ŽTK pasisakė už prisipažinusiųjų bendradarbiavusiais su SSRS tarnybomis paslapties išsaugojimą (2)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Birželio 17 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) svarstė  Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos bei Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymų pakeitimų projektus (XIIP-3061 ir XIIP-3062).

Projektai parengti, siekiant apsaugoti asmenų, kurie savanoriškai prisipažino slapta bendradarbiavę su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, interesus.

1990 m. kovo 27 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pareiškime, kuriuo asmenys buvo raginami prisipažinti bendradarbiavę su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, buvo garantuojama, kad informacija apie šiuos asmenis niekada nebus oficialiai skelbiama. Be to, Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo 1 straipsnyje skelbiamas šio įstatymo siekis apginti žmogaus ir piliečio teises, laisves bei asmens saugumą, apsaugant nuo užsienio specialiųjų tarnybų poveikio, šantažo ir verbavimo ar bandymo įtraukti į neteisėtą veiklą.

Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje yra įtvirtinti terminai, pagal kuriuos informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“ įslaptinama 30 metų, informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“ – 15 metų.

Projektų iniciatoriai siūlo Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 8 straipsnį papildyti nauja dalimi, kurioje būtų numatyta, kad įstatymais gali būti nustatyti kitokie informacijos įslaptinimo terminai nei numatyta šio įstatymo 8 straipsnio 1, 2 dalyse.

Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo 8 straipsnyje siūloma nustatyti, kad informacija apie prisipažinusius ir į įskaitą įrašytus asmenis įslaptinama neribotam laikui. Kartu šio įstatymo 7 straipsnyje siūloma atsisakyti nuostatos apie informacijos apie prisipažinusius ir į įskaitą įrašytus asmenis išslaptinimo galimybę.

Priėmus įstatymus, būtų užtikrinta, kad informacija apie asmenis, kurie prisipažino slapta bendradarbiavę su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, netaps visuotinai prieinama ir vieša.

Komitetas projektams pritarė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

2 komentarai

 1. Miškų Katė:

  Negalima tokių dalykų įslaptinti neribotam laikui. Tai iš esmės reiškia dokumentų sunaikinimą, tiesos iškraipymą, nuslėpimą.
  Sutikčiau su terminu 15 metų nuo Nepriklausomybės sukūrimo, nes jau vis tiek šitie terminai jau pasibaigė. Čia ne tiek baisu paprastam šiandieniniam žmogeliui, buvusiam informatoriumi, kiek tarybinės saugumo mokyklos išperėtiems Lietuvos valdžiagyviams, iki šiol verdantiems raudoną jovalą ir kepantiems pražūtingus Lietuvai įstatymus.
  Vien dėl to juos privaloma išvilkti į šviesą – gal rinkėjams pagaliau akys atsivertų.

 2. zqzq:

  Galima prisipažinti nužudžius… Tai ką? Ar tikrai jie tarnavo Lietuvai? Ar galima eiti tam tikras valstybės tarnautojo pareigas? Naudotis slapta informacija?
  Norima užkasti tokius klausimus ir abejones visiems laikams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: