Gyventojų sveikata – ir savivaldybių vadovų rūpestis (1)

mokslosveikata.lt nuotr.

mokslosveikata.lt nuotr.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė leidinį, kuriame pateikiami ir aprašomi 2014 m. visuomenės sveikatos būklę atspindintys rodikliai Lietuvos savivaldybėse.

Leidinyje sveikata analizuojama daugeliu aspektų. Nagrinėjami glaudžiai su sveikata susiję socioekonominiai veiksniai, pavyzdžiui, kiek mokyklinio amžiaus vaikų nelanko mokyklos, gauna nemokamą maitinimą, socialinės rizikos šeimų skaičius, ilgalaikis nedarbo lygis Lietuvoje. Aptariamos visuomenei grėsmingos ligos, tokios, kaip tuberkuliozė, ŽIV ir lytiškai plintančios ligos, cukrinis diabetas. Aptariami šalies gyventojų sveikatos ir socialiniai gyvenimo aspektai įvairiais gyvenimo tarpsniais: kūdikystėje, mokykliniame amžiuje, paauglystėje, sulaukus 65 m. ir vyresnio amžiaus. Skaičiais pateikiamos problemos, susijusios su alkoholio, tabako, narkotinių medžiagų vartojimu.

Jau daugelį metų kraujotakos sistemos ligos yra pagrindinė šalies gyventojų mirties priežastis. Nuo jų 2014 m. mirė 22 524 gyventojai (mirtingumo rodiklis – 768,1/100 000 gyv.). Mirtingumas nuo išorinių mirties priežasčių užima trečią vietą mirtingumo priežasčių struktūroje. Nuo šių priežasčių 2014 m. Lietuvoje mirė 3 338 žmonės (113,8/100 000 gyv.). Viena iš opiausių Lietuvos sveikatos problemų – didelis savižudybių skaičius – 2014 m. nusižudė 930 žmonių (31,7/100 000 gyv.).

„Esant tiek sveikatos būklės, tiek socialiniams skirtumams tarp gyventojų, svarbu, kad kiekviena savivaldybė įdėmiai įvertintų savo situaciją atsižvelgdama į padėtį kitose šalies savivaldybėse, išanalizuotų esamas problemas ir tikslingai imtųsi priemonių gerinti savo gyventojų sveikatos būklės situaciją“, – teigia Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Biostatistinės skyriaus vyr. specialistė Olga Gražulienė.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. vabalas:

    Savivaldybes derėtu rašyti kabutėse, nes su savivalda šita institucija turi labai mažai ką bendro. Valdo dideli pinigai ir dideli viršininkai, o savivaldybių gyventojai privalo tik paklusti ir susitaikyti su tuo. Ai tiesa, kas keleri metai jiems dar suteikiama garbė pažaisti su biuleteniais vien tam, kad pakeitus kelias pavardes situacija išliktu stabili, t.y. tokia pat.
    Juokingas straipsnio pavadinimas tik parodo kiek atitrūkę nuo tikrovės yra šio straipsnio rengėjai. Savivaldybių pagrindinė funkcija yra saugiai įsisavinti iš žmonių atimtus pinigus, ir netrukdyti to paties daryti aukštesnei valdžiai. Viskas. Gyventojų sveikata tos vadinamos savivaldos darbotvarkėje figūruoja tik dėl sveikatos sistemoje besisukančių pinigų. Nebūtų pinigų, į visus su sveikata susijusius klausimus netiesiogiai būtų atsakoma “o mums px”. Tiesą sakant, jau ir dabar taip daugeliu atvejų sakoma. Priešingu atveju, savivaldybių teritorijose nebeliktu ne tik McDonaldų ir kitų šūdmaisčio įmonių, bet ir snarglėtų alubarių, visiems žinomų pilstuko taškų ir narkodilerių bazių. Priešingu atveju būtų statomi baseinai ir sporto įrenginiai, o ne supermarketai ir automobilių parkavimo aikštelės. Priešingu atveju viskas būtų kitaip, nei dabar.
    O Olgai Gražulienei su savo pasiūlymais netnežinau ką ir besakyti. Tokios biurokratinės, nieko nereiškiančios kalbos jau seniai neteko girdėti. Akivaizdu, kad ir poniai Olgai giliai px viskas, svarbu eina algelė ir patenkinti viršininkėliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: