Vilniečiai pasitiko pavasarį airiškai (nuotraukos) (6)

Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kovo 14 d. Airiškas tradicijas puoselėjantys vilniečiai susirinkę Užupyje prie Vilnelės jau ketvirtą kartą atšventė airišką šventę Švento Patriko dieną. Šv. Patrikas laikomas Airijos globėju.

Pro Užupį tenkanti Vilnelė šventės metu buvo nudažyta žaliai. Į upės vandenį buvo įpilta žalių dažų, kurie, esą, neteršia aplinkos ir išsiskaido vandenyje.

Airijoje ši šventė yra švenčiama kovo 17 d. Ji laikoma nacionaline airių švente – Airijos diena ir yra laisvadienis. Šv. Patriko diena švenčiama ir kitose pasaulio šalyse, ten, kur yra išeivių iš Airijos. Šiaurės Airijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Australijoje, Jungtinėsė Amerikos Valstijose, Argentinoje ir Naujojoje Zelandijoje ši diena nėra oficiali šventė, tačiau irgi yra gausiai švenčiama.

Pagal krikščionišką tikėjimą Patrikas laikomas šventuoju keltų krikščionių misionieriumi krikštijusiu keltus ir naikinusiu druidų pagoniškąją kultūrą.

Pastaruoju metu krikščioniškoji šventės prasmė užleidžia vietą pasaulietinėms pramogoms – smagioms linksmybėms, progai išgerti ir užkąsti ir pasismaginti gatvių paraduose. Airiai šią dieną švenčia kaip pavasario pradžios šventę. Seniau buvo švenčiama gamtoje, tarp pirmosios pavasario žalumos buvo ieškoma laimę atnešančio keturlapio dobilo, buvo geriamas apeiginis alus, šokama ir dainuojama.

Pagal liaudiškus papročius švęsti šią šventę reikia apsirengus žaliai. Žalia spalva tai pavasario, trilapio dobilo ir Airijos spalva. Iš senųjų tradicijų Airijoje išliko paprotys šventės metu prie rūbų prisisegti trilapį dobilą. Švenčiantieji savo rūbus puošia gyva arba dirbtine dobilo šakele, o emigrantai ir Airijos vėliavėle. Šventės dalyviai rengia šventines eisenas su tradicine dūdmaišių muzika ir būgnais.

Kovo 17 d. žaliais dobilo lapo pavidalo lipdukais papuošiami namų langai. Gatvių medžiai puošiami žaliomis girliandomis, ant stalų klojamos žalios staltiesės, vakare šaudo žali saliutai…

Pagal liaudiškus airių papročius Šv. Patriko dieną būtina išgerti nors vieną taurelę stipresnio gėrimo kokiame nors airiškame bare. Netgi viskio gėrimo matas yra vadinamas „Patriko taure“. Airiai sako, kad prieš geriant viski reikia į taurę padėti dobilo lapą. Ši apeiga vadinama „nusausinti trilapį“. Airijos barai artėjant šventei kaupia žalio alaus atsargas. Jo kovo 17 d. išgeriama labai daug. Taip pat geriamas tamsusis „Guinness“ alus.

Šventės dieną žaliai dažomi ne tik gėrimai, tačiau įsigudrinama žaliai nudažyti ir užkandas bei valgius: žalias kumpis, žalia kiaušinienė, žali makaronai, žalia sriuba, žali sausainiai, žalias šerbetas, žali ledai…

Paprotys dažyti žaliai upės vandenį užgimė Čikagoje daugiau kaip prieš 40 metų, kuomet santechnikai, norėdami atsekti į upę išleidžiamus teršalus, panaudojo spalvinį žymeklį–floresceiną ir juo nudažė upę… Nuo to laiko artimiausią savaitgalį prieš Šv. Patriko dieną upė kasmet dažoma šia spalva..

Pažaliavusi Čikagos upė Šv. Patriko dieną 2009 m. | Wikimedia Commons nuotr.

Pažaliavusi Čikagos upė Šv. Patriko dieną 2009 m. | Wikimedia Commons nuotr.

.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: