Stokholmo centre rastos paukščių gripu užsikrėtusios gulbės – pavojus ir Lietuvai (0)

Stokholmas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Stokholmas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Švedijos veterinarijos tarnyba pranešė, kad vasario ir kovo mėnesiais Stokholmo centre buvo rasta nugaišusių gulbių nebylių (Cygnus olor). Ištyrus 10 nugaišusių paukščių, pusei jų diagnozuotas didelio patogeniškumo paukščių gripo viruso A tipas, nors šiai ligai būdingų pataloginių anatominių pakitimų nebuvo nustatyta.

Dviem paukščiams nustatytas H5N8 didelio patogeniškumo paukščių gripo virusas, kuris cirkuliavo Europoje praėjusių metų lapkričio – gruodžio mėnesiais. Kadangi negyvi paukščiai rasti Stokholmo centre,

nustatytose apsaugos ir priežiūros zonose nėra komercinių paukščių laikymo vietų.

„Ši žinia mums kelia didelį susirūpinimą, nes tai arčiausiai nuo Lietuvos nustatytas didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejis, – teigė VMVT direktorius dr. Jonas Milius. – Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra paukščių gripo labai patogeniški H5 ir H7 viruso potipiai. Šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia H5N8 paukščių gripo virusas. Paprastai, migruojantys laukiniai vandens paukščiai yra natūralūs paukščių gripo viruso nešiotojai. Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui. Paukščių laikytojai turi dar kartą peržiūrėti, kokiomis sąlygomis laiko paukščius, ir griežtai taikyti biologinio saugumo priemones.“

Kaip reikėtų laikyti paukščius, kad jie neužsikrėstų šia mirtina liga?

• Naminius paukščius laikykite uždarose erdvėse. Vištų, ančių, žąsų, kalakutų ir kitų namuose laikomų paukščių, neleiskite į atviras erdves, kuriose jie galėtų turėti kontaktą su laukiniais paukščiais.

• Saugokite pašarus. Labai svarbu saugoti pašarus nuo kontaktų su laukiniais paukščiais ir nenaudoti vandens iš atvirų telkinių, nes gali būti patekęs užkratas.

• Nesilankykite paukščių skerdimo vietose. Laikantiems sparnuočius, rekomenduojama nesilankyti paukštynuose, paukščių turguose ar vietose, kur skerdžiami sparnuočiai, taip pat vengti sąlyčio su bet kokiais paviršiais, užterštais kitų naminių ar laukinių paukščių ir kitų gyvūnų ekskrementais.

• Keliaudami laikykitės higienos taisyklių. Keliautojai turėtų dažnai plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, laikytis maisto saugos ir maisto higienos taisyklių.

Kilus bent menkiausiam įtarimui dėl pasikeitusio paukščių elgesio ar sveikatos būklės, reikia nedelsiant kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinius padalinius arba pranešti visą parą veikiančiu nemokamu numeriu 8 800 40 403.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Naujienos, Sveikata, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: