A. Zolubas. Jis susijęs su kailinių vagyste… (9)

Jonas-Noreika-Generolas-Vetra-archyvine-nuotr

Jonas Noreika – Generolas Vėtra | archyvinė nuotr.

Su bendradarbe stambioje įmonėje, būdami panašių politinių pažiūrų, kartais įsikalbėdavome apie įvairias patirtis. Jinai papasakojo, kaip kartą, užsukusi į mūsų įmonės kadrų skyrių, nustėro: viršininko kėdėje sėdėjo buvęs Švenčionių stribas. Tą stribą buvo gerai įsidėmėjusi, nes jis kartą, „ieškodamas banditų“, atsibastęs į jos tėvų namus netoli Adutiškio, nuo sienos nukabinęs jos tėvo kailinius, jais apsirengęs ir išėjęs. Tėvas dar bandęs kailinius atsiimti, bet gavo tik pagrasinimą, todėl ieškoti teisybės liovėsi. Tačiau pagrasinimas pagrasinimu nesiliovė.

Pradėjo priekabiauti ne stribai, o kolūkio pirmininkas. Girdi, laikai karvę ir jau įmitusią telyčią, t. y. beveik dvi karves, kas draudžiama, kolūkio plotuose esi prisišienavęs pašaro dviem karvėms, kieme rietuvė malkų, o pirkimo dokumentų neturi… Tėvas iš tikrųjų sunerimo: kolūkiui darbadienius su kaupu atidirba, brigadininko paliepimus vykdo, tarsi priekaištams neturėtų būti vietos. Ėmęs ir tiesmukiškai paklausęs, ko pirmininkas prie jo priekabiauja. Pirmininkas kiek pamykęs, kaip ta įmitusi jo telyčia, paaiškino: „Nežinau, ar iš tavęs kas kailinius pavogė, ar tu pavogei, tačiau girdėjau, kad esi susijęs su kailinių vagyste“. Taip tėvas iškart prisiminęs ano stribo pagrasinimą.

Ši istorija man jau buvo pamirštama, tačiau žiniasklaidoje pasirodę bent dviejų žurnalistų paskviliai apie iškilią asmenybę, aktyviai pasipriešinusią nacių ir sovietų okupacijai, priminė analogišką padėtį su kailinių vagyste. Pasak paskvilių autorių, tas rezistentas buvo susijęs su žydų žudynėmis, kolaboravęs su naciais, nes būdamas civilinės administracijos atstovu davęs kažkokius nurodymus kaip reikia elgtis su konfiskuotu žydų turtu. Tiems žurnalistams, pasirodo, žinoma, kad rezistentas priešinosi nacių veiklai, kad naciai jį beveik dvejus metus kalino Štuthofo koncentracijos stovykloje, tačiau, jų manymu, esmės nekeičia, jis yra susijęs su holokaustu, todėl jį reikėtų paniekinti, jo memorialinę lentą nuo Mokslų akademijos sienos nuimti.

Žinoma, kad rezistentas 1945 m. gegužės mėn., kai SSRS kariuomenė užėmė koncentracijos stovyklą, praėjęs bolševikų „filtravimo“ punktus, buvo paimtas į sovietų rezervinę kariuomenę. Pagal paminėtų žurnalistų nuostatas, buvimą toje kariuomenėje galima taip sieti su kolaboravimu su sovietais, nors pastarieji už rezistencinę veiklą jį sušaudė.

Skaitytojo žiniai: minimi žurnalistai – Paulius Gritėnas ir Rimvydas Valatka, rezistentas Jonas Noreika-Generolas Vėtra. Kailinių „istorija“ neišgalvota, šio rašinėlio autoriui bendradarbės, kailinių savininko ir stribo pavardės žinomos.

Lieka pridurti lotyniškai – „O tempora, o mores!“ (kas per laikai, kas per papročiai!) arba lietuviškai – „Pareik proteli namo bent pavalgyti“.

Algimantas Zolubas

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. LosAngeles:

  „Pareik proteli namo bent pavalgyti“ cia geras 🙂
  Dar sako ‘vargas del proto’. Siai temai taip pat gerai tinka. O Generolas tikrai vertas kad bent memorialine lenta jo atminciai butu. Zurnalistai gi… kazkodel nenustebino.

 2. Antanas:

  Autoriui. Kas gi tas stribas?! Manau, kad tauta turi žinoti savo “didvyrius”. Ištarus “A” reikėtų ištarti ir “B”, nes kitaip gaunasi, kad straipsnis… dėl straipsnio.

  • Aš taip pat manau, kad dangstyti nusikaltėlius – nusikaltimas. Jie turi būti įvardinti. Nes bus kaip velioniui A. Patackui – gausite ordiną Jūs ir Jus kankinęs budėlis – ant tos pačios scenos ir tą pačią dieną.

   • na taip gerb. Jonai, – toj pačioj vietoj ir tuo pačiu:
    ant “negarbės lentos ” čia VALSTYBINĖS LIETUVIŲ KALBOS IŠDAVIKUS
    skalbiam-skelbiam
    ir
    lygiai patys savus žodžius svetimžodžiavimo besaikystėmis užbraukinėjame…

    Visai neįžvelgiu skirtumo: tarp IŠDAVINĖJANČIŲ, ir KEITINĖJANČIŲ (į svetimą), čia.
    Gal metas imt ir pradėt
    PA-ŽO-DŽIUI

    po
    žodį

    lietuviškai

    SU PASĖKME, PASIEKIMAIS.. NUO-PEL-NAIS,
    o ne “rezultatais”, “rezultatyviai” ar “produktyviai”

 3. Kemblys:

  Lietuvių Pokario pasipriešinimo kovų dalyviai nepabijojo susikauti su nepalyginamai stipresniu priešu – visa tsrs. Rusai, manau, naudojo prieš juos patirtį, įgytą malšinant ‘basmačių’ sukilimą vidurinėje Azijoje. Rusų įgimtas polinkis šnipinėti (lyginčiau su polinkiu vogti), ieškoti išdavikų, nugirdyti, laužyti dorovinių nuostatų ribas, šmeižtu juodinti priešininką, neigiamai įvardinti, per ilgą laiką, padarė didelę žalą lietuvių Tautai. Tuos būdus, manau, dar ir dabar naudoja likęs Lietuvoje jų šnipų tinklas. Tikslas – silpninti tautos vidines jėgas.

  Manau, galima duoti ‘rusiškiems’ atkirtį – juk jie ne rusai, o rusakalbiai to milžiniško, surusinto, Žemės ploto gyventojai. Jie, silpnindami kitus, tuo pačiu susilpnino savo vidines jėgas. Dorovines ‘rusiškų’ nuostatas galima apibūdinti vienų rusišku žodžiu SVOLOČ’. Šis žodis apibūdina girtą, gavusį atlygį už laivo nutempimą upe prieš srovę, einantį vėl temti kito laivo ir pakeliui darantį niekšybes gyventojams.
  Nukariavę tiek tautų ir genčių, jie patys ištirpo tarp nukariautųjų. ‘Rusiška’ kalba neįmanoma pasakyti ESU – giliai viduje jie savęs nesuvokia.
  Dar, rusiškų silpna vieta – jie, kelis šimtmečius nuosekliai naikindami protingesnius žmones, užsiaugino paklusnią įsakymams visuomenę. Protingesni apdairiai bijo parodyti savo galimybes, o įsakymus duoda ne patys protingiausi. Išpūsta jų vidaus slapta tarnyba, liaudyje (tos mišrainės tauta nepavadinsi) vadinama ‘kontora’, parodė savo ‘protą’ suskaldydama tsrs iš vidaus. Šnipinėjimu ir nežmoniškai stiprių ginklų kūrimu jie neišspręs savo vidinių visuomenės bėdų, o bet koks karas jiems patiems pražūtis – rusiški aklavietėje. Skaldydami tsrs jie nesustiprino savo ‘tautos’, t.y. iš liaudies nepavirto Tauta.
  Kitą vertus, jų pražūtis būtų ir mūsų pražūtis, jei rusiški, griūdami, užvirstų ant Lietuvos. Turime labai gerą progą išspręsti savo vidines bėdas ir padėti jiems sau naudinga linkme!

 4. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Slyksciuosi tokiais valatkiniais kgbistais, Lietuva i rytus zuranalistais. Smarviu smarve. Kaip koks jurgelis.

 5. Getia:

  Zolubai, juk esi drąsus žmogus, daug straipsnių parašęs, todėl laikas būtų kitą staripsnį parašyti išvardinant tuos stribus ir paskleidžiant visą istoriją.

 6. taigi prie tu:

  trubaduru kohortos jau ir Komsomolkes bruvekas prisijunge…

  Mane vienas dalykas stebina- kodel jus dar stebites tu prieklaniniu konjunkturiniu Komsomolkes hienu lojimu???

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: