Aplinkos ministerija pasipuošė antiskalūniniais drugeliais (1)

M. Norbuto nuotr.

M. Norbuto nuotr.

Pasaulinės dienos prieš hidraulinio ardymo technologiją proga susivienijimas Žali.LT, kartu su aktyviais visuomenės nariais, išreiškia gilų susirūpinimą dėl Aplinkos ministerijos planų skelbti naują konkursą skalūnų dujų žvalgybai. Atkreiptinas dėmesys, kad hidraulinės technologijos naudojimas skalūnų dujų gavybai Lietuvoje paspartins pavojingą žmonijai klimato kaitą, pagilins mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro ir pristabdys investicijas į švarios energijos šaltinius, kurie gali sukurti darbo vietas regionuose.

Europos Komisijos ir JAV atlikti tyrimai nustatė, kad egzistuoja didelė rizika dėl gręžiniuose naudojamo vandens su radioaktyviomis ir kancerogeninėmis medžiagomis nutekėjimo, užteršiant geriamąjį vandenį, taip negrįžtamai pakenkiant aplinkai ir žmonių sveikatai. Tokie nutekėjimo atvejai jau užfiksuoti keliose šalyse, kur skalūnų gavyba įgavusi pagreitį.

Be to, moksliniai tyrimai rodo, jog skalūnų dujų naudojimas elektros energijai, pakeičiant jomis iškastines dujas, padidina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją net iki 11 %. Tuo tarpu artėjant Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijai, manome, kad Aplinkos ministerija turi imtis visų įmanomų priemonių, mažinant klimato kaitos efektą, o ne skatinti jo didėjimą. Juo labiau, kad Jūsų ministerija yra vienintelė šalyje, atstovaujanti aplinkos interesus, kurių gynimas vienareikšmiškai turėtų būti didžiausiu Jūsų prioritetu, net ir ekonominės gerovės sprendimų paieškos kontekste.

Akivaizdu, kad skalūnų dujų gavyba stabdys investicijas į atsinaujinančios energetikos plėtros projektus, o tai mažins Lietuvos regionų konkurencingumą ir didins socialines jų problemas. Būtent atsinaujinanti energetika gali sukurti naujas darbo vietas kaime, kur investicijos yra itin būtinos. Tuo tarpu skalūnų gavyba viename regione užkirs kelią ūkininkų veiklai šiose vietovėse.

Pabrėžtina, kad Lietuva vis intensyviau siekia tapti ekologiškos, kokybiškos žemės ūkio produkcijos gamintoja, bando įveikti nemenkus iššūkius dėl visuomenės sveikatos problemų sprendimo ir ligų prevencijos. Todėl mums nėra suprantama, kaip skalūnų dujų gavyba prisidės prie šių prioritetų vykdymo. Kyla pagrįsta abejonė, ar skirtingos ministerijos derina savo veiksmus ir diskutuoja apie galimų naujų projektų poveikį jų kuruojamoms sritims.

Susivienijimas Žali.LT, prisijungdamas prie „Global Frackdown“ judėjimo, kviečia Aplinkos ministeriją atsisakyti planų vykdyti skalūnų gavybą, bent iki tol, kol bus atrastos patikimesnės ir saugesnes technologijos.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: