Kaimo bendruomenės susipažino su socialinio verslo galimybėmis (0)

kaimo vaikai_zum.lt

zum.lt nuotr.

Naujuoju finansiniu laikotarpiu didžiausio Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos dėmesio sulauks projektai, kurie skatins socialinę įtrauktį, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse. Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centras prieš patvirtinant naujas vietos plėtros strategijas supažindina vietos veiklos grupes su jau veikiančiomis iniciatyvomis.

„Ieškome tų gerųjų pavyzdžių, kurie įkvėptų ir paskatintų nevyriausybines organizacijas kaime imtis socialinės veiklos, plėtoti socialines paslaugas. Jų taip trūksta kaimo vietovėse. Būtų natūralu, jei ateityje savivaldybės socialines paslaugas pirktų iš vietinio nevyriausybinio sektoriaus,“ – Biržuose surengtoje lauko dienoje „LEADER metodo galimybės socialinių paslaugų kūrimui ir teikimui kaime“ – kalbėjo centro direktorė Lina Gumbrevičienė.

Ankstesnėse „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro surengtose lauko dienose buvo kalbama apie verslumą ir tradicinius amatus. Artimiausiu metu organizatoriai planuoja kaimo bendruomenių atstovus supažindinti su kitais socialinio verslo pavyzdžiais kaime.

Labai didelė šeima

Biržų rajone, Nemunėlio Radviliškio miestelyje, įsikūrę Onos Milienės vienišų žmonių ir senelių namai veikia jau du dešimtmečius. Dviejose suremontuotose sodybose nuolat gyvena apie 20 globotinių. Gyventojai aprūpinami medicinine priežiūra, maitinimu, gali užsiimti įvairiomis veiklomis. Globos namai turi savo kaimo kapelą „Santaka“ ir, kaip sako namų direktorius Liudvikas Pleškys, yra miestelio kultūrinio gyvenimo ašis, turinti ambicijų sudrebinti „Duokim garo“ sceną.

Globos namai pavadinti pirmosios gyventojos vardu, kurios sodyba ir tapo baze toliau plėtoti socialines paslaugas. Vėliau sulaukta parama iš Vokietijos Maltos ordino leido išplėsti globos namus per dvi sodybas. Įstaigoje dirba 12 asmenų.

Dirba širdimi

VšĮ „Pagalbos centras“ turi tris vaikų dienos centrus: Biržuose, Papilio miestelyje ir Pačeriaukštės kaime. Šiuos dienos centrus lanko įvairaus amžiaus vaikai iš socialinės rizikos ir gausių šeimų. Vaikams organizuojami užsiėmimai, šventės, mokoma dainuoti, šokti, piešti, karpyti, rašyti, suteikiama galimybė pavalgyti pietus. „Pagalbos centre“ dirba 18 darbuotojų ir apie 30 savanorių.
Centras įsikūrė paramos iš užsienio dėka. Ir šiandien gaunama paramos iš Vokietijos, Suomijos, Švedijos. Prisideda ir vietiniai ūkininkai: bulvėmis ar kitomis gėrybėmis. VšĮ „Pagalbos centras“ kasmet vaikams rengia vasaros stovyklas, į kurias susirenka apie 150 dalyvių.

„Per tiek metų užsiauginome vaikų kartą, kuri dabar jau pati mums padeda“, – ­apie atsipirkusias socialines investicijas į jaunimą kalbėjo Regina Židonienė, šiems dienos centrams vadovaujanti jau 15 metų.

Centre teikiamos ir asmens higienos bei skalbimo paslaugos. Dažną savaitgalį įstaiga pavirsta krizių centru. „Ne paslaptis, kad tokių paslaugų labiausiai reikia savaitgaliais, švenčių metu, – dalijosi darbo ypatumais VšĮ „Pagalbos centras“ vadovė. – Neskaičiuojame darbo valandų, kai kažkam reikalinga pagalba. Mes visi čia dirbame širdimi“ .

Vežkite mus namo

Šv. Vincento Pauliečio globos namai teikia paslaugas asmenims, nesugebantiems pasirūpinti savimi dėl amžiaus, neįgalumo, ligos ar socialinių problemų. Globos namų steigėjas ir dalininkas yra Biržų Šv. Jono Krikštytojo parapija.

Globos namuose dirba 12 darbuotojų. Čia nuolat gali gyventi 27 globotiniai, kai kurie iš jų turi ir savo augintinį – šunį, katę.
„Yra tokių, kurie gyvena pas mus jau 14-15 metų. Čia jų namai, – apie gyventojus kalbėjo globos namų direktorė Rimanta Solovjovienė. – Net kai nuveži pas medikus į ligoninę, jie netrukus prašo  parvežti juos namo – atgal pas mus“.

Globos namus su koncertine programa aplanko rajono mokyklų moksleiviai, nevyriausybinės organizacijos, kaimo kultūros namų saviveiklininkai.

Kategorijos: Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: