D. Radzevičius. Alkani imigrantai/pabėgėliai sočioje Europoje. Priimame visus ar nė vieno? (21)

Dainius Radzevičius | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Dainius Radzevičius | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Šiandien jau beveik niekas negali aiškiai pasakyti, ar atėjus eiliniam sočiam europietiškam rudens savaitgaliui dar turi nors kiek valios ES ar atskirų šalių valdžia potencijos paprastai ir aiškiai išspręsti vieną klausimą (ne problemą) – ką ir kaip darome su žmonėmis, kurie šimtais tūkstančių ir net milijonais plūsta ir planuoja plūsti į vieną turtingiausių (kol kas) ir saugiausių žemės kampelių – Europą.

Europa vis dar miega ir svajoja, net svaisčioja apie tų milijonų žmonių statusą – pabėgėliai, ekonominiai migrantai, nelaimėliai, vargšai ir t.t. Tačiau kadangi tai yra gyvi žmonės, kurie realiai bėga iš savo šalies ir tikrai realiai ieško geresnio gyvenimo, tai net ir formalus kažkoks statuso diskutavimas neturi jokios gilesnės prasmės. Nes visi jie kažkokie pabėgėliai, ieško kažkokio geresnio gyvenimo ir dar jei visi yra pasiryžę dėl tokio geresnio gyvenimo padaryti beveik viską – aukoti savo paskutines santaupas juos gabenantiems nelegalams, meluoti Europos valdžiai dėl savo tikrojo statuso ir net patys tuo įtikėti. O jei reikės, tuomet galės net ir tapti tikru persekiojamu pabėgėliu – negi sunku šunsnukiu išvadinti kokį diktatorių ir tapti tikru persekiojamuoju?

Nes TIE žmonės yra TIESIOG žmonės. Jie taip pat turi vaikus, juos myli ir prižiūri arba skriaudžia ir aplaidžiai vykdo savo pareigas. Jie pasirengę kažką dirbti, kad gautų pinigų. Bet mielai ir nedirbtų, jei gautų kokių dosnių “pašalpų”, kurios leistų jam jausis pakankamai pavalgiusiu ir apsirūpinusiu. Jis mokės mokesčius, jei turės iš ko, bet vis vien greičiausiai keiks valdžią, kuri tuos mokesčius ima. Jis gali taip pat mylėti ir nekęsti Lietuvos butkevičius ir grybauskaites, kaip tai daro lietuviai. Nors gali kai kurie net labiau mylėti arba labiau nekęsti. Kai jų atvažiuos tūkstančiai ar net dešimtys tūkstančių, tuomet ir pamatysime, kaip bus. Panašu, kad kai Vytautas Didysis prieš šimtus metų pats vežėsi šimtus kitos religijos ir tautos šeimų iš tolimų rytų, jis kažkaip įsivaizdavo, kaip ir ką jie čia veiks. O gal ne?

Bet pagalvokime, kaip bus dabar. Juk gali naujai atvykę imigrantai taip pat abejingai kaip lietuviai žiūrėti į pareigą dalyvauti rinkimuose net jei tokią teisę ir suteiksime. Bet kai kurie jų gali kovoti dėl savo teisės balsuoti vos apsigyvenę mūsų šalyje ir organizuoti dideles kampanijas už tai kaip tai daro Lietuvos gėjų lyga kovodama dėl homoseksualų teisės tuoktis ar net auklėti vaikus. Visaip gali būti. Bet jei jie tai darys kaip JIE, o mes galvosime, kad JIE nėra MES, tuomet konfliktas bus užprogramuotas. Nes JIEžmonės yra kitokie nei MESžmonės?

Todėl šiandien akivaizdus tik vienas faktas – jei bijome visų tų MES ir JIE konfliktų, tuomet politiškai turi būti priimtas skubus ir greitas sprendimas nepriimti jokių imigrantų ar pabėgėlių artimiausiu metu, o visiems geresnio gyvenimo ieškantiems turi būti duotas aiškus signalas – visi atvykę į Europą nelegaliai bus pamaitinami, sušildomi, kiek apgydomi ir patogiais laivais, traukiniais, lėktuvais saugiai vežami atgal. Ir taip bus net jei pagaus 5 ar dešimtą kartą tuos pačius žmones – susimokėjęs tūkstančius dolerių ar eurų nelegaliam pervežėjui galiausiai gausi tik maisto ir pledą, kurių vertė yra nesiekianti šimto eurų. Tad investuoti visus savo pinigus pasivažinėjimui pavojingais keliais iki Europos niekas nenorės. pakaks poros mėnesių tokiai žiniai pasklisti ir milijonų bėglių nebeliks.

Yra ir kita alternatyva – faktu jau tapo naujas didysis tautų kraustymasis. Tad belieka tą faktą priimti ir galvoti apie naujas naudas Europai iš tokio proceso. Visi atvykstantys žmonės yra ŽMONĖS. Jei motyvuoti gyventi geriau, bet jie yra tik ŽMONĖS. Tad jei matom akivaizdų faktą dėl jau dabar trūkstamų lėšų esančioms socialinėms reikmėm išlaikyti, reikia skubiai visiems keisti savo socialinės priežiūros ir rūpybos sistemas. Numatyti aiškias minimalias sąlygas visiems atvykstantiems imigrantams suteikiant jiems galimybę arba greitai įsilieti į darbo rinką dirbant sunkiai, gaunant minimaliai, bet motyvuojant galimybe siekti tobulėti ir ateityje konkuruoti darbo rinkoje su visais kitais. Ir gyventi saugioje aplinkoje. Tai labai graži perspektyva. Tai net leidžia kurti daug naujų darbo vietų paprastiems ir sunkiems darbams gamyklose, fabrikuose ar dirbant viešuosius darbus. Na o jei kas nenorės arba nesugebės dirbti, tuomet ir vėl grįžtame prie pirmo varianto – šiltas maistas, pledas ir bilietas atgal savo kraštą.

Ir jokių kitų tarpinių variantų, nes į tą tarpinį variantą norės patekti visi tie, kurie ieško tik geresnio gyvenimo o ne sunkaus darbo ir galimybių tobulėti saugioje šalyje. O tarpiniai variantai, kaip rodo praktika, veda prie tylaus bet užtikrinto bankroto. Link to ėjo Graikija kaip ES ieškojo ir gyrėsi radusi tarpinį variantą – didelę pagalbą už mažas pastangas. Tokį kelią turi ir Lietuvos Sodra – duodame daugiau nei surenkame. Taip gyvena ir daugelis greitųjų kreditų mėgėjų.

Autorius yra Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

21 komentaras

 1. Vilnius:

  PIRMAS VARIANTAS– NEI VIENO EMIGRANTO. VISI JIE PATKO I EUROPA NETEISETAI IR YRA NUSIKALTELIAI. TURI BUTI KONFISKUOTAS JU TURTELIS JEI TOKS YRA, JEI NERA ATIDIRBTI UZ BILIETA ATGAL IR JOKIU DAUGIAU KALBU SU JAIS.

 2. pritariu:

  Pirmas variantas – siltas pledas ir atgal.

 3. Bartas:

  Dar kartą klausiu. Europos sąj. valstybės turi karo laivynus, savas karo pajėgas, ar tik algas imančius vyrus.

 4. Citata: ” faktu jau tapo naujas didysis tautų kraustymasis.”
  Faktas yra ne tautų kraustymasis, o bardakas Italijos bei Graikijos pasieniuose.

 5. Alfredas:

  Mes visi turime suprasti: cia snekama ne apie solidaruma su Europa, cia snekama apie tautos islikima (ir ne tik Lietuvos, visu mazu Europos tautu) tokios kokios jos yra. Prieme Musulmonus i savo sali, salis niekuomet nebebus tokia pat, laikui einant jie prades reikalauti vis daugiau ir daugiau tai parode Anglijos patirtis, is cia kils daugybe konfliktu, tokiu kokiu mes dar net neisivaizduojame. Su jeis neina susisneketi kuomet tai jiems nereikalinga, tai kodel mes sau norime uzsikrauti sita nasta?, nasta ne tik sau bet ir ateinancioms kartoms kuri keiks mus uz tai kad nestabdeme to antpludzio.

 6. Priestaravimai:

  Pati Merkel pasakiusi,kad sie imigrantai nesiintegruoja,dabar priima ju mase…Kas gi tas vadovaujantis paradui ?Visa Europa sutiko,kad multikulturizmas zlugo,tai kas darosi ?Nejau taip svarbu paversti zmogu tik ekonominiu vienetu,kaip tarybiniais metais ,,sutartiniu galviju” ? Vidurinioji klase aiskiai yra naikinama-skurdziai nemoka mokesciu,turciai slepia uzsienio bankuose-tai tie vidutiniokai tempia nasta,o juk butent jie-demokratijos garantas…Islamas greit uzkariauja Europa,paluzusia moraliai po pirmo ir antro Pasauliniu karu,netekusia tikejimo ir tikros kulturos-ja pakeite pop kultura,o kaip zinom sventa vieta tuscia nebuna,stai ir gausim viduramziskos religijos ,,vertybes”…

 7. Juozas:

  ” Ar mes Lietuvoje pasiryžę keisti savo gyvenimus? O gal esame pasiryžę pasakyti labai aiškiai ir nedviprasmiškai: jeigu jūs norite atvykti į mūsų šalį, turėsite gerbti jos papročius ir tradicijas, turėsite laikytis Lietuvos įstatymų ir juos vykdyti. Niekas jų dėl jūsų keisti nesiruošia ir prie jūsų nesitaikys.Taikytis teks jums. Nepatinka? Bet tai yra demokratijos esmė, kai sprendžia dauguma. Jums nepatinka demokratija, bet patinka pašalpos? Atleiskite, pasirinkote ne tą šalį.
  Ar atsiras ir daugiau, turinčių drąsos valstybės imigracijos politiką formuoti būtent tokia kryptimi?”

  Taip parašė nušalintasis Prezidentas R.Paksas ir ne bet kur, o DELFI.

 8. Eirimas:

  Kažkada su šviesaus atminimo Jonu Trinkūnu keliaudami po Indiją svarstėme, kad būtų neblogai į Lietuvą atsivežti kokių 3000 – 5000 tamilų. Juk lietuvių vaikinai – kas išvažiavę, kas prasigėrę. Perteklius jaunų netekėjusių merginų, kurioms jaunikį susirasti darosi vis sunkiau ir sunkiau.
  Kita vertus – lietuviai nebesidaugina, ir po kokių 15 – 20 metų vienam dirbančiajam bus du pensininkai. Taigi – demografinė krizė tiesiog užprogramuota.

  Tai va – dabar pats sprendimas ateina. Sirai – senos kultūros tauta, švarūs, išsilavinę. Manau, vietos jiems sparčiai tuštėjančioje Lietuvoje – tikrai atsiras!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: