Ant Pūčkorių piliakalnio pašlovinta atbundanti gamta (nuotraukos, video) (19)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Kovo 22 d., sekmadienį, 16 val., Lietuvių etninės kultūros draugija ir Lietuvos jaunimo Ramuva sukvietė vilniečius ir svečius ant Pūčkorių piliakalnio į tradicinę pavasario lygiadienio šventę.

Prieš šventę nuo Pūčkorių piliakalnio vyko pažintinis pėsčiųjų žygis, kurio metu visi keliavo srauniosios Vilnios pakrantėmis bei stačiašlaičiais Pavilnio kalvynais.

Pavasario lygiadienis yra astronominė pavasario pradžia, kada saulė teka tiksliai rytuose. Astronominis pavasario lygiadienis šiemet įvyko kovo 21-osio naktį 00 val 45 min. Nuo  pavasario lygiadienio atgimsta augmenija, prasideda naujas gyvybės ratas gamtoje. Šiuo metų laiku ypač gerbiamas vanduo, lankomi šaltiniai, užkuriama nauja pavasario ugnis, vyrauja pagarba naujos gyvybės gimdytojai – deivei Žemynai.

Jau penkioliktus metus lygiadienio renkamasi švęsti prie Pūčkorių piliakalnio, kurio papėdėje ošia šimtamečiai ąžuolai, iš rytų pusės srūva šaltinis. Apeigų dalyviai prausdamiesi šventu šaltinio vandeniu labinosi: „Atėjom pasisveikinti geru žodeliu ir palaistyti baltų rankelių tyru vandenėliu.“ Iš Vilnios šlaitų srūvanti versmė papuošiama žilvičiais, žaliomis beržų šakelėmis. Pagerbti anksčiausiai gyvybės ženklus pradedantys rodyti medžiai.

Vykstant lygiadienio apeigoms, Saulė danguje įžiebė optinį reiškinį – saulės halą arba saulės stulpus, saulabrolius.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Religija, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
alko-2-proc

19 komentarų

 1. Perkūno Paukštis:

  Daugiausiai turi dvasinio polėkio tai 51-a nuotrauka. CHA
  —-
  O jei rimtai – šaunuoliai pagoniukai !

 2. Birutė K:

  Visai ne cha! Virsmas visiems. Įspūdingiausia kai vienas po kito nušvito saulės stulpai! Kiek įspūdingų reginių gamta padovanojo mums pastarosiomis dienomis, ačiū jai.

 3. Kam garbė, o kam slava?:

  Smagu matyti, kad mūsų pagonis ir krikščionis vienija bendras slaviškas skolinys “šlovinti”. Šlovinkite kartu ir toliau! Neturintiems lietuvių kalbos jausmo, patartina pasiskaityti Žarskaus ir Patacko minčių apie garso “šl” vietą mūsų kalboje. Gaila, kad stinga išsilavinusių žynių.

 4. Vanduo:

  Jau ne vienerius metus Lygiadienį pasitinkam Pūčkoriuose, todėl smagu pastebėt, kad žmonės, susirinkę į šventę, kaskart vis labiau yra jos dalyviai, o ne žiūrovai. Gera matyt, kaip visi drauge trepsėdami suka ratus, dainuoja ir šoka kas kaip pajėgia tarsi viena darni šeima ar artimi bičiuliai būtų. Gražiai visa tai ir įamžinta, tarytum “žvilgsniu iš dangaus” nužiūrėta. Ačiū už galimybę dar sykį pabūt su saviškiais, pajust visų mūsų bendrumą ir gyvą pavasario artumą.

 5. Palaikom:

  Kodėl tokių gražių švenčių nerodo Lietuvos televizija? Rengia etnokultūros puoselėtojai savo iniciatyva, žmonėms įdomu, tačiau oficijozams nereikia.

 6. Ema:

  Smagu žiūrėti, kaip gausiai dalyvavo vilniečiai. Reklamos nebuvo, bet tradicijų puoselėtojai jau žino kur vyksta šventės einančios iš žmonių širdies, folkloro ansamblių , etninės kultūros draugijos ir pavienių entuziastų iniciatyva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *