Antikonstitucinio vardų ir pavardžių įstatymo projekto svarstymas pristabdytas (nuotraukos, video) (12)

Piketas prie Seimo už lietuvių valstybinę kalbą 2015-06-23 d.| J. Česnavičiaus nuotr.

Piketas prie Seimo už lietuvių valstybinę kalbą 2015-06-23 d.| J. Česnavičiaus nuotr.

Birželio 24 d. Seime pradėtas svarstyti socialdemokratų Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas (XIIP-1653(2))  kuriuo siekiama atverti galimybę oficialiuose Lietuvos dokumentuose Lietuvos respublikos piliečių vardus ir pavardes rašyti ne lietuviškais rašmenimis.

Prieš prasidedant rytiniam Seimo posėdžiui 8:30 val. Vilniaus Sąjūdis bei Tautininkų sąjunga siekdamos paraginti Seimo narius ginti valstybinę lietuvių kalbą prie Seimo surengė piketą.

Prasidėjus rytiniam Seimo posėdžiui TS-LKD frakcijos vardu Jurgis Razma paprašė neįtraukt į Seimo darbotvarkę Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653(2)), kadangi kartu su šiuo projektu neteikiams svarstyti alternatyvus V. Stundžio ir grupės Seimo narių įstatymo projektas (XIIP-1675). Tačiau Seimo nariai balsavimu nepritarė šiam prašymui: už balsavo – 39, prieš – 33, susilaikė – 37 Seimo nariai.

Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653(2)) svarstymas prasidėjo apie 11:55 val. TTK pirmininkui J. Sabatauskui pristačius šį įstatymo projektą, buvo išklausytos Seimo komitetų išvados. Tačiau TS-LKD frakcijos narys V. Stundys paprašęs žodžio dėl vedimo tvarkos, kreipėsi į Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę su pastaba, kad yra pažeidžiamas Seimo Statutas, nes svarstant G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą kartu nėra svarstomas alternatyvus įstatymo projektas  (XIIP-1675).

Seimo pirmininkė atsižvelgė į šią pastabą ir laikydamasi Seimo statuto reikalavimų sustabdė klausimo svarstymą.

Papildyta:

Per pietų pertrauką tarp rytinio ir vakarinio posėdžių 14.30 val. buvo skubiai surinkti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai. Įvyko balsavimas, kuriuo alternatyvus V. Stundžio ir grupės seimo narių įstatymo projektas  (XIIP-1675) buvo atmestas. Prieš alternatyvų projektą balsavo Vytautas Gapšys (Darbo partija), Julius Sabatauskas (LSDP), Juozas Bernatonis (LSDP), Valdas Skarbalius (Darbo partija). Už balsavo tik Stasys Šedbaras (TS-LKD). (Susilaikė balsuojant už alternatyvų V. Stundžio ir kitų projektą tik Stasys Brundza (Tvarka ir teisingumas). Vitalijus Gailius (Liberalų sąjūdis) ir Agnė Bilotaitė (TS-LKD) posėdyje nepasirodė.

Taigi, socialdemokratų vadovybės brukte brukamo antikonstitucinio G. Kirkilo ir I. Šiaulienės įstatymo projekto (XIIP-1653(2))  svarstymas ko gero persikels į birželio 30 d.
____________________

Alkas.lt primena, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) G. Kirkilo ir I. Šiaulienės įstatymo projektą  (XIIP-1653(2))  palaimino nekreipdamas dėmesio į į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išvadą, jog neturi būti plečiamoms išimtys leidžiančios vardus ir pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems Lietuvos piliečiams turintiems neapibrėžtą „dokumento šaltinį“ su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. O pagal 2014 m. Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo (KT) išaiškinimą  Seimas  to daryti negalėjo. Pernai metais KT paaiškino, kad nustatydamas vardo ir pavardės rašymo pase taisykles, Seimas turi gauti lietuvių kalbos specialistų „aiškiai išdėstytą poziciją, aiškius siūlymus, į kuriuos įstatymų leidėjas negali neatsižvelgti“. Tad per jėgą stumiamas G. Kirkilo ir I. Šiaulienės įstatymo projektas  (XIIP-1653(2))  nusižengia Lietuvos Konstitucijos 1-ojo skirsnio 14-am straipsniui „Valstybinė kalba – lietuvių kalba“.

Alternatyvų Valentino Stundžio ir grupės Seimo narių įstatymo projektą (XIIP-1675) neprieštaraujantį VLKK išvadoms ir Lietuvos Konstitucijai Seimo valdantieji yra pristabdę bijodami, kad jis nebūtų teikiamas Seimui svarstymui kartu su G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektu.

Jei Seimo nariai pasielgs neprincipingai ir palaikys antikonstitucinį G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą belieka tikėtis, kad Lietuvos Prezidentė ne sykį žadėjusi ginti lietuvių valstybinę kalbą ir Lietuvos teritorinį vientisumą, išliks principinga ir vetuos šį VLKK ir Lietuvos respublikos Konstitucinio teismo išvadų neatitinkantį projektą.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. dėkui:

  Dieve, apsaugok Lietuvą ir jos mažytę grupelę patriotų su TAUTININKAIS , kvieskit į mitingą kuo daugiau žmonių,

 2. Patikslinimai?:

  Komiteto išvadoje http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=1045520&p_tr2=2 nurodyta, kad Skardžius, galima suprasti, praleistas žodis, bet nėra komiteto narys, – pavadavo Bernatonį. Taigi šis nebalsavo. Baigiamojoje dalyje nurodyta, kad 4 (galima suprati Sabatauskas, Gapšys, Skarbalius, Skardžius) už atmetimą, 1 (Brundza) prieš, dar vienas susilaikė, iš straipsnio netiesiogiai galima suprasti, kad susilaikęs – Šedbaras (straipsnyje nenurodytas, kad balsavo už atmetimą)?

 3. Atsipeikėkite seimo nariai, paskaitykite 2014 m. Konstitucinio teismo sprendimą. Jei nėra Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pritarimo joks Kirkilas ir Anajeva negali kištis į valstybinę kalbą. Pagal Konstituciją Lietuvos piliečiai turi teisę tam priešintis visais įmanomais būdais.

 4. Ona Voveriene:

  Manau, kad birželio 30 dienai reikia kviesti žmones iš visos Lietuvos, visus lietuvių kalbos mokytojus ir dar nenutautėjusius kaimo žmones, kad jie sustabdytų nutautėlių ir švenčiausios lietuvių tautos vertybės – jos kalbos, normintos ir puoselėtos 400 metų mūsų prosenelių ir senelių, niekintojų, kalbos naikintojų buldozerį, kurie kažin ar gali save vadinti mūsų Tautos atstovais, kai Tautos vertybes trypia ir pardavinėja, ko gero, už Judo grašius. Mieli tautiečiai – tai yra visų mūsų išbandymas – esame dar mes Tauta, ar jau tik nutautėliai zombiai, pasiruošę savo Tautos dvasios nužudymui. Turime visi rinktis prie Seimo ir gelbėti mūsų tautą ir mūsų nepriklasusomybę, kaip ir Sąjūdžio revoliucijos metais, taip pat, kaip ir Sausio tragiškomis dienomis. tada buvo žudomas mūsų kūnas, dabar – mūsų Tautos amžinosios vertybės – mūsų kalba. Prabusk, Lietuvi! Suprask -šiandien šiems kalbos išdavikams – jau tapo nereikalinga ir pardavinėjama mūsų kalba; rytoj – būsi nereikalingas ir TU, tapsi vergu tų, kurie tą kalbą perka. Pagarbiai prof. Ona Voverienė, Vilnius, 2015.06.25

  • Taip gerbiama profesore, reikia kviesti. Gal dar bent kalbos naikintojai pažadins lietuvius? Kiek žinau, rytoj Vilniaus savivaldybė turi atsakyti dėl prašymo rengti birželio 30 d. mitingą prie Seimo. Kai tik bus gautas leidimas reiks kviesti lietuvius palaikyto gimtąją kalbą ne vien žodžiais bet ir veiksmais.

 5. emigrante:

  ar nereiketu dar viena peticija parengti kreipiantis ir i UNESCO saugant seniausia gyva islikusia kalba Europoje?
  Su Anajeva viskas aisku, o Kirkilui uz toki elgesi gal reiketu baudziamaja byla iskelti?
  Juk tai ka anie daro yra ne vien Lietuvos Konstitucijos pazeidimas o tokiems kurie negerbia pagrindinio musu valstybes istatymo,vietos LT seime neturetu likti!

 6. PILIETIS:

  Yai kiek gi Seime yra lietuviu?

 7. Atgalinis pranešimas: Birželio 30 d. įvyks įspėjamasis mitingas lietuvių kalbai apginti | Alkas.lt

 8. Atgalinis pranešimas: Seime vėl ketinama stumti antikonstitucinį vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą (tiesioginė transliacija) | Alkas.lt

 9. Atgalinis pranešimas: Seimo nariai neišdrįso svarstyti antikonstitucinio vardų ir pavardžių įstatymo projekto (nuotraukos) | Alkas.lt

 10. arvydas damijonaitis:

  TAUTOS DEMORALIZACIJA YRA SUNKUS NUSIKALTIMAS.
  Tautos demoralizacijos pasekmės : LR Seimo nariai, Gediminas Kirkilas (pirmoji ir antroji žmonos – rusės) ir Irina Šiaulienė ( Irina Nikolajevna Ananjeva, registruoto stribo duktė), Seimui pateikė, valstybiniam lietuvių kalbos statusui prieštaraujantį, Vardų ir pavardžių įstatymo projektą. Socialdemokratų partija, buvusi okupacinė LKP, balsuos už pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis. Šitie kirkilai ir šiaulienės, posovietinės daugumos tragiški reliktai, išmano ko reikia, kad jų vaikaičiai gyventų rusiškame “internacionale” – būtina sunaikinti lietuvių kalbos valstybingumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: