Vyriausybė siūlo įtvirtinti skirtingų lyčių asmenų partnerystę (0)

seimaLiepos 1 d., trečiadienį, Vyriausybė posėdyje pritarė Civilinio kodekso pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti skirtingų lyčių asmenų partnerystę. Siūlomomis pataisomis būtų užtikrintos ir reglamentuotos neįregistravusių santuokos, bet kartu gyvenančių ir šeiminius santykius kuriančių vyro ir moters teisės ir pareigos, būtų apsaugoti šių asmenų ir jų vaikų interesai.

Teisingumo ministro Juozo Bernatonio teigimu, šios pataisos leistų labiau apsaugoti ne santuokoje gimusių nepilnamečių vaikų

ir silpnesnio partnerio interesus ir teises, kadangi apsauga būtų užtikrinta nuo faktinio gyvenimo kartu momento, o ne nuo santuokos įregistravimo.

Kaip siūloma įstatymo projekte, partneriais galėtų tapti veiksnūs pilnamečiai asmenys, kurie nėra giminaičiai, nėra tarpusavyje sudarę santuokos bei nėra kitų asmenų partneriai. Siūloma įtvirtinti partnerystę pagal įstatymą, kai pats bendras vyro ir moters gyvenimas, sukuriant šeiminius santykius, sukelia teisinių pasekmių, nereikalaujant specialių formalumų.

Bendras gyvenimas neįregistravus santuokos pasibaigia, kai bendrai gyvenantys asmenys tarpusavyje sudaro santuoką, nutraukia bendrą gyvenimą bendru sutarimu, vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nutraukia bendrą gyvenimą, vienas iš bendrai gyvenančių asmenų miršta arba įsiteisėjusiu teismo sprendimu yra paskelbiamas mirusiu.

Siūlomos nuostatos taip pat apsaugos partnerių vaikų teises. Partneriams gimusio vaiko kilmė iš tėvo pusės būtų nustatoma taip, kaip ir santuokos atveju – supaprastinta tvarka. Visais atvejais dalijant turtą turėtų būti atsižvelgiama į partnerių vaikų interesus, į partnerių nepilnamečių vaikų interesus turėtų būti atsižvelgiama ir tais atvejais, kai sprendžiamas klausimas dėl partnerių teisės naudotis gyvenamąja patalpa.

Įstatymo projekte siūloma nustatyti bendrą taisyklę, kad turtas, partnerystės metu įgytas abiejų partnerių ar vieno jų vardu, yra laikomas bendrąja daline partnerių nuosavybe, išskyrus partnerių asmeninį turtą. Taip pat siūloma įtvirtinti, kad partnerių dalys jų bendrojoje dalinėje nuosavybėje yra lygios, kol nėra įrodyta kitaip. Notarine sutartimi bus galima susitarti, kad turto teisinis režimas būtų kitoks nei numatyta įstatyme.

Įstatymo projektu siekiama užtikrinti bendrame gyvenime neįregistravus santuokos faktiškai gyvenančių asmenų teisių ir teisėtų interesų apsaugą, taip pat užtikrinti teisinį aiškumą užpildant teisės spragą, atsiradusią dėl to, kad dar 2001 metais įsigaliojusiame LR Civiliniame kodekse įtvirtintas bendro gyvenimo neįregistravus santuokos reguliavimas nėra galiojantis.

Šioms pataisoms dar turi pritarti Seimas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: