Mokslininkai tikisi visiškai išgydančius vaistus nuos astmos atrasti per 5 metus (0)

A.Kubaičio nuotr,

A.Kubaičio nuotr,

Astma – lėtinė kvėpavimo takų liga, kuriai būdingas kvėpavimo takų susitraukimas ir susiaurėjimas. Dėl to atsiranda švokštimo jausmas, sunkumas ir spaudimas krūtinės srityje, sunkumas kvėpuoti ir kosulys. Kartais simptomai gali būti švelnesni ir pasireikšti retai, tačiau kartais, priepuolio metu, jie ypač išryškėja. Vienas ryškiausių simptomų – astminis kosulys – dažniausiai ištinka naktį arba anksti ryte. Ir nors astmos priepuolių metu vartojamų arba nuolat vartojamų palaikomųjų vaistų sąrašas itin platus, vaisto, visam laikui išgydančio astmą, kaip ir nėra. Tačiau nuolatinės tokio preparato paieškos vyksta.

Štai mokslininkai iš Londono priėjo prie vienos gana įdomios įžvalgos. Kokia ji? Ogi kad vaistas, turėjęs gydyti osteoporozę, bet pasirodęs neefektyvus ją gydant, gali pasitarnauti gydant astmą. Ir ne kaip priepuolio metu vartojamas preparatas, bet kaip preparatas, galintis astmą išgydyti visam laikui. Tiesą sakant, galbūt netgi galintis užkirsti kelią pirmajam astmos priepuoliui ar kitiems su astma susijusiems simptomams.

Viskas prasidėjo nuo to, kad buvo patikslinta astmos priežastis. T.y. nustatyta, jog ne tik susiaurėję kvėpavimo takai sukelia priepuolį, bet ir kad tą priepuolį sukelia kur kas gilesni procesai. Pavyzdžiui, kalciui jautrūs receptoriai. Įvairūs dirginantys išorės veiksniai (alergenai, cigarečių dūmai, mašinų išmetimo produktai) aktyvuoja kalciui jautrius receptorius kvėpavimo audinyje. Proteininė aktyvacija perauga į kvėpavimo takų susiaurėjimą, uždegimą.

Žinant, kas sukelia astmą, galima lengviau ieškoti pamatinius mechanizmus veikiančių vaistų. Šįkart jais tapo kalcilitikai. Vaistų grupė, kažkada tyrinėta kaip galimas osteoporozės gydymas. Ir nors kalcilitikai neveikia osteoporozės ja sergantiems pacientams, jie gali padėti sergantiesiems astma veikdami būtent per kalciui jautrius receptorius. Ypač gali padėti tiems žmonėms, kurių būklė nepasiduoda tradiciniam astmos simptomų malšinimui.

Mokslininkai tikisi, kad vieną dieną vaistinė kalcilitikų forma bus įgali pakeisti inhaliatorius ir kitus simptomiškai vartojamus vaistus nuo astmos, ir ne tik kad pašalinti astmos simptomus visam laikui, bet ir užkirsti kelią pirmajam astmos priepuoliui, jei žmogus turi polinkį į astmą. Tą padaryti tikimasi per gana trumpą laikotarpį – penkerius metus.

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: