V. Malinionis. Šauktinių kariuomenės atkūrimas Lietuvai – gyvybiškai svarbus žingsnis (5)

Vaidotas-Malinionis

Vaidotas Malinionis | Batalionas.lt nuotr.

Sprendimas atkurti šauktinių kariuomenę, nors ir uždelstas, bet būtų labai svarbus žingsnis apsaugoti Konstitucijoje įtvirtintas teises ir pareigas ginti valstybę, jos piliečius ir demokratines vertybes.

Sudėtingos geopolitinės padėties akivaizdoje Lietuva privalo ne tik stiprinti šauktinių reguliariąją kariuomenę, bet per juos rengti bei didinti kariuomenės organizuotąjį rezervą. Tai – pagrindas ugdyti Lietuvos piliečių valią priešintis kitų valstybių galimai agresijai, o mūsų sąjungininkams būtų rimtas signalas, kad esame patikimi NATO erdvės saugumo dalyviai.

Kodėl šauktinių kariuomenė yra tokia svarbi Lietuvos valstybės gynybai?

Visų pirma, šauktinių pagalba pagaliau galėtume pilnai sukomplektuoti reguliariosios kariuomenės vienetus. Antra, po devynių mėnesių tarnybos buvę šauktiniai papuola į organizuoto rezervo struktūrą.

Reguliariosios kariuomenės užduotys taikos metu yra dvi: rengtis limituotam konfliktui ir rengti organizuotą rezervą ruošiantis totaliam karui. Limituotas konfliktas (pvz., Krymo pusiasalio aneksija) yra toks konfliktas, kuriam valdyti pakanka reguliariųjų vienetų. Limituotas konfliktas tai dar nėra totalus konfliktas (kada valstybė kovoja dėl savo išlikimo) – jis turi aiškias ribas ir nėra įvardinamas kaip egzistencinis pavojus valstybei.

Totalus konfliktas arba karas – tai pavojus valstybės egzistavimui. Todėl labai svarbu turėti kariuomenės organizuotąjį rezervą. Organizuotojo rezervo pagrindu valstybė per sąlyginai trumpą laiką gali gebėti mobilizuoti naujus ir treniruotus karinius vienetus, gebančius vykdyti gynybinius veiksmus.

Lietuvos organizuotas rezervas turi būti didesnis

Šiuo metu Lietuvos kariuomenėje tarnauja apie 14 tūkst. reguliariųjų vienetų karių. Šie kariai per metus organizuoja rezervinių karių mokymus tik 500 Lietuvos piliečių. Tai reiškia, kad per 5 metus bus paruošta tik 2500 organizuoto rezervo karių. Tai labai nedideli skaičiai.

Pavyzdžiui, Estija nuo šių metų rengia po 13 tūkst. organizuotojo rezervo karių, tad po 5 metų šis rezervas sieks 65 tūkst. O toks organizuoto rezervo dydis net ir tris kartus didesnei Lietuvai jau būtų labai rimta.

Valstybė, neturinti pakankamo dydžio organizuotojo rezervo, tampa lengvu grobiu bet kokiam agresoriui. Todėl tokia šalis vertinama kaip pavojinga vieta, į kurią savo karius siųstų NATO draugų valstybės.

Priekaištus apie Lietuvos nepakankamą dėmesį savo saugumui mes nuolatos girdime iš mūsų NATO sąjungininkų. Todėl valstybės totalios gynybos esmių esmė – tai kariuomenė, turinti treniruotą ir parengtą organizuotą rezervą. Taikos metu šis rezervas, į kurį papuola visi tarnybą jau atlikę šauktiniai ir tarnybą pabaigę profesinės tarnybos kariai bei kariai – savanoriai, treniruojamas 20 dienų per 5 metus. Tačiau esant poreikiui ir esant realios grėsmės pavojui šių vienetų rengimo tvarka gali ir turi būti suintensyvinta. Šauktinių kariuomenė yra pats efektyviausias fabrikas organizuoto rezervo parengimui.

Skaudi Ukrainos patirtis

Jeigu Ukraina būtų turėjusi organizuotą ir parengtą rezervą, tokių didelių bėdų kaip dabar ji neturėtų.

Karus laimi, visų pirma, tinkamai parengti žmonės, o ne vien tik tankai ir kita technika. Ukrainos prezidentas Petro Porošenka Ukrainos gynybai jau yra paskelbęs tris mobilizacijas. Tai reiškia, kad neturėdami organizuoto rezervo jie šaukia visiškai neparuoštus karius, komplektuoja juos į komandas (karinius vienetus) ir nepakankamai paruoštus įtraukia į karo zoną, patirdami didelių nuostolių.

Jeigu Ukraina būtų turėjusi treniruotą ir parengtą organizuotą rezervą – iš anksto suformuotas komandas arba karinius vienetus – būtų galėjusi gerokai efektyviau gintis, kartu išsaugojusi daugybę savo piliečių gyvybių.

Tai padėtų sparčiai spręsti ir modernios ginkluotės įsigijimą, kurią rezervistai mokėtų efektyviai panaudoti. Dabar, net jei NATO šalys ir apsispręstų ginkluoti Ukrainos kariuomenę, ši paprasčiausiai negebėtų efektyviai tuo pasinaudoti. Tačiau tai nereiškia, kad jos nereikia ginkluoti, nes valstybė kovoja dėl savo išlikimo.

Kariuomenės stiprinimas svarbus mums ir sąjungininkams

Todėl šauktinių sistemos atkūrimas yra be galo prasmingas ir naudingas šioje sudėtingoje geopolitinėje aplinkoje. Mūsų NATO sąjungininkai užtikrinami, kad mes rimtai, atsakingai žiūrime į savo gynybą, priešui siunčiamas atitinkamas signalas.

Sąjungininkų motyvacija investuoti į mūsų saugumą yra tiesiogiai proporcinga mūsų pačių požiūriui į savo saugumą. Tuo tarpu priešo motyvacija investuoti į mūsų valstybės sunaikinimą atvirkščiai proporcinga mūsų ir mūsų sąjungininkų pasiryžimui gintis.

Todėl šauktinių kariuomenė yra pati geriausia investicija į mūsų ateitį. Ji ne tik užpildys reguliarius vienetus ir padarys juos 100 proc. pajėgiais, bet ir augins mums organizuotą rezervą, kuris yra svarbus mūsų valstybės išlikimui.

Ukrainos pavyzdys puikiai liudija, kaip rimtai privalome žiūrėti į savo gynybą, kaip svarbu turėti gerai parengtas reguliariąsias pajėgas ir kaip svarbu turėti organizuotą bei skaitlingą rezervą gebantį per trumpą laiką mobilizuotis ir integruotis į valstybės gynybos sistemą.

Šauktinių kariuomenės atkūrimas Lietuvai – tai tiesiog gyvybiškai svarbus žingsnis.

Autorius yra atsargos pulkininkas, Lietuvos nacionalinės veteranų asociacijos valdybos narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Vilpišius:

  > Autoriui : Jūsų paminėtų strategijų, paskaičiavimų ir t.t. tarpe paminėjote (probėgomis) ryžtą ir motyvaciją. Nagi, tai kaip Jūs suvokiate tas, manyčiau, pagrindines sąvokas, esamoje būtyje? Būtent – patriotizmą (bent jau aš taip jį suvokiu) pirmiausia įprasmina motyvuotas (!) apsisprendimas aukotis savąjai visuomenei. Nuo nepriklausomybės priešaušrio, o ypač jau “žodžiui virstant tikrove”, vedliai skatino Tautą aukotis vardan tos Lietuvos. Kol Tauta aukojosi, vedliai (čia ne apie “nuo scenos” nustumtuosius lietuvybės puoselėtojus SSRS laikais) patyliukais pasakiškai lobo . . . Vartotojiškos visuomenės sukūrimui uoliai pasitelkti net Jūsų minėtų šalių “partnerių” lietuviukai – pasprukėliai nuo “raudonojo maro”(autoritetai!). Vietiniai aborigenai liko it musę kandę . . . – “necivilizuoti” ,. . .et! Tai, žmogau plaukuotasai, kai visos po AT “rinktos” valdžios šią pakalnę tik susino, kuomi grįst tą altruizmą?! Gal kovoj žuvus tėvui, “VP Market – 10-tukas” ir pan. komjaunuoliai su našlaičiais turtais pasidalins (a kol gi per 25 metus vien po savim glemžė?)?! Pinigų karta tam ir kurta, kad vartojimo pertekliumi tyčiotis iš natūralių – siela turtingų. Laimėt kovą (jei nebus panaudoti masinio naikinimo ginklai) įmanoma, kai tam pasiryžę bent Suvereno dauguma! (Lai LT diplomatai, pirma, iš Norgų mažuosius pilietukus išvaduoja!)

 2. vabalas:

  Tipiškas viskuo apsirūpinusio pulkininko vapėjimas bandant pateisinti dar vieną žingsnį link valstybės-kalėjimo. Valstybinės utėlės šaltu veidu nusavina gerą pusę mūsų turto. Dabar dar nusavins mūsų vaikus, kad šie gintų jų gerbūvį.

 3. 'rusai puola':

  prasides sauktiniu zombinimas :/

 4. )..(:

  laisvaslaikrastis.lt:
  ,Tarnyba turi būti pliusas, o ne minusas. Žmonės turi norėti į ją eiti, o ne būti verčiami išsisukti. Dabar gi, visu gražumu, „tarnavimas Tėvynei, pareiga, garbė“ nusėta neigiamais aspektais. Be to, šiuolaikinio žmogaus mąstymas (ypač jaunuolių) skiriasi kaip diena ir naktis nuo tų, kurie dabar priima tokius įstatymų projektus. Jūs rimtai, manote, kad XXI amžiuje PRIVESRTINIU BŪDU, galima pasiekti EFEKTYVIŲ sprendimų??? Manote, kad surinkti demotyvuoti jauni žmonės į mišrią krūvą, po 9mėn. gebės efektyviai ginti Tėvynę? Ką rūkote, gerbiamieji? Nusivilt dar labiau jumis, tikriausiai, jau nebeįmanoma. Šauktiniai, imami paskubomis, komplektuojami, kad tik kuo greičiau užpildytų rezervą, kelią mažų mažiausią nerimą. Ir žinote kodėl? Skaičiukai svarbiau, negu pati kokybė. Ji tiesiog bus užmiršta. Kaip ir daug kas mūsų šalyje užmirštama pastaruosius kelis dešimtmečius paprasto žmogaus atžvilgiu. Tie 9 mėn. nepridės tokios disciplinos, kokybės kokia galėtų būti, jeigu LT pilietis eitų savu noru tarnauti. Pripažinti viešai, jog klydai – sunku, tačiau būtina. Ir dar. Kodėl tie, kurie agituoja už šauktinių grąžinimą 9 mėn. patys neina savanoriais?”

 5. )..(:

  mes laimesim jei grybauskaite nustos karkset apie kara.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: