, ten jie gime ir augo, o gal ti integravosi :). Tai cia Olandas kazkaip nesiuncia savo lektuvu bomborduoti Briuselio! Kodel…. juk priesa reikia naikinti jo guztoje! Tiesa jau antiteroristine padetis Briuselyje paskelbta auksciausio 4 lygio. Na ka gi. Susprogdintas rusu lektuvas, daug zmoniu zuvo… ISIS kaltas. Bet kaip cia atsitinka, kad panasus teroro aktas Mali, Afrikoje…. o ten islaisvinami 6 rusu ikaitai ir dar 6 rusai uzmusti…. ir ka jie ten veikia Malyje? O juk galima pamanyti, kad juos tenai surado ir paspirgino, kryptingai, kaip ir ta lektuva su 224 keleiviais. Tai visgi ko gero galima vertinti, kaip atsako i pono Putino sudalyvavima ginant Basara Asada?
  Nevertetu i tai ka parasiau krepti demesio, nes tai tik asociacijos Europos komedijos tema.
  Galvoju, kaip cia tas Briuselis valdo Europa, jei pagal ivertinimus tapo teroristu lizdu, kad vienas Malbeko rajonas, tai ka…. net viename rajone tvarkos negali ivesti?

 2. Pikc:

  Man kažkaip nesveikai skamba liaupsės kacapstanui ir šito uluso chanui, tarsi jis išties kažkoks genijus būtų, tuo tarpu, kai akivaizdu, kad ne jis – genijus, bet neomarksistiniai Vakarų politikieriai – debilai. Ir tai toli gražu ne pirmas kartas – užtenka prisiminti, kaip jie padėjo bolševikams laimėti 2PK, dėl ko gavo krūva “karštų” karų ir vieną “šaltą”, o finale patys užsikrėtė bolševizmu ir patapo visiškais impotentais tiek intelektine, tiek politine prasme..

 3. Juozas:

  Deja, bet iš tikro taip yra – kiek beprasivardžiuotume, bet Putinas genialiai veda savo politiką. Ne tik propaganda, bet ir veiksmais. Nuosekliai, meistriškai maskuodamas savo pagrindinį tikslą – atkurti Rusijos imperiją. Paradoksas, bet Europos nelaimė Nr.1 Putinas tuoj pataps Europos vaduotoju.

  Ir tai – debiliškų Nobelio premijos laureato veiksmų dėka. Jei jau net Č.Iškauskas šiame straipsnyje kažkiek pakritikuoja Baraką Huseiną Obamą, tai ir kiti galų gale suvoks pragaištingą Europai politiką. O dar trečioji mūsų nelaimė – Merkel…

 4. lietuvis:

  Putinas iš tikrųjų laimėjo – bet mūšį, o ne karą su Vakarais. Bobama buvo lepšis ir prisitaikėlis, Europa lengviau atsikvėpė, kai pasitaikė gera (???) proga susidraugauti su Rusija, o pralaimėjo vargšai prancūzai mes – mažutė šalelė su savo besiriejančiais vadukais.

 5. Tai va:

  Ne ant to pasatete, gerbiamieji ponai. Putinas laimetojas, o amerikosai luzeriai. Ka dabar darysite?

 6. Bartas:

  Kada snukis taukuotas (EU, JAV) tada prasideda proto užtemimas. Jie seną “čekistą” lygina , na pvz; su Š. Korėjos durneliu. Vaikiškai suklydo . Australijoje , “malenkijn bonopart” , buvo žiauriai įžeistas ir būdamas neblogas taktikas, (G. Kasparovas tą pažymėjo) įvertino Vakarų bejėgiškumą; (у западних партниоров в головах каша). Dabar ,jis , nutarė , pakėlęs sunkiuosius bombonešius , kad, kas ne su rasija , tas remia “teroristus”. Kas atspės tolesnius caro veiksmus?
  Tai ne caro aukštinimas, jį, mūsų sąjungininkai į žvaigždes pakėlė.

 7. Aisku:

  Rusija amerikosu nepuls, bet va subinlaiziam Sauditam ir Kataui gali baigtis liudnai uz teroristu remima ir finansavima. O litvynijos valdziuke sake prie Rusijos nesides, tai reiskia palaiko terororistus.

 8. lietuvis:

  o Putinas bando sukelti III pasaulinį karą: Президент России обвинил Турцию в пособничестве терроризму . Ką tai reiškia? Konfliktas su NATO…

 9. Bartas:

  Skaičiau , kad šitas, “malenkij bonapart” (Novadvorskajos pavadintas) , būdamas “čekistu ” turėjo “kandies “(mol)” slapyvardį. O kas kandis – menkysta . III pasaulinį karą caras jau sukėlė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: