M. Karalius. Atviras laiškas. „Jei dabar kažkam Lietuvoje trukdo lietuvių kalba – vėliau trukdys ir lietuviai“ (5)

valstybine kalba_iknyga.lt

iknyga.lt nuotr.

Dabar, kai Seimo komitetuose yra svarstomas svetimvardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas, kai balsuoja partijų atstovai tuose komitetuose, atsiskleidžia politikų nuostatos dėl Lietuvos valstybingumo.

Deja nemažai politikų, Seimo narių, sprendžiant pagal jų veiksmus ir pasisakymus, tiesiog netiki suverenia Lietuvos valstybe, lietuvių tautos egzistavimu. Jų argumentai išplaukia iš mitų, kad žmogaus vardas ir pavardė yra „prekinis ženklas“, kuris yra žmogaus nuosavybė ir tapatybės patvirtinimas . Tačiau jei Rimvydas Valatka  būtų Graikijos ar Izraelio pilietis, o jo pavardė būtų užrašyta graikišku ar hebrajišku raidynu, vargu ar jis ginčytųsi, kad pasikeitė jo tapatybė. Dabar šis „logikos bokštas“ eilinį kartą niekina lietuvius ir vadina juos „durnių tauta“.

Jei jau ponas Linas Linkevičius mano  „kad kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę užrašyti pavardę originalo kalba“, tada rusas turėtų užrašyti kirilica, žydas hebrajiškai, armėnas armėniškai ir t.t.

Valstybinės kalbos paskirtis yra palaikyti tvarką valstybėje.  Ar mes norime, kad valstybės pareigūnai,  teisėjai, policininkai, politikai, žiūrėdami į „originalo „kalba“ parašytą pavardę, myktų, kaip daugumų knygynų pardavėjų, kai jų paprašai perskaityti užsieniečių knygų autorių pavardes?

Didžiulė bėda ir Lietuvos piliečių moterų, ištekėjusių už užsieniečių, pavardžių užrašymas, nes, atseit,  neįmanoma parodyti santuokinio ryšio, tačiau  nuoseklus požiūris sakytų, kad Lietuvos piliečio pase, jo pageidavimu, gali atsirasti papildomas įrašas apie santuokos registraciją su įrašyta sutuoktinio pavarde jo valstybės kalba. Taip būtų laikomasi jau galiojančio įstatymo dėl dokumentų rašymo valstybine lietuvių kalba.

Manau, kad laikantis Lietuvos valstybės kūrimo ir stiprinimo nuostatos galima rasti daug išeičių, kaip laikytis įstatymo ir nepažeisti lietuvių kalbos statuso. Yra įstatymo projektas, paremtas „latvišku“ svetimvardžių rašymo valstybiniuose dokumentuose pavyzdžiu, bet šiuo metu jis net nesvarstomas Seimo komitetuose.

Gerbiami Lietuvos piliečiai, labai greitai svetimvardžių rašymo valstybės dokumentuose įstatymas bus svarstomas Seime, todėl netylėkime, perteikime savo nuomone Seimo nariams, kuriuos gal dauguma pažįstate asmeniškai, ar esate jų rinkėjai, rašykite jiems, susitikite su jais, išsakykite savo nuomones gyvai.

Panašu, kad skubama ne šiaip sau, skubama, siekiant pasinaudoti vasarą ištuštėjusiu Seimu.

Partijos, kurios siekia Kirkilo ir Šiaulienės įstatymo projekto, jaučia, kad daro blogai, bet labai nori, kad būtų galima apsidrausti ir, kad kaip senais gerais laikais viskas būtų „vsio zakono“.

Gerbiami Lietuvos Seimo nariai, jūs privalote ginti valstybinę kalbą taip, kaip kad norėtumėte, kad Lietuvos kariai gintų savo Tėvynę.

Autorius yra Lietuvių kalbos gynybos draugijos narys

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Kaip palaikyti gerą būseną,
  kaip ruoštis, kad deramai pasirengt
  būsimiems išankstiniams (“iškastinių” atmaina)
  Seimo rinkimams; kokia asmeninė būklė,
  koks gi Tavasis stovis, guolis, būstas …Lietuvi?

  Gal grąžindami ir
  Žemaitiją,
  Aukštaitiją,
  Dzūkiją
  Sūduvą
  bei dalį Kuršo (su Lamata)
  apyvartos į tautinį-kalbinį atgimimą,
  ir naujo Seimo rinkimus (tikėtina 2016 m. sausio mėn.!!!)
  palydėtume kraštų sporto Žaidynėmis – 2016 m.

  Dar vos vos vargais-negalais bedūsuojančio Seimo likučiuose pasiūlyta dėl SŪDUVOS,
  surengti sporto žaidynes Sūduva – 2016 (kad pagarsint vos nepamestą vardą jos),
  tad ir Žemaitija – 2016,
  ir Aukštaitija – 2016,
  ir Dzūkija – 2016
  gali būt surengtos
  varžybos (kaip Europos I-osios – Baku,
  taip ir Sūduvos I-osios – Pašešupy pvz.
  (negi Mariu/m/poly?).

  Tad naujam Seimui – vien išankstinės (“iškastinės”) užduotys,
  kol beviltiškai “iškastinius’ posovietikus, išankstiniu balsavimu
  keist spėsime į labiau t au t i š k a i susipratusius.

  Kito kelio nėra
  (išskyrus – visus kelius IŠ
  Lietuvos, – iš krašto
  ir r a š t o …).

  Kitų nėra,
  t.y. visa kita
  s v e t i m a.

 2. As:

  ar kirkilui, siaulienei, linkeviciui rupi Lietuvos islikimas? Gal keli is Seimo tai saugo. Didele aviu banda-tai ne tauta, tai valdziazmogiai su savo negarbingais keslais ir godziais istisusiais snukiais, uzuodzianciais tik pinigus ir del ju pasiryze padaryti viska, net parduoti savo sali. Judai. Jokiu istatymu keitimu, jokiu privilegiju kitatauciams: Lietuva viena ir turinti savo istatymus. Jei valdantieji nesugeba dorai valdyti, mes PRIVALOME PRIESINTIS! Pardave zeme, vienus isvare is salies, kitus padare ju vergais, dabar dar ruosiasi atimti ir kalba. Neleiskime tiems … sunaikinti musu. KAI NETEISINGUMAS TAMPA TEISE, PASIPRIESINIMAS TAMPA PAREIGA (T. Dzefersonas). AMEN.

 3. arvydas damijonaitis:

  TAUTOS DEMORALIZACIJA YRA SUNKUS NUSIKALTIMAS.
  Tautos demoralizacijos pasekmės : LR Seimo nariai, Gediminas Kirkilas (pirmoji ir antroji žmonos – rusės) ir Irina Šiaulienė ( Irina Nikolajevna Ananjeva, registruoto stribo duktė), Seimui pateikė, valstybiniam lietuvių kalbos statusui prieštaraujantį, Vardų ir pavardžių įstatymo projektą. Socialdemokratų partija, buvusi okupacinė LKP, balsuos už pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis. Šitie kirkilai ir šiaulienės, posovietinės daugumos tragiški reliktai, išmano ko reikia, kad jų vaikaičiai gyventų rusiškame “internacionale” – būtina sunaikinti lietuvių kalbos valstybingumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: