Maskvoje nušautas aršus V. Putino kritikas B. Nemcovas (nuotraukos, video) (11)

Borisas Nemcovas | wikipedia.org nuotr.

Borisas Nemcovas | wikipedia.org nuotr.

Vasario 27 d. Maskvos centre buvo nušautas politikas, aršus Vladimiro Putino kritikas 55-erių metų Borisas Nemcovas. Jį naktį su mergina einantį Maskvos Didžiuoju akmeniniu tiltu keturiais šūviais į nugarą nušovė iš automobilio šaudę ginkluoti banditai. 

Pranešama, kad Maskvos policija ieško įtariamųjų, mieste įvestas planas „Perėmimas“. Teigiama, kad su B. Nemcovu ėjusi 1991 m. Kijeve gimusi mergina nenukentėjo. Ji buvo apklausta.

Kovo 1 d. Maskvoje B. Nemcovas rengė V. Putino kritikų mitingą prieš karą Ukrainoje.

Agentūra „Interfaks“ remdamasi savo šaltiniu teisėsaugoje pranešė, kad yra nustatyta B. Nemcovo žudiko automobilio markė. Tai baltas „Ford Focus“ arba „Ford Mondeo“.

Naujienų agentūra ITAR-TASS paskelbė, kad po šios žmogžudystės Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, jog V. Putinas teigia, kad „šis žiaurus nužudymas turi visus užsakomosios žmogžudystės požymius ir yra išskirtinai provokacinio pobūdžio“. Pasak D. Peskovo, V. Putinas nurodė Rusijos Tyrimų komiteto, Vidaus reikalų ministerijos ir FSB vadovybei sudaryti šio nusikaltimo tiriamąją grupę. Pasak D. Peskovo V. Putinas nesiėmė asmeniškai kontroliuoti šios žmogžudystės tyrimo…

Tyrimų komiteto atstovas Vladimiras Markinas pareiškė, kad pradėta byla pagal du Rusijos Baudžiamojo kodekso straipsnius: „Žmogžudystė“ ir „Neteisėtas ginklo panaudojimas“.

Rusijos opozicija paskelbė atšaukianti kovo 1 d. mitingą ir tą dieną ketina surengti gedulo akciją dėl politiko B. Nemcovo nužudymo.

Garsūs pasaulio politikai pasmerkė Rusijos Rusijos opozicijos lyderio B. Nemcovo nužudymą.

JAV prezidentas Barakas Obama pasmerkęs Rusijos opozicijos lyderio nužudymą paragino Rusijos valdžią greitai, nešališkai ir skaidriai atlikti šios žmogžudystės aplinkybių tyrimą bei užtikrinti, kad kaltieji būtų patraukti atsakomybėn.

B. Obama pavadino B. Nemcovą „pasišventusiu, iškalbingu žmogaus teisių gynėju“.  „Aš žaviuosi narsiu Nemcovo pasišventimu kovai su korupcija Rusijoje ir vertinu jo ryžtą dalintis savo atviromis pažiūromis su manimi, kai mes susitikome Maskvoje 2009 metais“, – sakė B. Obama.

JAV valstybės sekretorius Džonas Keri (Johnas Kerry) pareiškė, jog esąs sukrėstas šio žiaurios žmogžudystės ir pritarė B.Obamos raginimui atlikti kuo greičiau šios žmogžudystės tyrimą.

B. Nemcovas, pasak Dž. Keri „pašventė savo gyvenimą demokratiškesnei, klestinčiai, atviresnei Rusijai, stipriems Rusijos ryšiams su kaimynėmis ir partnerėmis, tarp kurių yra ir Jungtinės Valstijos“.

„Jis siekė reformuoti ir atverti Rusiją, suteikti Rusijos žmonėms galimybę atviriau kalbėti apie gyvenimą savo šalyje. Jo netektis bus skaudžiai jaučiama Rusijoje ir pasaulyje“, – rašoma JAV valstybės sekretoriaus pareiškime.

B. Nemcovas politinę karjerą pradėjo 1991 m. Žemutinio Naugardo gubernatoriaus poste (1991–1997 m.) 1990–1993 m. buvo Rusijos Valstybės Dūmos deputatas, 1994–1997 m. – Rusijos Federacijos Tarybos narys.

1997 m. kovo mėn. paskirtas Rusijos ministro pirmininko V. Černomyrdino pirmuoju pavaduotoju, kartu buvo Rusijos kuro ir energetikos ministras. Kitoje S. Kirijenkos vyriausybėje (1998 m. balandžio – rugpjūčio mėn.) buvo vicepremjeras.

Nuo 2000 m. – Rusijos dešiniosios opozicijos veikėjas, aktyvus V.Putino politikos kritikas. 2000–2003 m. buvo Rusijos valstybės dūmos pirmininko pavaduotojas nuo Dešiniųjų jėgų sąjungos frakcijos. Pasitraukęs iš Rusijos Dūmos 2003-aisiais jis prisidėjo prie kelių opozicijos partijų ir grupių steigimo.

2011–2012 m. organizavo masinius opozicijos protesto mitingus Maskvoje. Kartu su kitais paskelbė devynis pranešimus apie korupciją V.Putino aplinkoje.

Nuo 2012 m. – Rusijos respublikonų-liaudies laisvės partijos pirmininkas.

Pareiškimą dėl B. Nemcovo žmogžudystės išplatino ir Lietuvos URM: „Smerkiame žymaus Rusijos politiko ir vieno opozicijos ‎lyderių Boriso Nemcovo žmogžudystę. Šis brutalus ir, kaip rodo pirminiai duomenys, iš anksto suplanuotas nusikaltimas turi būti nedelsiant ištirtas, o kaltieji patraukti atsakomybėn. Mūsų atmintyje visuomet liks B. Nemcovo, didelio Lietuvos draugo, nuoširdaus Rusijos patrioto, aktyvi veikla‎ kovojant už demokratinę Rusiją, jos piliečių teises ir laisves. Šią sunkią valandą reiškiame nuoširdžią užuojautą B.Nemcovo šeimai, artimiesiems ir Rusijos žmonėms“.

Į B. Nemcovo nužudymo vietą maskviečiai neša gėles.

„Radio svoboda“ video pranešimas iš įvykio vietos:

Vasario 28 d. tiesioginės transliacijos iš nusikaltimo vietos vaizdo įrašas:

Boriso Nemcovo intervių radijui „Echo Moskvy“ žmogžudystės išvakarėse vasario 27 d. 19.07 val. :

Paskutinis Boriso Nemcovo intervių. „Radio vesti“ vasario 27 d. 20.45 val., likus pusvalandžiui iki nužudymo:

Šiandien, vasario 28 dieną Vilniuje yra rengiama atminimo valanda

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: