R. Karbauskis. Yla išlindo iš maišo, arba kodėl politikai bijo pažiūrėti į veidrodį? (11)

Ramūnas Karbauskis_asmen.nuotr

Ramūnas Karbauskis | asmen.nuotr.

Po Konstitucinio Teismo sprendimo, jog dideli Seimo rinkimų vienmandačių apygardų  rinkėjų skaičiaus skirtumai prieštarauja Konstitucijai, su nekantrumu laukiau politikų reakcijos. Mane tiesiog pribloškė tai, ką parodė politinių partijų atstovai, projektuodami Seimo rinkimų sistemos pakeitimus. Parlamentinės partijos pradėjo siūlyti savanaudiškus sprendimus. Socialdemokratai pareiškė, jog reikia naikinti vienmandates rinkimų apygardas, visus Seimo narius išrenkant pagal partijų sąrašus. Kitos partijos puolė skaičiuoti, kuris variantas joms rinkimuose būtų naudingiausias, kuriuose Seimo rinkimuose –  šiuose ar kituose – prieiti prie proporcinės (sąrašinės) rinkimų sistemos.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nuosekliai pasisako, jog Lietuvoje reikia mažinti Seimo narių skaičių ir visus juos rinkti tiesiogiai, vienmandatėse rinkimų apygardose. Tai būtų logiškas sprendimas, nes gyventojų skaičius Lietuvoje nuo 1990 metų sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu.

Manau, kad tradicinėmis save vadinančios partijos yra išsigandusios stiprėjančios pilietinės visuomenės, tad minėtąjį Konstitucinio Teismo sprendimą rengiasi panaudoti partinės diktatūros įtvirtinimui Lietuvoje. Neužtenka to, kad kyla didžiųjų partijų nepasitenkinimas aktyvėjančia visuomeninių komitetų veikla, dabar norima blokuoti galimybę nepriklausomiems kandidatams Seimo mandatų siekti per vienmandates apygardas.

Seimo partijos žino, jog Seimo rinkimai pagal partijų sąrašus sumažins rinkėjų aktyvumą ir tai yra dar vienas jų interesas naikinant tiesioginių rinkimų sistemą. Partijos tikisi, jog joms lojalūs piliečiai rinkimuose dalyvaus ir mažas rinkėjų aktyvumas tik padidins jų gaunamų mandatų skaičių.

Dirbdamas Seimo nariu dar prieš kokį 15 metų Seime teikiau siūlymus, kad merai ir seniūnai būtų renkami tiesiogiai. Pagaliau sulaukėme sprendimo, nors ir dalinio –  merai šiais metais jau buvo renkami tiesiogiai. Tai gerokai padidino rinkėjų aktyvumą ir išrinktų merų tiesioginę atsakomybę prieš konkrečios savivaldybės gyventojus. Seimo rinkimai tik daugiamandatėje apygardoje pagal partijų sąrašus būtų milžiniškas žingsnis atgal, prieštaraujantis Lietuvos gyventojų norams ir lūkesčiams.

Atrodo, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pasirinktas politinės veiklos kelias, remiantis vertybėmis, o ne naudos ieškojimu, kitoms partijoms yra per sunkus. Man gėda už tuos politikus, kurie spjovė į tikslą stiprinti pilietinę visuomenę Lietuvoje, kurie savo ir partijų interesus iškėlė aukščiau tautos noro gyventi demokratinėje šalyje.

Autorius yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Mintis:

  Pritariu gerbiamam Karbauskiui:Lietuvoje gyventojų sumažėjo tai ir semo narių turėtų būti kur kas mažiau ir kiekvienas kandidatas turėtų eiti pas žmones ir jiems tiesiogiai žadėti tada ir atsakomybė už pažadus prieš rinkimus gal rastus.Rinkimai tik vienmandatėse-turėtų būti.

 2. Šiuo klausimu palaikau R. Karbauskį. Toliau bus matyti, ar atsiras daugiau panašių požiūrių su šio straipsnio autoriumi.

 3. ;yvis:

  Karbauskis Prunskienės adjutantas. Buvo seime dabar vėl trokšta nors nieko jame gero nepadarė. lyvis

 4. Gražina:

  Kaip surasti ir prikalbinti dalyvauti rinkimuose tokius, kaip Ramūnas Karbauskis?

 5. Algimantas:

  Lenkiu galvą prieš p.R.Karbauskį. Kad daugiau tokių turtingų protingų, išmintingų vyrų būtų-būtume mes visi laimingesni.Ačiū Jam.Linkiu sveikatos ir viso kas gera

 6. Atsakingas pasirinkimas:

  Ramūnas Karbauskis bus kitos kadencijos Seime ir ne vienas, o su patikima komanda. Ne visi žmonės balsuoja už populistus, o už tuos, kurie gali parodyti savo darbus. Tad prisijunkite.

 7. Gerb. Ramūnai:

  Šį kartą Jums nepritariu.

  Proporcinio atstovavimo rinkimų sistema ne tik demokratiškesnė, bet suteikia galimybę savo atstovus turėti ne tik didžiųjų partijų rinkėjams.
  Dar vienas privalumas – savivaldybių stiprinimas. Seimo nariai turi dirbti visai Lietuvai, o ne užsiiminėti vietos reikalais, ką turi daryti savivaldybė.
  Tad ar ne gana klaidinti paprastus Lietuvos žmones? Tegul dėl savo problemų kreipiasi ten kur priklauso – į savivaldybes. O Seimo nariams palikime tiesioginį jų darbą.
  Tad taip – vienmandatės turi būti panaikintos ir kuo greičiau įdiegta proporcinė rinkimų sistema.

  P.s., esu dešinysis, tad kokių socislistu ar darbo partijos populistu manęs vadinti nereikia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: