Lietuvos upės laukia lietaus – nuseko anksčiau, nei įprasta (1)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Vasaros pradžioje upės dažniausiai dar maitinamos vandens atsargomis, kurios buvo sukauptos pavasarį ištirpus sniegui. Šiemet vandens atsargos sniege buvo itin mažos (nesiekė ir 50 proc. normos), o orai sąlygojo didelius sniego tirpsmo vandens nuostolius, todėl po žiemos dirvos prisotinimas vandeniu buvo nedidelis.

Šį pavasarį Lietuvoje kritulių buvo daugiau už normą, tačiau vandens lygis upėse išliko žemas. Birželio mėnesio pirmajame dešimtadienyje kritulių iškrito nedaug (kritulių buvo 92 proc. mažiau už normą). Centriniuose ir rytiniuose rajonuose kritulių užfiksuota nebuvo, o vakariniuose jų buvo 85 proc. mažiau normos. Šiuo metu daugelyje upių vandens lygis yra žemesnis už vidutinį daugiametį (Šešupėje ties K. Naumiesčiu 66 cm, Nemune ties Druskininkais 53 cm, Ventoje ties Leckava 44 cm).

Birželio 13 dieną Šešuvyje ties Skirgailais vandens debitas pasiekė gamtosauginį. Upių nusekimas vasarą yra dažnas reiškinys, bet šiemet jis pasireiškė anksčiau nei įprastai. Nuosėkio laikotarpiu dar vienas svarbus upių bruožas – gausi vandens augmenija. Ji gausiai suveši pakilus vandens temperatūrai. Trumpas upės nusekimas iki gamtosauginio debito nesukelia neigiamų ekologinių pasėkmių, tačiau turi įtakos rekreacijos ir energetikos sferoms.

Artimiausiomis dienomis vanduo upėse ir toliau kris. Šį kritimą trumpam pristabdys sinoptikų prognozuojami krituliai. Europos vidutinės trukmės prognozių centro skaičiavimai rodo, kad birželio-liepos mėnesiais kritulių bus mažiau už normą, o oro temperatūra artima normai. Esant tokioms sąlygoms upės ir toliau seks. Prie gamtosauginio vandens debito priartės ir didžiosios upės.

Sulauksime nedidelio lietaus

Birželio 18-os dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra sieks 15–20 laipsnių šilumos.

Birželio 19 d. daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur galima perkūnija. Temperatūra naktį 7–12, dieną 16–21 laipsnis.

Šeštadienį, birželio 20 d. išsilaikys panašūs, su trumpais lietumis, orai. Sekmadienį palis gausiau, tačiau temperatūra tiek naktį, tiek dieną išliks panašį į ankstesnių dienų temperatūrą.

Kitos savaitės pradžia žada būti lietinga ir vidutiniškai šilta.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

1 komentaras

  1. Šį tūkstantmetį (ne šiais metais ir ne tiktai Lietuvoje!) šiauriniame Žemės pusrutulyje upės, kurias maitina požeminės vandens sankaupos, senka ir seks ateityje! Nuolat seks ir požeminės atsargos! O štai upės, kurios teka nuo kalnų šiaurinių šlaitų, vis dažniau ir dažniau gimdys potvynius. Tai priklauso nuo Trečiojo Žemės ašies judėjimo! Tai privalu žinoti ne tiktai meteorologams, inžinieriams, projektuotojams, architektams bet ir mokslininkmas!
    Tokią žinią mums siunčia mūsų protėviai!!! Vienas tokiu šaltinių – Romos poeto Ovidijaus “Metamorfozės”, kur pateikiama mūsų protėvių informacija apie tai, kas Europoje vyko prieš 6 000 metų! Būtent kas tiek laiko Žemėje periodiškai kartojasi beveik visi geofiziniai procesai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: