Mirė iškilus Lietuvos patriotas Kurtas Vėlius (0)

Kurtas_Velius_mazoji-lietuva.lt-nuotr

Kurtas Vėlius (1920–2015)

Kovo 4 d. mirė iškilus Lietuvos patriotas, vienas paskutiniųjų dar gyvų Mažosios Lietuvos lietuvininkų gyvenusių Čikagoje, Čikagos lietuvių liuteronų „Tėviškės“ parapijos steigėjas, Lietuvos Liuteronų Bažnyčios Konsistorijos garbės narys, mecenatas Kurtas Vėlius (1920–2015).

Kurtas Vėlius gimė 1920 m. kovo 8 d., Stankiškėse, Kintų seniūnijoje, Šilutės apskrityje. Mokydamasis Kintų mokykloje įstojo į Klaipėdos krašto lietuvių Santaros draugiją, skatino lietuviškąjį patriotizmą, už ką, 1939 m. kraštą prijungus prie Vokietijos, buvo suimtas nacių saugumo policijos. Atgavęs laisvę optavo už Lietuvą. Įgijęs Lietuvos pilietybę apsigyveno Kaune, tačiau ten 1940 m. vėl kelis kartus tardytas bolševikų NKVD policijos. Vengdamas suėmimo, nelegaliai sugrįžo į tėviškę Stankiškėse. Karo pabaigoje pasitraukė į Vokietiją, o vėliau išvyko į JAV, apsigyveno Čikagoje.

K. Vėlius buvo vienas Čikagos liuteronų „Tėviškės“ parapijos steigėjų ir Mažosios Lietuvos Fondo Tarybos pirmininkų. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, mecenatas dosniai rėmė krašto liuteronų bažnyčių restauraciją, knygų leidybą, labdarybės veiklą, itin dosnia auka parėmė Palangos liuteronų bažnyčios statybą.

2002 m. K. Vėlius publikavo autobiografinę knygą „Dvyliktoji diena“, kurioje išsamiai aprašė savo gyvenimo kelią, pašvęstą Tėvynei ir Bažnyčiai.

„…Visas mano keturiasdešimties metų ir gana rezultatyvus triūsas neturėtų nei grašio vertės, jeigu nepasitarnautų Tėvynei ir mano tikėjimo Bažnyčiai. Jau taip surėdytas pasaulis, kad dvasinių vertybių neišreikši, nesuteikęs joms medžiaginės formos. Bet ačiū Dievui, turėjau tikslą ir viltį, jog ateis nepriklausomybės laikas jį įgyvendinti. Kiekvienas privalome įdėti savo indėlį į Tėvynės ateitį. Mes gi, vaizdžiai tariant, esame josios bitės, o ji mums visiems turėtų būti tarsi korys. Tik tuomet ji įgytų tikrąją savo nepriklausomybę.“ (Kurtas Vėlius, „Dvyliktoji diena“).

Atsisveikinimo apeigos su Velioniu vyks Lietuvių evangelikų liuteronų Tėviškės parapijoje (5129 Wolf Rd. Western Springs, IL-60558, tel. 708-567-9044)

Atsisveikinimo apeigoms vadovaus Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.  Budėtuvių  pamaldos įvyks kovo 12 d. ketvirtadienį 19 val.  Laidotuvių pamaldos kovo 13 d. penktadienį 11 val. lankymas nuo 9 val. Laidojamas bus Lietuvių Tautinėse kapinėse.

Mirusiojo atminimas bus paminėtas pamaldų metu kovo 15 d. 11.30 val.

Vietoje gėlių prašoma prisiminimo aukas skirti Velionio įkurtai Tėviškės bažnyčiai.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: