R. Karbauskis. Ar tautos tradicijos ir lietuvių kalba mums dar prioritetas? (12)

Ramūnas karbauskis | lvzs.lt nuotr.

Ramūnas karbauskis | lvzs.lt nuotr.

Kai interneto erdvėje pasirodė peticija Lietuvos Respublikos Seimui, kviečianti išsaugoti šventinę dieną per Rasas (Jonines), pirmiausiai pagalvojau, jog tai kažkoks pokštas. Nejaugi atsirado toks lietuvių tautos „atstovas“, kuris suabejojo didžiausios istorinės tautos šventės reikšme?

Mano nuostabai ir didžiam nusivylimui, atsirado. Ir ne vienas. O ir tie „atstovai“ – ne iš alaus baro, o Lietuvos Respublikos Seimo. Jie sugalvojo, jog Lietuvoje per daug šventinių dienų ir nutarė, jog tauta gali apsieiti be Rasos (Joninių) šventimo. Akivaizdu, jog taip pagalvojo tokie „atstovai“, kuriems svarbesnė šventė yra gegužės pirmoji – Tarptautinė darbo diena.

Būtų juokinga, jei nebūtų graudu, pagalvojus, jog kažkas sugeba lyginti šių švenčių reikšmę mūsų kultūrai, tautinei savimonei… Tūkstančius metų mūsų protėviai šventė vasaros saulėgrįžos šventę, kuri tautoje žinoma kaip Rasos (Joninės), o istorinė atmintis iki šių dienų atnešė protėvių tradicijas, kurias mums privalu puoselėti. Tai ne tik mūsų tautos turtas – turime tai išsaugoti kaip pasaulinio istorinio paveldo brangakmenį. Baltiškiems broliams latviams net baisiame sapne nesusisapnuotų, jog kažkas suabejojo Ligo šventės reikšme latvių tautai.

Sutinku, jog Rasų (Joninių) metu kai kurie mūsų tautiečiai per mažai dėmesio skiria tautinėms tradicijoms, vaikų įtraukimui į gyvąją etnokultūrą, per daug susitelkia į alkoholio taurelę, tačiau ar tai nėra pasekmė tų metų, kai gegužės pirmąją vykdavo paradai, šlovinantys sovietinę sistemą ir komunistų partiją?

Esu gerai išauklėtas žmogus, tad nerandu žodžių, kaip reikia apibūdinti tuos, kuriems ranka pakyla prieš tautos tradicijas, vertybes, jas pakeičiant mums svetimomis, svetur sumanytomis bei sovietinės sistemos aktyviai propaguotomis šventėmis. Matomai, tie patys LR Seimo nariai pasiūlė leisti Lietuvos piliečių pasuose pavardes ir vardus rašyti vartojant ne lietuvių kalbos raides. Gal tada nebetoli iki siūlymo anglų kalbą pripažinti valstybine? Nors kuo čia stebėtis – mes juk viską darome stengdamiesi įtikti kažkam didesniam, stipresniam…

Neseniai nugirdau, kaip vienas įtakingas Seimo narys radijo laidoje dėstė, jog mums reikalingi imigrantai, kitaip Lietuvos ekonomika ims „buksuoti“. Pagaliau viskas sustoja į savo vietas… Tauta užmiršta savo tradicijas, kalba tampa politinių sandėrių įkaite, prisikviečiame daug imigrantų ir tampame Europos Sąjungos periferija, kurioje nebėra tautinių ambicijų, valstybingumo stiprinimo siekių, kurioje svarbiausia švente kai kurie nori matyti gegužės pirmąją…

Mums likimas padovanojo laimę gimti šioje žemėje, šnekėti šia nuostabia kalba, pažinti protėvių kultūrą ir tradicijas, todėl niekam nevalia į tai kėsintis… Pasirašiau peticiją ir kartu su visa tauta kovosiu už mūsų teisę būti savimi…

Autorius yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

12 komentarų

 1. Atas:

  Labai gaila,kad kaikurie seimo nariai pamiršo,kokiai šaliai jie atstovauja,kas juos rinko!!!

 2. Goda:

  Rasų šventės padarymas nedarbo diena desakralizavo senovinę šventę ir naudingas tik prekiaujanties alumi. Tikriems prigimtinės religijos atstovams tik paprasčiau bus minėti tą dieną, jei visų kampų nebus aptūpę šiukšlinantys ir geriantys “Joninių” šventėjai. Bus galima padaryti laisvadieniu, kai prie prigimtinės religijos Lietuvoje grįš bent 50prc. gyventojų. Tuo tarpu aišku, kad didžiajai Lietuvos piliečių daliai, šios šventės turinys jokios prasmės neturi – kitaip nebūtų padarę iš jos alaus šventės.

  Gegužės 1-oji aišku ne šventė, bet išeiginė diena gegužę, kai gamta jau graži, o atostogų sezonas dar neprasidėjo tikrai ne pro šalį. Kad ir bulbėm sodinti.

  Siūlau atšaukti laisvadienį per Rasas ir padaryti dar vieną gegužės mėnesį – pvz., pridėti laisvą pirmadienį po sekminių?

  • Kemblys:

   Įdomu, Goda, jei tavo parašytus žodžius pakeistume lietuviškais..?
   (Ne ten parašei atsiliepimą 🙂 )

   desakralizavo – išniekino (?)
   prigimtinės religijos – prigimtinio tikėjimo (?)
   50prc. – 50 nuošimčių (?)
   sezonas – metas (?)

  • mintys-Godai:

   Ne visi geria,ne visi bambalius mėto ir gamtą šiukšlina.Todėl,tamstai, nereiktų pagrindu imti bambalio turinio ar alaus mėgėjų norų ir elgesio,sprendžiant lietuvių Tautos kultūros renginių ir šventinių dienų tautiniai dvasiai stiprinti ir galimybei susiėjus darnoje ir supratime pabendrauti protėvių papročius prisimenant ir juos puoselėjant.

 3. lietuvis:

  Čia tas veikėjas, kuris dar visai neseniai savo partijos pagrindiniais partneriais įvardijo lenkų rinkimų akciją.

 4. LIETUVIŲ KALBA yra ne tiktai lietuvių bei Lietuvos bet ir Pasaulio turtas! Tiktai LIEUVIŲ KALBOS pagalba yra atrasyti mokslininkmas dar nežinomi Trečiasis ir Ketvirtasis Žemės judėjimai, del kurių, pavyzdžiui, klimatas kinta!
  Tiktai LIETUVIŲ KALBOS deka įminta – kada ir kodėl buvo ir ateityje bus globaliniai Žemės ašigalių apledėjimai ar globaliniai tvanai, kurie vandens lygį Žemėje keičia net 300 metrų ribose!
  Tiktai LIETUVIŲ KALBOS deka įminta- kodėl periodiškai nuo Žemės paviršiaus dingsta civilizacijos! Ir t.t, ir t.t.
  Kalba yra kultūros ir tautos nervai, kraujagyslės, turtas! LIETUVIŲ KALBAI jau per 50 000 metų!
  LIETUVIŲ KALBAI turėtų būti suteiktas Pasaulio paveldo teisės!
  Bet koks dirbtinas LIETUVIŲ KALBOS kaitaliojimas yra nusikaltimas prieš TAUTĄ!

 5. Pritariu Godai,:

  Pritariu Godai, manau prisimename kieno iniciatyva “joninės” ar rasos tapo nedarbo diena. Tai aludarių ir TV bendros viešųjų ryšių akcijos “Laisvė joninėms” rezultatas. Gėdingas, nes pagal tokią akciją ir spaudimą seime buvo priimtas sprendimas, kurio pasekmės: Rasas užgožė tik girtų žmonių paparčio žiedo ieškojimas, kurio tikrai jie neranda, krikščionims, minintieks asketiškojo Jono Krikštytojo švente – priešingybė tam, kas švenčiama………

  • S:

   Gėdinga buvo tik “akcija”, kai dėl alaus butelio daug piliečių balsavo už stojimą į Europos Sąlungą. Šitą reikia pirmą panaikint. Ir pagal jūsų mastymą reiktų panaikint Naujus metus ir išvis visas išeigines, nes vis tiek kažkas gi geria…

 6. alio:

  nors karta karbovskis paske kazka teisingo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: