Minėsime Prezidento A. Smetonos 141-ąsias gimimo metines (35)

Antanas-Smetona-

Prezidentas Antanas Smetona

Rugpjūčio 10 d., pirmadienį, 12.00 val. Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga kviečia visus kauniečius, miesto svečius bei įvairių organizacijų atstovus ateiti į istorinės Prezidentūros kiemelį ir paminėti 141-ąsias Prezidento Antano Smetonos gimimo metines.

A. J. Greimas klausia ir pats atsako: „O kam iš viso Lietuvoje buvo reikalingas Antanas Smetona? – Tam, kad visi, dar net iki šiol, galėtų jį neigti, ir kad jisai, savo pastovumu, galėtų teigti Lietuvos nepriklausomybę“.

„Prisimindami asmenis, kurie kūrė Lietuvos valstybę, turime savęs paklausti, kokiais veiksmais ir idėjomis prisidėjome prie valstybinių institucijų stiprinimo bei pasitikėjimo jomis šiandieninėje visuomenėje?“ – klausia ir kviečia ateiti į renginį Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos valdybos pirmininko pavaduotojas, Lietuvos sąjūdžio Kauno tarybos pirmininkas Raimundas Kaminskas.

 

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

35 komentarai

 1. Galima sakyti, kad Smetonai buvo svarbus tik jis pats, taigi tegul ir būna jo gimimas minimas giminės rate. Apskritai, politiškai tautininkams būtų bene geriausia atsiriboti nuo jo…

  • Ūla:

   manau, kad nereikia patarti ką kas turi padaryti. Tokio valstybininko, koks buvo a.a. Prezidentas, daugiau nėra ir kažin ar bebus

   • Jeigu vertinti pagal principą – kuo blogiau, tuo geriau…, tai tikrai Smetona – nepralenkiamas valstybininkas. Antai, 1939 m. rugsėjį užuot pasiėmęs Lenkijos okupuotą Vilnių ir teritoriją už dyką, tuojau pat – praėjus porai savaičių – 1939 m. spalio 10 d. jį iš Sovietų “pamainė” už valstybę…

 2. V.:

  “Prisimindami asmenis, kurie kūrė Lietuvos valstybę, turime savęs paklausti, kokiais veiksmais ir idėjomis prisidėjome prie valstybinių institucijų stiprinimo bei pasitikėjimo jomis šiandieninėje visuomenėje?”

  Na, aš nepadariau nieko, ir manau prie valstybinių institucijų stiprinimo visgi prisidėjau daugiau, nei pats save prezidentu pasiskyręs A. Smetona.

 3. Juozas:

  O aš manau, kad Antanas Smetona buvo tikras tų laikų Prezidentas.

  Pats save paskyręs?
  Taip! Na, iš kaimyninių valstybių TIK dvejose buvo parlamentiniu keliu atėję valdžion vadai. Tai – Adolfas Hitleris, tikrai laimėjęs rinkimus. Josifas Stalinas – teoriškai, valdančios partijos sekretorius.

  Prezidento Smetonos “diktatūros” metų buvo nuteisti ir sušaudyti komunistai. Net keturi! Bet išsaugojo Antano Sniečkaus gyvybę- kalėjime, tiesa, Maskvon apie 1937 metus ans nuvažiuot negalėjo. Justą Paleckį tik kartais tiurmon įkišdavo… Gal tikrai būtų geriau, kad būtų buvęs tikras diktatorius? Gal.

  Pasitraukdamas iš Lietuvos pasiėmė tik savo pinigus, o tai buvo ar ne keli tūkstančiai litų. (sic!)
  Per jo valdymą litas buvo tvirta valiuta, aukso atsargos ar ne dešimtim tonų skaičiuotos, mūrais puošėsi ne tik laikinoji sostinė. Ir kokiais mūrais – moderniausios tų laikų architektūros!

  Nemaniau, kad ČIA vieta ginti Prezidento Smetonos garbę, nuo pajuokos ir komuniagiškų štampų- pasiraitojęs upeliu brido, degtukus per prievartą bruko ir žąsis dar.

  Kadangi nesu istorikas, tuos kelis anti argumentus surašysiu atskirai, būč dėkingas, jei kas nušviestų, t.y. pakomentuotų be diagnozių “teisingoje šviesoje”

 4. Juozas:

  Degtukai.
  Jie buvo tokie brangūs, kad žmonės skaldydavo vieną į keturis.Iš tikrųjų siekiant didinti ŠVEDŲ naujai pastatyto modernaus degtukų fabriko pardavimus Antrojoje LR buvo uždrausta … žiebtuvėliai. Juos įveždavo tik kontrabanda, o už žiebtuvėlių naudojimą ar (net turėjimą?) bausdavo pinige bauda, berods, 10 Lt.

  Bet!
  Smetoninė vyriausybė ilgai bylinėjosi su tais švedais, gal net Tautų Sąjungos lygyje ir laimėjo – kaip kompensacija Lietuvai buvo pastatytas moderniausias tuometinėje Europoje Popieriaus fabrikas Petrašiūnuose. Tai to fabriko produkcija – mokykliniai sąsiuviniai, kurie buvo geriausi visoje Tar(y)bų Sąjungoje etc.

 5. Juozas:

  Žąsys.

  Kažkuris ministerių “atrado” rinką Lietuvos ūkininkų produkcijai – bekonai anglams. Buvo pastatytas mėsos kombinatas, berods kooperatinis – Kauno “MAISTAS”. Griežta kokybės kontrolė + sąžiningas darbas davė stulbinančius rezultatus.
  Sovietmečiu teko skaityti istoriją apie jauną darbininkėlę, nesenai atvykusią iš kaimo. Kažkas “pajuokavo”, jai prie palto prikabino dešrelių, prie kurių ji dirbo…Sargas pamatė, užfiksavo vagystę. Vargšė mergaitė nusižudė.
  Sovietmečiu iš to paties kombinato kombinuodavo ir taip – dešras įpakuodavo į politeleno maišą, įmesdavo į kanalizaciją, o Nemune – išgriebdavo.

  Gal pats Prezidentas, matydamas bekonų eksporto sėkmę, nutarė ją pakartoti žąsų eksportu berods Olandijai.
  Iš anksto garantavo ūkininkams, kad Kalėdoms supirks jas, tie priaugino ir … pyš…kažkas atsitiko, neperka tie olandai, patys tų žąsų turi.
  Dabartinė valdžia panašiais atvejais niekada nebūna kalta etc etc etc.
  Prezidentas Smetona gi – ne tik prisiėmė atsakomybę bet ir sprendimą, labai paprastą, bet tikrai nedemokratišką:

  JEIGU ESI LIETUVOS RESPUBLIKOS TARNAUTOJAS- KALĖDOMS NUSIPERKI ŽĄSĮ.

  Gali nepirkti, bet tada tarnybos ieškokis kitur. Nežinau, ar lietė tai pvz. ministerijos valytoją, paštininkę ir pan.
  Man asmeniškai labai patinka TOKS sprendimas išeinant iš situacijos. Bent jau nenukentėjo joks ūkininkas.

  • eidža:

   Žąsų istorija susieta su santykių tarp Lietuvos ir Vokietijos pablogėjimu, kurie atsirado po Klaipėdos fašistų Noimano ir Zaso bylos. Vokietija atsisakė pirkti mūsų išaugintas žąsis, todėl valdininkams ir buvo privaloma jas išpirkti… Skirtingai negu dabar puskvailis Putinas verčia naikinti įvežamus iš ES mūsų produktus…

 6. Juozas:

  Elektros streikas.

  Šią istoriją pasakojo mano Tėvas,niekad apie tai nesu skaitęs, bet tikiu, kad taip buvo.

  Kaune elektrą tiekdavo belgų kompanija. Labai brangi buvo toji elektra, gal koks 1 Lt/kWh, o monopolininkai dar pabrangino kažkuriais metais. Kauniečiai suorganizavo streiką ar boikotą- kurį laiką nesinaudoti elektra apšvietimui, vakarais visuomenininkai, daugiausia studentai, tikrindavo – jei šviečia lemputė – į tą langą lėkdavo akmuo.
  Vieną vakarą jie pamatė, kad dega elektros lemputės prezidentūroje- antrame aukšte, iš kiemo pusės. Ponia Sofija gal kortoms su draugėmis nenorėjo žaisti žvakių šviesoje.
  Atsirado žvitrus taiklus jaunikaitis, pasinaudojo nusiimtu diržu, išsuko jame akmenį ir … nuskambėjo dūžtančio Prezidentūros lango žvangesys.
  Diktatoriaus langas!
  Prezidentūros, saugomos kaip bet kurioje valstybėje – ginkluotos apsaugos, policijos ar dar ten kokios tarnybos… gal net kulkosvaidžių turėjo tie saugantys…

  Išdaužtas ne eilinio ten kokio piliečio langas, o paties Tautos vado! Ir ką?

  Ogi nieko – elektros šviesa užgeso, suraibuliavo žvakių švieselės. Ne, demonstrantų, kaip mes nūnai įpratę, bet Prezidentūroje.

  Minia gi džiūgavo. Irgi neįprastai mums būtų – aplodismentais.

  Kauniečiai tame streike nugalėjo. Elektra nepabrango. Gal tąkart.

 7. Juozas:

  Obalsis.

  *TAUTOS*JĖGA*VIENYBĖJE*
  *JĖGA *VIENYBĖJE*TAUTOS*
  *VIENYBĖJE*TAUTOS*JĖGA*

  Man atrodo, kad tai Antano Smetonos žodžiai. Genialus sakinys. Taisyklingas skaitant jį nuo bet kurio žodžio.
  Tik žodį VIENYBĘ nereikia suprasti kaip Užkalnis su Tapinu. Tai ne VIENODUMAS.

  Atsiprašau už tai, kad manęs ČIA aiškiai per daug. Žinau, kad pagal IP kai kas suras, tai tas pats Juozas, kuris gina Salomėja Nėrį, atvežusią mums saulę… oi, tie šventesnieji už patį popiežių!!!
  Jauna, neprilygstama mūsų poetė komunistavo, kaip ir daugelis to meto menininkų, žymiausių netgi …Pikaso, Eliuaras, Sartras, Bernardas Šo etc

  • Kemblys:

   Nesimaivyk, Juozai. Kai kas iš jos kūrybinio palikimo priklauso Tautai, o ją pačią reikia užmiršti – žinojo ką darė.

   • Juozas:

    Nesimaivau. Man taip atrodo. Kai kurios eilės, kad ir apie kovas/ žaizdas – susirask internete- taigi, nei žodžio ten apie tarybinius karius. Arba:
    Virkdo vėjas Vėlinių vėles.
    Vasarėlė mirė per anksti…
    Mes po tankais guldėm galveles,
    Ištaškyti mes, nepakasti.

    Geriau būtų – paskaityk PRIE STALINGRADO.
    Gal todėl ją nunuodijo Maskvoj?

    Žinau, žinau – buvo poema apie Staliną, jo premija, apie bolševiko kelią ir pan. Ir tai reiktų perskaityti iš naujo. Perskaityti. Tik kur surasti?

    Tauta. Taip, bet kas Poetę pakasė vos ne patvory?! Ai, ne Tauta, liaudis… Juk ne Maskva davė nurodymą!

 8. Kemblys:

  1944 m. sausio 9 d. Klivlende, per gaisrą, Antanas Smetona užduso nuo dūmų. Iki šiol neaiškios mirties aplinkybės.

  Tuo metu JAV kariavo kartu su tsrs prieš Vokietiją…

 9. Kaip ten bebūtų, bet A.Smetona buvo Lietuvos valstybės atkūrėjas.
  Netgi tuo metu, kada jis pabėgo ir visi iki šių dienų jį dėl to keikėm, pasirodo, kaip buvo rašyta viename Alko straipsnyje, jis buvo toliaregis politikas: jis sakė – “rusai, kadangi žemesnės kultūros, mūsų nenutautins, o vokiečiai gali”.
  Ir akurat – taip ir atsitiko.
  Dar pridėsiu kito išmintingo žmogaus žodžius: https://www.youtube.com/watch?v=gzKS9Bb8SZc
  Taip, kad viskas yra gerai su A.Smetona.

 10. Bartas:

  Tai A. Smetona buvo blogas šalies vadovas ? O A. M. Brazauskas ?

  • Nei blogi, nei geri, bet savo darbą atliko.
   Nors visi galėjo dirbti geriau – tame tarpe ir Smetona.
   Ko trūksta ir trūko seniau?
   Nebuvo visuomenės dauguma pakankamai pasiturinti nei tada, nei dabar, o kada visuomenės dauguma, kaip tada, antiek neturtinga, kad net neturi savo turto, tai žmoneliai labai lengvai pereina prie kitos tvarkos, tikėdamiesi geresnio gyvenimo.
   Apie tai rašė iš Justinas Lelešius – Grafas.

 11. Leonas M.:

  Prezidentas Antanas Smetona buvo pati ryškiausia ir svarbiausia Lietuvos XX-ojo amžiaus istorinė ir politinė asmenybė, kuri Lietuvoje įtvirtino lietuviškumą visose gyvenimo srityse, sukūrė modernų Lietuvos ūkį. Tai tokia asmenybė, kurią privalo prisiminti ir gerbti visi dori lietuviai, kuriems lietuvių tauta, lietuvių kalba, Lietuvos valstybė yra šventi žodžiai.

 12. Juozas:

  ” pats negali pažiūrėti į save iš šalies.”

  Taigi. Juokingai dabar atrodo – karo laivas ANTANAS SMETONA. Gal net – apgailėtinas gi to laivo likimas… Ant amžino karų RYTAI/VAKARAI koridoriaus…
  Ir – TAUTOS VADAS.
  Nežinau, kas JEAS taip pirmą kart TAIP įvardino… Manau, tikrai ne jis – Vasario 16 akto signataras…

  “1926 m. gruodžio 17 d. vienas karinio valstybinio perversmo vadovų. 1926 m. gruodžio 17 d. paskelbiamas Lietuvos Respublikos Valstybės Vadu,”

  Valstybės, ne tautos vadu!!!

  Manau, kad buvo taip pavadintas tautos, būtent jos – TAUTOS.

  Tik kas toji TAUTA?

  Tada, kai nebuvo internetų, radijo/TV etc ir kitų greito info reagavimo galimybių… Juk, jei kasdien žmogui teigsi, kad jis – kvaila kiaulė, po kiek laiko tasai ims kriuksėti…
  Arba – atvirkščiai, greičiau – būtent atvirkščiai – žmogus įtikės esąs vos ne vienu iš dievų… netgi Dievu.

  Tuo metu ne jis vienas – Prezidentas Antanas Smetona buvo toks – Vadas, Führer, Duce, Bождь….

  Man keista, net koktu, kad net ČIA apie Jį – JEAS – kalbama be deramos pagarbos…

  Ai, nepasipriešino, ajajai pabėgo, ajajai…. tai ko Tamsta dar gyvs/sveiks/druts esi?! Kažkaip pabūgai/išsisukai nuo NKVD, gulagų… net nuo niekingos KGB… Taigi.

  !!!!!!

 13. Juozas:

  kažkaip ne ten indėjau komentarą, pakartoju tad…
  Nesitikiu nei TS nei alkas.lt demėsio… Kur jau ten, žinia, ne kožnam pabažnam… 🙁

  Bet- manau, kad šiai temai reiktų daugiau vietos paskirti… Visi nūnai toki gudrūs patapom…mokyti visi toki … pasaulių matę…kalbėt, rašyt net moką… suniekint bet ką galį…

  ” pats negali pažiūrėti į save iš šalies.”

  Taigi. Juokingai dabar atrodo – karo laivas ANTANAS SMETONA. Gal net – apgailėtinas gi to laivo likimas… Ant amžino karų RYTAI/VAKARAI koridoriaus…
  Ir – TAUTOS VADAS.
  Nežinau, kas JEAS taip pirmą kart TAIP įvardino… Manau, tikrai ne jis – Vasario 16 akto signataras…

  “1926 m. gruodžio 17 d. vienas karinio valstybinio perversmo vadovų. 1926 m. gruodžio 17 d. paskelbiamas Lietuvos Respublikos Valstybės Vadu,”

  Valstybės, ne tautos vadu!!!

  Manau, kad buvo taip pavadintas tautos, būtent jos – TAUTOS.

  Tik kas toji TAUTA?

  Tada, kai nebuvo internetų, radijo/TV etc ir kitų greito info reagavimo galimybių… Juk, jei kasdien žmogui teigsi, kad jis – kvaila kiaulė, po kiek laiko tasai ims kriuksėti…
  Arba – atvirkščiai, greičiau – būtent atvirkščiai – žmogus įtikės esąs vos ne vienu iš dievų… netgi Dievu.

  Tuo metu ne jis vienas – Prezidentas Antanas Smetona buvo toks – Vadas, Führer, Duce, Bождь….

  Man keista, net koktu, kad net ČIA apie Jį – JEAS – kalbama be deramos pagarbos…

  Ai, nepasipriešino, ajajai pabėgo, ajajai…. tai ko Tamsta dar gyvs/sveiks/druts esi?! Kažkaip pabūgai/išsisukai nuo NKVD, gulagų… net nuo niekingos KGB… Taigi.

  !!!!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: