Daugiakalbystė viena iš didžiausių Europos vertybių (1)

Europos Kalbu Diena 2015 plakatasRugsėjo 26 d. – Europos kalbų dieną visa Europa švenčia jau nuo 2001 metų. Šios gražios šventės  tikslas – iškelti daugiakalbystę kaip vieną iš didžiausių Europos vertybių, įprasminti kalbų mokymosi įvairovę, pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms, skatinti įvairių kalbų mokymąsi bei kultūrų sklaidą Lietuvoje ir Europoje.

Šiais metais Valstybės institucijų kalbų centras bendradarbiaudamas su Europos Komisijos Vertimo raštu generaliniu direktoratu, užsienio šalių ambasadomis bei kultūrų centrais šią dieną įprasmins keliais renginiais rugsėjo  25d. nuo 11.00 val iki 18.00 val.

Bendradarbiaujant su Lietuvos vaikų ir jaunimo centru LR Seimo galerijoje vyks vaikų piešinių parodos „Daugiakalbė Europa“ atidarymas. 50 geriausių darbų bus eksponuojami nuo rugsėjo 25 d. iki spalio 9 d.

Valstybės institucijų kalbų centro auditorijose vyks įvairių kalbų dirbtuvės, į kurias bus kviečiami visi besidomintys kalbomis bei kultūromis. Popiet Vilniaus rotušėje kartu su įvairių šalių ambasadomis bei kultūros centrais bus organizuojama kalbų mugė. Šventę vainikuos Protų kovų „Kalbų labirintas 2015“ finalas, kuriame dalyvaus 12 moksleivių komandų iš įvairių Lietuvos miestų. Žaidimo vedėjas  vyr. žaidimo meistras Robertas Petrauskas.

Visame pasaulyje kalbama net 7 000 kalbų. Europoje kalbama maždaug 400 kalbų; į šį skaičių įeina imigrantų bendruomenių, regioninės ir gestų kalbos. Europos Sąjungoje, turinčioje 500 mln. gyventojų, 23 kalbos yra laikomos oficialiosiomis, tačiau joje kalbama dar 60 regioninių ir etninių mažumų kalbų, pavyzdžiui, samių kalba Laplandijoje arba bretonų kalba vakarų Prancūzijoje.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

1 komentaras

 1. Tamara:

  Daugiakalbystė – žmonijai Kūrėjo dovanotas neįkainojamas kraitis. Tačiau jis liks dovana, o ne beverte nuodėva, jei laikysimės, gerbsime Jo planą: kiekviena tauta žydi SAVO kalbos darželyje, nelipa per tvorą pas kitas, neprimeta nieko savo kaimynams nei kitoms tautoms, nehibridizuoja kaimynių kalbų, neverčia jų mutuoti nutautėjimo klystkeliais.
  Jei Europa suvokia daugiakalbystę kaip daugiavaikę šeimą, kai kiekvienas vaikas su meile ugdomas, puoselėjant kiekvieno jų išskirtinumą – tai puiku.
  Jei siekiamos daugiakalbystės turinys – dirbtino tautų maišymo „projektai”, „socialiniai eksperimentai” su gyvais žmonėmis už ES fondų pinigus kiekvienoje šalyje – to galutinis ir netolimas rezultatas bus vienakalbystė, t. y. – kažkas panašaus, kai „nedidelė bet padori kompanija” pagirioms užkandai sumaišo vinegretą iš visų vakardienos likučių…
  Kaip neprisiminsi Kristaus perspėjimo nemėtyti kiaulėms perlų, nes jos nepajėgios jų vertinti. Ar esame tos kiaulės, kurios negeba įvertinti Viešpaties mums dovanoto prabangaus unikalių kalbų perlų vėrinio?
  Pabaigai klausimas skaičiusiam: ar tamstos parašas jau yra čia: https://www.lietuva2.lt/pasiulymas/talka-uz-lietuvos-valstybine-kalba/55f9300f0a1d0d3880f2adb7

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: