Spalvotas betonas – „vaistas“ pilkiems statiniams? (0)

Ligoninės pastatas „Uppsala“ Švedijoje | rengėjų nuotr.

Ligoninės pastatas „Uppsala“ Švedijoje | rengėjų nuotr.

Dažnas paklaustas, kokia betono spalva, atsakytų „pilka“. Be šios statybinės medžiagos šiandien neįsivaizduojama daugelio pastatų statyba, tačiau vyrauja įsitikinimas, kad tai medžiaga, kuri nėra taikoma apdailoje. Vis dėlto, gelžbetonio gaminiai iš spalvoto betono gali būti puiki galimybė įgyvendinti šiuolaikiškus statinių statybos sprendimus.

JAV ar Skandinavijoje spalvoto gelžbetonio gaminių pavyzdžių apstu, o Lietuvoje šios technikos taikymas dar pakankamai naujas. „Skandinavijoje architektai vis dažniau renkasi natūralias statybines medžiagas, tokias kaip medis, stiklas, akmuo, betonas, – teigia bendrovės atstovas Tadas Raškauskas. – Pavyzdžiui, Švedijoje įgyvendinome ne vieną projektą, pagal kurį buvo gaminamos sieninės plokštės su spalvoto betono apdaila bei kiti gaminiai. Statinių paskirtis įvairi – nuo gyvenamųjų daugiabučių, automobilių stovėjimo aikštelių iki visuomeninės paskirties pastatų.“

Spalvotas betonas leidžia pastato fasadui sukurti natūralumo, gyvumo įspūdį. Statiniai, pastatyti iš gelžbetonio konstrukcijų, panaudojant spalvotus betonus, yra išskirtiniai ne tik architektūros ir dizaino prasme, tačiau yra ilgaamžiai, jų nereikia dažyti, pasižymi dideliu atsparumu ugniai, yra atsparūs klimato poveikiams bei ultravioletiniams spinduliams.
Šiandien stengiamasi sukurti kuo unikalesnius fasado elementus, reikalaujančius nemažų investicijų, tačiau dažnu atveju pakaktų prisiminti, jog įprasto betono gaminiams galima suteikti gyvumo, panaudojant pasirinktas spalvas ar paviršius. Surenkami gelžbetonio gaminiai jau gamykloje gali būti pagaminti kartu su įvairia apdaila, padedančia išgauti norimą architektūrinį efektą – natūralaus akmens, plytų mūro imitaciją, medžio ar grafinio betono apdailą. Taip ne tik išpildomi architektūriniai sprendimai, bet ir sutrumpėja statybų terminai.

Norint įprastam betonui suteikti spalvinį toną, jo gamyboje pasitelkiami įvairūs pigmentai ir inertinės medžiagos. Pasak bendrovės „Markučiai“ specialisto, pigmento pasirinkimas turi daugiausiai įtakos galutinio produkto kokybei, taip pat jis turi būti atsparus agresyviam stipriai šarminių cemento pastų poveikiui, šviesai bei atmosferos poveikiui. Kad visų gaminių spalva būtų kuo vienodesnė su kuo mažiau atspalvių, yra parenkamas tinkamas temperatūros režimas, kuris priklauso nuo gaminio masės, aplinkos temperatūros bei betono mišinio charakteristikų. Tam reikalinga ir speciali technologinė įranga bei patirtis.

Gelžbetonio konstrukcijos iš spalvoto betono turi didelę ateitį Lietuvoje dėl savo itin gerų medžiaginių charakteristikų, ilgaamžiškumo bei tinkamumo naudoti mūsų klimato zonoje. Jų naudojimas gali pasiūlyti novatoriškus statybos sprendimus, o architektams suteikti galimybę įgyvendinti įvairias architektūrines idėjas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *