A. Zolubas. Galimas interesų konfliktas (9)

Gėdos stulpas | Alkas.lt, R.Garuolio nuotr.

Gėdos stulpas | Alkas.lt, R.Garuolio nuotr.

Svarstant svetimvardžių dokumentuose rašymo tvarkos projektą, nereikia atmesti ne tik jo autorių tautinės savimonės, bet ir interesų, susijusių su jų ar jų šeimos narių tautybe. Interesų konfliktą galima įžvelgti, kai būtent tokį svetimvardžių grafinės formos dokumentuose projektą spaudžia priimti dėl šeiminių ryšių suinteresuoti parlamentarai.

Antai vieno iš pristatomo projekto iniciatorių Gedimino Kirkilo motina rusė, žmona taip pat rusė, kitos – Irenos Šiaulienės (mergautinė pavardė Anajeva) – tėvas rusas. Tarp minimo projekto iniciatorių rasime ir daugiau asmenų, kuriems kalbos reikšmė tautos būčiai sunkiai suvokiama. Akivaizdu, kad jiems natūraliai nerūpi derama valstybinės kalbos apsauga nuo korozijos, o  asmeniškai terūpi toks projektas, kad tik patenkintų lenkų tautinės bendrijos Lietuvoje ir Lenkijos reikalavimą. Ar taip nepastumiamas į antrą planą valstybės ir tautos interesas?

Manyčiau, kad asmeniškai suinteresuotieji turėtų apskritai pasitraukti nuo šio klausimo svarstymo ir sprendimo priėmimo, o ypač – nuo balsavimo.

Atkreiptinas dėmesys į daugiau negu keistą dalyką: pateikdami projektą, kuris bent iš dalies turėtų tenkinti originalios svetimvardžių formos siekiančiųjų interesus, projekto autoriai – mūsų valstybės piliečiai (!) – kartu siekia įstatymu išstumti iš valstybės išduodamo dokumento pačią valstybinę kalbą!  T. y., atlikdama šią funkciją – išduodama asmens dokumentus, tarnaujančius valstybės santykiams su savo piliečiu, – valstybė ją vykdys ne valstybine kalba! Kitaip tariant, valstybės funkcijų „teritorijoje“ atsiranda sritis, kur valstybinę kalbą norima uždrausti.

Balsuodami Seimo nariai duos tam pradžią, arba ne. Ar jau „procesas prasidėjo“? Juk to reikalauja(!) priesaiką tarnauti valstybės interesams davę parlamentarai.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
alko-2-proc

9 komentarai

 1. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Gali buti saliski ne tik del to, kad is esmes yra jau savo tapatybes nesuvokiantys asmenys, bet dalis is ju jau gali buti “pakabinti”, t.y. koloborantai!

 2. PILIETIS:

  Teisingai rašo Zolubas, – asmeniškai suinteresuotieji ( tie, kurių gimtoji kalba ne lietuvių) turėtų apskritai pasitraukti nuo šio klausimo svarstymo ir sprendimo priėmimo, o ypač – nuo balsavimo.

 3. lyvis:

  Vienu žodžiu visi šie kirkilai yra mišrūnai, lyvis

 4. Ar tylėsime?!:

  Manau, jog nereikėtų dėmesį sukoncentruoti tik dėl vardažodžių rašymo ne lietuvių kalba pasuose. Štai per LRT-kultūra jau kuris laikas eina laidos rusų kalba be lietuviškų užrašų ir tokių laidų vis daugėja! Panašiai pasakytina ir apie Info -TV: čia taip pat pasitaiko laidų rusų kalba be lietuviškų užrašų. Juk tai akivaizdūs valstybinės kalbos įstatymo pažeidimai!!! Taigi, puolimas prieš lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statusą, vyksta daug platesniu frontu.

 5. Tamara:

  Aplinkui pilna įsisenėjusių pavyzdžių, kaip valstybinė kalba išstumiama iš vartojimo praktikos. Tuo puikuojasi sostinės(!) pagrindinio prospekto, turistams rodomų senamiesčio, o ir kitos gatvių iškabos. Net apsmurgęs kebabų ar keptų viščiukų kioskelis ant ratų, ir tas gėdijasi lietuviškai pasivadinti. Gal mėsytės kokybė tokia, kad nenori Lietuvai gėdos užtraukti, užsieniečiais apsimeta?
  Ne per seniausiai per TV rodė jauną pavyzdinę įmonę, Viskas labai gražu, sektina, tik.. Ant sienos kabo pranešimų lenta, ant kurios darbuotojai keičiasi rašteliais, mintimis, vadovas savo nurodymus viešina. Tik – tie rašteliai ANGLŲ k. rašomi! Jauni, išsilavinę, sumanūs IT srities darbuotojai MĄSTO SVETIMA kalba! T. y., jų mąstymas neturtina lietuviškos mokslo minties, mokslo žodyno. Jie net nelaiko tai svarbiu. To nelaiko svarbiu ir mūsų interjero dizaineriai – jie dekoruoja sienas dabar madingu raštu – tekstais. Žinoma, ne lietuviškais 🙁 Jie juk ne prasčiokai… O įdomiausia, kad nieko blogo čia nemato nė VLK inspekcijos darbuotoja, atsakiusi man, jog tai ne pastato išorė, kad viduje gali rašyti kaip nori. Taip gali rašyti. Bet jie jau taip MĄSTO! Jie ATPRATINO smegenis lietuviškai mąstyti, t. y., jie prarado ETNINĮ pasaulėjautos kampą. Bet uolioji inspekcija nemato tame neartų plėšinių 🙁 O kodėl ne, jei tiek metų IŠ VIRŠAUS, iš paties SEIMO spinduliuojamos šios mintys – kiek čia mums tos lietuvių kalbos reikia… Žuvies galva kažkaip netautiškai, ne valstybiškai kvepia. Bet štai jums ir naujiena – pirma kartą ne šiaip dviprasmiškai svirduliavo ties šia tema, bet labai nedviprasmiškai, atvirai STOJO MŪRU PRIEŠ VALSTYBINĘ KALBĄ valstybėje… Dar kol kas ne visoje valstybėje. Bet ir mažytė pergalė suteiktų įkvėpimo, jėgų tolesniems jų žygiams…

 6. Komentatorius:

  Girdėjau, kad Kirkilo ne tik motina ir ne tik viena, bet ir kita žmona rusės. Kur link seimūno savimonė nukrypusi – akivaizdu.

 7. Pikc:

  Šiaip įdomu pastebėti, kad nors konfliktas yra lenkų klausimu, bet ausys kyšo rusiškos. Faktas, kad Maskva mąsto – bet ar tą daro Vilnius ir Varšuva? 😉
  P.S. Dar vienas dalykas – netikiu, kad tą antikonstitucinį įstatymą “prastumti” bandantys padarai nežino apie latvių ir estų situaciją. O jeigu žino – KODĖL taip daro?

 8. Getas:

  Manau, kad vadovauja jiems iš kaimynų, t.y. kolaboruoja ir gal ne veltui, todėl rudenį reikia susirinkti prie Seimo 10 tūkst. ir reikalauti iš viso šį įstatymo projektą amžinai išbraukti iš Seimo darbotvarkės. Reikalauti iš gen. prokuratūros ar nepažeidė Konstitucijos Kirkilas ir Šiaulienė- skelbti nepasitikėjimą.

 9. Muziejininkas:

  Šviesaus atminimo muziejininkas Adomas Petrauskas iš Uoginių deklamavo:

  Kas per rugių lauką platų taką mina,
  Tas niekina duoną, niekina Tėvynę.

  Alke pateiktas šešetas kalbos išdavikų kaip oželiai, įšokę į rūtų darželį, šoka, častuškas ir „širaka strana maja radnaja“ tebedainuoja. Jiems anei rūtos, anei kalba, anei Lietuva nerūpi. Jei patys neužsičiaupia, visuomenė neturi po šluota tūnoti, o tūkstantine pilietine akcija juos užčiaupti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *