Visuomenininkai VRK įteikė 69 244 parašus dėl asmenvardžių rašymo (video, nuotraukos) (17)

Visuomenininkai-VRK-iteikia-surinktus-parasus-Alkas.lt-T.Baranausko-nuotr

Visuomenininkai įteikė VRK 69 244 parašus dėl asmenvardžių rašym | Alkas.lt, T. Baranausko nuotr.

Lapkričio 4 d., popietę piliečių iniciatyvinės grupės „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ atstovai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) įteikė per du mėnesius surinktus Lietuvos piliečių parašus, kad Seimui būtų teikiamas įstatymo projektas dėl nelietuvių kilmės asmenvardžių rašymo dokumentuose.

Visuomeninės iniciatyvos rengėjai patvirtino, kad surinkta 69 244 parašus. VRK išplatintame pranešime teigiama, kad surinkta  69 234 parašų.

Pasak parašus iš visuomenininkų priėmusio VRK pirmininko Zenono Vaigausko, paprastai netinkamais būna pripažįstama nuo 20 iki30 proc. pateiktų parašų. Tačiau visuomenininkai pareiškę, kad jau prieš įteikdami lapus su parašais jie patys išbrokavo apie  8-10 proc. parašų kaip neatitinkančius reikalavimų.

Šia parašų rinkimo akcija visuomenininkai siekia įpareigoti  Seimą svarstyti projektą, pagal kurį Lietuvos Respublikos piliečių pasų pagrindiniame puslapyje, kaip ir dabar, asmenvardžiai gali būti rašomi tik valstybine kalba, o kitų įrašų puslapyje arba kitoje tapatybės kortelės pusėje pageidaujančiam piliečiui bus leidžiama įsirašyti vardą ir pavardę taip pat ir kita jo pageidaujama kalba.

Iniciatyvinė grupė siūlo pakeisti dabar galiojančią Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo 5 str. 5 dalį taip: „Duomenys asmens tapatybės kortelėje ir pase įrašomi valstybine kalba. Piliečio vardas (vardai) ir pavardė įrašomi valstybine kalba – 32 raidėmis ir pagal tarimą. Drauge su šiais privalomais užrašais valstybine kalba, piliečio pageidavimu jo vardas (vardai) ir pavardė gali būti užrašyti ir kita lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašius juos lotyniško pagrindo rašmenimis pagal piliečio pasirinktą transliteravimo sistemą (jei piliečio pageidaujamoje kalboje naudojami ne lotyniško pagrindo rašmenys). Šie užrašai kita kalba pase rašomi kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje, o asmens tapatybės kortelėje – kitoje kortelės pusėje”.

Pagal Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise, kad galima būtų pateikti Seimui įstatymo projekto siūlymą svarstyti privaloma tvarka, reikia, kad šią iniciatyvą savo parašais paremtų ne mažiau kaip 50 tūkst. rinkimų teisę turinčių šalies piliečių.

Iniciatyvinėje grupėje „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ yra rašytojas dr. Vytautas Rubavičius, Panevėžio vyskupas emeritas J.E. Jonas Kauneckas, istorikai akad. prof. Eugenijus Jovaiša, Povilas Urbšys ir Mindaugas Nefas, aktorius Gediminas Storpirštis, režisierius Jonas Vaitkus, kalbininkas habil. dr. Kazimieras Garšva, politologas Vytautas Sinica, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Gintaras Songaila, kultūros mecenatas, agronomas Ramūnas Karbauskis, verslininkas Mindaugas Karalius, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, Laisvės kovotojų sąjungos garbės pirmininkas Jonas Burokas, geografė Nijolė Balčiūnienė, edukologas Algis Bitautas ir Kristina Kirslienė.

Įstatymas numato, kad VRK per 15 dienų turi padaryti išvadą, ar yra surinktas reikiamas skaičius piliečių parašų. Tad tokia išvada šiuo atveju VRK turėtų paskelbti iki lapkričio 19 d.

Iniciatyvinės grupės narys ir pagrindinis koordinatorius, politologas Vytautas Sinica vylėsi, kad šis Lietuvos piliečių balsas bus pagaliau išgirstas Seime: „Viliuosi, kad pakaks išminties ir politinės valios priimti šią visuomenininkų siūlomą įstatymo projektą ir garbingai išspręsti ne pirmus metus Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) eskaluojamą klausimą, keliantį įtampą tarp Lietuvos ir Lenkijos valstybių“.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

17 komentarų

 1. Parašų rinkėja:

  Visiems visiems,
  kas suprato šios iniciatyvos esmę, jai pritarė ir pasirašė,
  visiems visų tautybių mūsų piliečiams, kas ne tik pasirašė, bet ir sušildė parašų rinkėjus nuoširdžiais sėkmės linkėjimais žvarbiomis rudens dienomis,
  o taip pat VISIEMS SAVANORIAMS PARAŠŲ RINKĖJAMS AČIŪ už atliktą didžiulį, ištvermės pareikalavusį darbą, sujungusį mus visus vienam tikslui.

 2. ;yvis:

  Beprasmis darbas. Lietuvių kalbos raidyno išdavystė. lyvis

 3. Ainis:

  Nors nedidelė, bet pergalė. Sveikinimai visiems. Kita vertus reikia nusiteikti, kad seimas gali sabotuoti šią iniciatyvą. Kad kaip 2013m sabotavo 108 prlamentarų pasiūlytą Lietuvos Konstitucijos 38 str. pataisą, kuri apibrėžia, kas yra šeima (tai „santuoka tarp vyro ir moters bei kraujo ryšiu tarp tėvų ir vaikų grįsta institucija“)

 4. Per radiją kalbėjo, kad labiausiai už patalkinimą dėkingi tapo Kirkilas su Šiauliene. Mat, dabar, esant surinktiems parašams, Seimas privalės svarstyti ir jų projektą, o priešingu atveju po rinkimų Lenkijoje greičiausiai savąjį jiems būtų tekę kišti į stalčių. Taigi talkinimo prieštaringumas akivaizdėja…

 5. Gal:

  parašų būtų buve gerokai daugiau , jei su visuomenininkais būtume galėję susisiekti . Viena ponia Vilniuje neatsiliepė į sutartą skambutį , kitas Vilniaus ponas neatsakė į elektroninį laišką . Arba didelis užimtumas , arba ne per didelis noras papildyti sąrašą mūsų šeimos 7 parašais .

  • Žemyna:

   Jei dar ateityje balsuotume per Lietuva2.lt, būkime atkaklūs, nepasitikėkime technika.
   Paspaudę „Balsuoti” patikrinkime, ar atsirado pavardė pasirašiusiųjų sąraše. Jei ne, kartokime, spauskime dar kartą „Balsuoti”. Ir vėl tikrinkime, ir vėl spauskime tiek kartų, kol pamatysime, jog suveikė – pavardė atsirado.

 6. ;yvis:

  Tai kad buvo apgaudinėjami pasirašiusieji sakė jiems kad tai parašai apginti lietuvių kalbą, o kad antras lapas skirtas lenkams to neteko girdėti iš parašų rinkėjų. lyvis

 7. Atgalinis pranešimas: Diskusija apie TALKOS iniciatyvą dėl Lietuvos piliečių pavardžių rašybos (audio) | Alkas.lt

 8. Atgalinis pranešimas: Diskusija dėl Lietuvos piliečių pavardžių rašybos – G. Songaila prieš A. Smetoną (tiesioginė transliacija) | Alkas.lt

 9. Atgalinis pranešimas: Piliečių iniciatyvinė grupė džiaugiasi kalbininkų parama pateiktam asmenvardžių rašybos projektui | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: