Į gimtąją žemę sugrįžo žymaus išeivių žurnalisto, rašytojo B. Railos ir jo žmonos palaikai (0)

Kauno sav. nuotr.

Kauno sav. nuotr.

Penktadienį, birželio 27 dieną, Kauno Petrašiūnų kapinėse, po daugiau nei dešimtmečio, palaidotas išeivių žurnalistas, rašytojas, literatūrologas Bronys Raila ir jo žmona Daneta. Rašytojo dukros Neringa ir Undinė pasirūpino, kad Tėvų valia būtų įvykdyta – atgulti amžino poilsio į gimtąją žemę. Neringa ir Undinė Railaitės atskraidino iš Jungtinių Amerikos valstijų urnas su tėvų palaikais.

„Lietuva neteko unikalaus rašytojo, daugybės puikių knygų autoriaus, mylimo skaitytojų ir vertinamo kritikų.

Bronio Railos talentas jį vedė sudėtingiausių ir originaliausių temų kryptimi, rašytojas sugebėjo savitai apmąstyti valstybės likimą, istorijos ir kultūros sankirtas. Jis buvo ideologas, skatinantis visuomenę mąstyti kritiškai“, – teigė mero pavaduotojas Simonas Kairys.

Maironio lietuvių literatūros muziejuje saugoma dalis žurnalisto, rašytojo B. Railos archyvo. Medžiaga tvarkoma, tyrinėjama. Šiai liūdnai progai atminti parengta paroda „Dialogas su lietuviais“, kurioje atskleistas žurnalisto, rašytojo B. Railos gyvenimo ir kūrybos kelias. Jis pasiaukojančiai dirbo lietuviško žodžio tarnystei:

„Niekad nepavargau skirti savo laiką ir darbą kultūros primato dėsniui ryškinti ir sąmonėje ugdyti. Ir toliau tikiu, kad tai pats kiečiausias pamatas ir stipriausias ginklas mūsų tautai išlikti, savitumą išlaikyti, valstybinę nepriklausomybę ir laisvę atrungti“, – rašė B. Raila 1990 metais išleistoje knygoje „Egzodo biografijos“.

Kauno sav. nuotr.

Kauno sav. nuotr.

B. Raila savo darbus sudėjo į atskiras knygas, kurių išėjo per dvidešimt. Maironio literatūros muziejaus parodoje lankytojai pamatys visas jo išleistas knygas, redaguotus žurnalus, originalius dokumentus, unikalias nuotraukas, rankraščius, laiškus. Originalūs eksponatai suteiks galimybę prisiliesti prie jo gyvenimo ir kūrybos akimirkų Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Amerikoje.

Bronys Raila gimė 1909 kovo 23 dieną Plaučiškiuose (Pakruojo r.), mirė 1997 metais Los Andžele (JAV). Žurnalistas, literatūrologas, rašytojas, poetas, vertėjas. Mokėsi Rozalimo vidurinėje mokykloje, baigė Panevėžio gimnaziją. Mokėsi Lietuvos Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno konservatorijoje. Buvo vienas Lietuvos aktyvistų fronto (LAF) steigėjų, LAF propagandos komisijos pirmininkas. Kauno valstybės radiofono spaudos apžvalgos redaktorius ir pranešėjas, „Lietuvos aidas“ korespondentas Paryžiuje ir Vakarų Europoje. Žurnalo „Vairas“ redakcijos sekretorius. Dirbo radijo stotyse „Laisvė“ ir „Laisvoji Europa“ komentatoriumi. Apdovanotas LDK Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: