J. Dapšauskas. Farmacininkai siekia kad jau 10 metų mergaitės galėtų lytiškai santykiauti (33)

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Farmacijos sėkmingas darbas: milijonai skiepams, kad jau 10 metų mergaitės galėtų lytiškai santykiauti

Šią savaitę surengtoje spaudos konferencijoje Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė prie kitų prieštaringų pareiškimų ir veiksmų pridėjo dar vieną: nuo 2016 metų pradėti nemokamą vaikų – 9 – 14 metų mergaičių skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris yra vienas iš gimdos kaklelio vėžio sukėlėjų. Dar galima patikslinti: skiepyti vaikus nuo ŽPV, kad jie jau galėtų pradėti lytinius santykius kuo ankstyvesniame amžiuje.

Farmacijos atstovas prieš 4 metus pakalbintas lobistinėje konferencijoje Seime „Lietuva be gimdos kaklelio vėžio“ aiškiai pasakė, kad norint įvesti į vartojimą produktą reikia rimtai padirbėti 5 metus. Galiu pasakyti, tikslus skaičiavimas. Štai lygiai po 5 metų yra ir rezultatas: valstybė suranda milijonus šiam abejotino reikalingumo skiepui. Tai išsamiai aprašiau prieš keturis metus straipsnyje „Aplaidumas, palaidumas, išlaidumas – ir tai vadinama seksualiniu švietimu“.

Iki šiol skiepytis nepilnametėms, kad jos jau galėtų pradėti lytinius santykius, buvo galima ir pasinaudojant bankų lizingo paslaugomis. Tikriausiai daug tėvelių, susirūpinę savo vaikų seksualiniu malonumų būtinumu, pasinaudojo šia galimybe? Kad skiepas veiktų skiepijama 3 kartus. Vieno skiepo kainą buvo – 500 litų. Norint turėti „garantuotą“ apsaugą reikėdavo pakloti 1500 litų. Dabar valstybė tapo turtinga eurais ir šią sumą nuo 2016 metų padengs iš visų mokesčių mokėtojų kišenės. Tai sudarys milijonus eurų. Suprantama, farmacininkams yra idealiausias kelias, kai nebereikia skirti vaistų reklamai pinigų, o jų produktą dotuoja valstybė. Norint to pasiekti, kaip minėjau, reikia padirbėti penkmetį lobizmo, konferencijų, viešųjų ryšių srityse ir rezultatas yra – valstybė kompensuoja, savo ruožtu užsiima reklama, reikia tik pateikti patį produktą.

Skiepų iniciatoriai teigia, kad šis skiepas tikrai neapsaugo visiškai nuo gimdos kaklelio vėžio. Tik dalinai – tik nuo 2 ŽPV tipų, o tų tipų yra 120! Beje, ŽPV sukelia tik apie 90 procentų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Daugybė nepriklausomų mokslininkų ir medikų abejoja šio brangaus skiepo nauda, labiau siūlo propaguoti vėlyvesnius lytinius santykius ir partnerių pastovumą, paprastai sakant, dorą, sveiką gyvenimą. Vėžiui susiformuoti nepakanka vien ŽPV, didelę įtaką daro ir kiti gyvenimo būdo ypatumai, rūkymas, alkoholis, mityba, stresas, kitos persirgtos lytiniu keliu plintančios ligos. Norint, kad skiepas daugiau apsaugotų, jis turi būti padarytas prieš pirmus lytinius santykius. Tada logiška, kad nuo 9-10 metų jau galima pradėti „nerizikingus“ lytinius santykius, nes jau veikia apsaugantis nuo ŽPV skiepas, bet nuo lytiškai plintančių ligų, nepageidaujamo nėštumo tai tikrai neapsaugo.

Specialistai paskaičiavo, kad tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu sąlyginai yra didesnė toms moterims, kurios per gyvenimą turėjo daugiau nei 5 partnerius. O bendrai pasakius, gyvenant dorą gyvenimą šeimoje ši problema kaip ir visai nekyla. Apie tai kalba ir Monrealio studija: pavyzdžiui tarp vienuolių gimdos kaklelio vėžio susirgimų atvejų buvo lygus nuliui. Gyvenant su vienu partneriu, taip pat tikimybė užsikrėsti lygi nuliui.

Jau dešimtmetį vykdant patikros programą siekiant apsaugoti nuo liūdnų gimdos kaklelio vėžio pasekmių pasiekti tikrai gražūs rezultatai: mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio ženkliai sumažėjo. Tačiau sergamumas nemažėja, nes apie pagrindines priežastis net visai neužsimenama. Skiepijant būtent duodamas ženklas, kad „eksperimentuokit“ į valias, šios pasekmės bus apmokėtos iš visų mokesčių mokėtojų pinigų, ir tų, kurie stengiasi gyventi atsakingą, dorą, sveiką gyvenimo būdą.

Mokslininkų apibendrintais duomenimis, ŽPV dažniausiai aptinkamas tarp pradėjusių neatsakingą seksualinį gyvenimą, kaitaliojančių lytinius partnerius jaunų moterų ir pastebima nauja banga 40-ečių tarpe, nes užauginus vaikus, taip pat padidėja skyrybų skaičius, naujų partnerių paieška, keitimo galimybė ir panašiai.

Ministrė R. Šalaševičiūtė vaikų teisiu specialistė – vaikų teisių į seksualinį gyvenimą? Apie tai „pažangesnėse“ šalyse labai plačiai kalbama ir dirbama. Tęsiama ta pati „sveikatos sistemos“ tradicija – pinigų švaistymas pasekmėms, o ne pačių priežasčių sprendimui, nesiimama pirminės prevencijos. Apie esmines priežastis skiepų iniciatoriai net nekalba. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko paklausus, kodėl nedirbama prie problemos pačios esmės, išvadino tik naivuoliu, nežinančiu, kad lytinius santykius šiandieniniai žmonės pradeda dar būdami vaikais ir čia viskas normalu, svarbiausia reikia švelninti pasekmes, šviesti. O ką reiškia pagal S. Čiaplinską šviesti? Kalbėti apie skiepų nuo ŽPV naudą.

Kuo anksčiau paauglės pradės lytinius santykius, tuo daugiau teks kontraceptinių piliulių išgerti, tuo daugiau abortų daryti, tuo daugiau nevaisingų moterų po abortų, tuo daugiau dirbtinių apvaisinimų už mokesčių mokėtojų pinigus reikės finansuoti. O patyrus visus vartotojiškus malonumus bus galima ir eutanaziją užsisakyti (nuo kalbų apie tai ministrė ir pradėjo savo ministrės karjerą). Tokia dabartinės „sveikatos“ ministrės R. Šalaševūčiūtės darbotvarkė?

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

33 komentarai

 1. Antraste tai kiek per ziauriai skamba…

 2. ruta:

  Kadangi esu mediku dukra , tai teko girdeti , kad ‘gimdos kaklelio vezis’ , tai formacininku sugalvota liga . Ten kur dideli pinigai , sazine ir morale – tyli . Panele ministre , su savo neadekvaciais sprendimais ,panasi i sovietiniu laiku funkcioniere – be juokios kompetencijos ir problemos supratimo , kaip tokie subjektai patenka i tokius aukstus postus Lietuvoje man nesuprantamas dalykas ?Nebent norima visai sugriauti / jeigu dar kas liko/ sveikatos prieziura .

  • vabalas:

   Tu esi„ medikų dukra?! Griūk iš koto… Paprašyk tų savo medikų, kad išmokytų lietuvišką klaviatūrą paleist, ir bet jau gramatiką pasikartok, nes darai gėdą medikams.
   Dabar žiūrėk, už viruso ir gimdos kaklelio sąsajos ištyrimą vokiečių virusologas Haroldas zur Hausenas 2008-aisiais buvo apdovanotas Nobelio premija. Jeigu tu manai, kad Nobelio premijos dalinamos už farmacininkų sąmokslus, tai tau aiškiai ne visi namie.
   Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio kasdien miršta penkios moterys (įvairaus amžiaus, įvairios socialinės ir šeimyninės padėties). Kasdien, kvaiša tu! Pabandyk tai suvokti savo menku proteliu ir palyginti su visiškai beprotiška idėja, kad dešimtmetės tariamai pradės lytiškai santykiauti, kai tik taps laisvai prieinami skiepai nuo žpv.
   Atsiprašau už aštrius žodžius, bet jau nervai nebelaiko, kai kvailiai pradeda lipt į sceną…

   • pušis:

    Jeigu tau, chame, nervai nelaiko, tai ko lendi į Alką. Tokiems nepraustaburniams skirti Delfiai, liettrydžiai ir į juos panašūs. Putok, kiek nori, ten rasi panašaus lygio ir proto medicinos “žinovų”. Čia esi niekam neįdomus.

   • Barbora:

    Negražu menkinti kitus, kaip argumentą naudojant išgalvotus skaičius. Lietuvos vėžio registre skelbiama, kad 2011 metais nuo gimdos kaklelio vėžio mirė 214 moterų (o ne penkios per dieną). Apsirikote tik 8,5 karto.
    214 yra didelis skaičius, kai kalbama apie gyvybes.
    Bet skiepai ne panacėja. Onkologijoje bet kokio metodo veiksmingumas įvertinamas skaičiuojant sergamumą ir mirtingumą. Tam reikia daugybės metų tyrimų.

    Vakcina nuo ŽPV galimai sumažina tikimybę užsikrėsti 4 (viena vakcina) arba 2 (kita vakcina) tipų žmogaus papilomos virusu. Tačiau kas toliau, dar neištirta. Štai Australijoje tyrimas parodė, kad po vakcinacijos praėjus 3 m. mergaitėms iki 18 metų mažiau nustatyta ikivėžinių gimdos kaklelio ligų 0,38 procento. T.y. reikėjo paskiepyti 1000 mergaičių, kad 3,8 jų galimai dėka vakcinos neišsivystė ikivėžinė liga. Bet šitas ikivėžines ligas puikiai diagnozuoja ir sėkmingai pagydo ginekologai eilinio patikrinimo metu. O kiek įtakos vakcina turi vėžio išsivystymui, niekas nežino. Dalis ŽPV nešiotojų pasveiksta savaime

    World J Clin Oncol. 2014 Oct 10;5(4):775-80. doi: 10.5306/wjco.v5.i4.775.
    Cervical cancer: Can it be prevented?
    Aggarwal P1.

    Lancet. 2011 Jun 18;377(9783):2085-92. doi: 10.1016/S0140-6736(11)60551-5.
    Early effect of the HPV vaccination programme on cervical abnormalities in Victoria, Australia: an ecological study.
    Brotherton JM1, Fridman M, May CL, Chappell G, Saville AM, Gertig DM.

    • vabalas:

     “Apsirikote tik 8,5 karto”
     Aš kažkur intike nuskaičiau šituos duomenis. Dabar patikrinau keliose vietose, tikrai, mano skaičius buvo klaidingas. Bet ne klaidinantis. Net nereikia tų 214. Tegu skiepai išgelbėja 10 moterų kasmet, bet tai bus konkrečios išsaugotos gyvybės. O kas kitoje svarstyklių pusėje? Katalikiški ūbavimai, kad dešimtmetės pradės santykiauti?!

     “veiksmingumas įvertinamas skaičiuojant sergamumą ir mirtingumą. Tam reikia daugybės metų tyrimų”
     Žinoma. Tačiau jau yra tyrimai, kurie tvirtina, kad skiepai veiksmingi. Todėl jie ir naudojami. Bus tyrimai ir po 10, tačiau per tą laiką mirs apytiksliai 10×200=2000 jaunų moterų. Ar ne per didelė kaina?

     • Barbora:

      Geriausias pavyzdys, kaip tvarkytis su gimdos kaklelio vėžiu – Suomija. Puikiai organizuota atrankinės patikros programa, kai vaisingo amžiaus moterys periodiškai konsultuojamos ginekologo, daromas gimdos kaklelio tepinėlis. Todėl mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Suomijoje labai sumažėjo. 5,4 milijonų gyventojų turinčioje šalyje 2000-2009 m. laikotarpiu mirė vidutiniškai po 50 moterų kasmet. Tarp jų – 86 proc. sudarė tos, kurios atrankos programoje nedalyvavo arba paskutinis vizitas pas ginekologą buvo seniau nei prieš 5 m.
      Suomijoje kvietimai pasitikrinti siunčiami ne tik pačioms moterims. Jei neatvyksta, siunčiami ir jų darbdaviams.
      Taip reiktų daryti ir Lietuvoje.

      Int J Cancer. 2013 May 1;132(9):2134-40. doi: 10.1002/ijc.27844. Epub 2012 Oct 12.
      Mortality audit of the Finnish cervical cancer screening program.
      Lönnberg S1, Nieminen P, Luostarinen T, Anttila A.

      Br J Cancer. 2014 Aug 26;111(5):965-9. doi: 10.1038/bjc.2014.362. Epub 2014 Jul 3.
      50 years of screening in the Nordic countries: quantifying the effects on cervical cancer incidence.
      Vaccarella S1, Franceschi S1, Engholm G2, Lönnberg S3, Khan S4, Bray F1.

  • Klausimas:

   Moterys statomos į aukštas pozicijas, nes jomis lengva manipuliuoti. Ir vyrų valdžioje praktiškai neliko (įrašas registre “Lytis: Vyr” nerodiklis).

  • Barbora:

   Be ŽPV yra daugybė kitų rizikos faktorių (šalia nurodyta, kiek kartų padidina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu)
   Risk factors for cervical cancer
   Causal agent Relative risk
   Low socio-economic class 1.5
   Low educational level 2-3
   Early age at first coitus 2-4
   Multiple sexual partners 2-5
   Early age at first pregnancy 2-4
   Multiparity 2-4
   Long term use of oral contraceptives 1.5-2
   History of sexually transmitted infections 4-10
   History of genital warts (karpos) 18
   Cigarette smoking 2-4
   Diet low in folates, carotene and vitamin C 2-3
   Lack of routine cytological screening or prior abnormal smears 2-6
   HIV 2.5
   Immunosuppression 5.7
   HIV: Human immunodeficiency virus.

   World J Clin Oncol.2014 October 10; 5(4): 775-780.

   • vabalas:

    Na jau, na jau… Jeigu jau žemas išsilavinimo lygis didina riziką susirgti virusine infekcija, tai… kyla abejonių dėl tyrėjų kompetencijos, nes taip galima nusivažiuoti iki sąsajų su smurtinių kinofilmų žiūrėjimu, ar vairavimu neprisisegus saugos diržų.

 3. vabalas:

  Baikit landžioti po kitų žmonių lovas, visų pirma. Čia ne tik katalikų propagandistui sakau, bet ir ministerijos utėlėms. Antra, žinoma, kad kažkas prastai auklėja savo vaikus, na ir kas! Vaikai nėra nei bažnyčios, nei valstybės nuosavybė. Tačiau abi šios intitucijos turėtų padėti, kai jų prašoma. Galimybė skiepams turėtų išlikti. Kam nepatinka, neskiepykit, va ir visas problemos sprendimas. O straipsnis yra aiškiai perspaustas ir akivaizdžiai klaidinantis.

 4. Pikc:

  Na, ŽPV pagrindinis (praktiškai, vienintelis) plitimo kelias – lytinis, tad autorius teisus: paleistuvavimo vengimas yra geriausia (tiesą sakant, šimptaprocentinė) prevencija. Tai viena. Antra, kokia prasmė 9-14 metų amžiaus mergaites skiepyti nuo lytiškai plintančios infekcijos? Kas toliau – skiepai nuo sifilio, AIDS ir gonorėjos mažamečiams? Trečia, ŽPV tikrai yra daug atmainų, ir vakcina nuo visų neapsaugo, tad jos veiksmingumas ribotas. Ketvirta, apskritai nėra tyrimų apie ŽPV vakcinos veiksmingumą populiacijoje iki 15 m. amžiaus. Trumpai tariant – eilinė “progresyviosios” Šalaševičiūtės šyza. Kaip tokias vištas (atsiprašau tikrų vištų už tokį įžeidų palyginimą) galima ministrėmis skirti? Čia tyčia, piktybiškai, siekiant pakenkti, ar kaip?

  • vabalas:

   “paleistuvavimo vengimas yra geriausia (tiesą sakant, šimptaprocentinė) prevencija”
   Melas, nes žpv perduodamas ir gimdymo metu, o Lietuvoje nemaža dalis moterų turi žpv. Man panašu, kad pats paleistuvavimu vadini visus lytinius santykius, kurie vyksta ne monogaminėje šeimoje. Siūlyčiau į pasaulį žiūrėti per realybės, o ne utopijų prizmę. Nesantuokiniai lytiniai santykiai visada buvo, yra ir tikrai bus ateityje. Todėl žymiai realesnis būtų siūlymas tokiais atvejais bent jau naudoti prezervatyvus, nors šiuo atveju tai nelabai padės. Ai, tiesa, bažnyčia gi kariauja prieš prezervatyvus.

   ” kokia prasmė 9-14 metų amžiaus mergaites skiepyti nuo lytiškai plintančios infekcijos?”
   Prasmė yra, nes tai sugalvojo ne šėtono apsėsta Šalaševičiūtė, o rimtai ir atsakingai dirbančios medikų ir mokslininkų komandos. Lietuvoje egzistuojančios dvi vakcinos – Cervarix ir Silgard – yra profilaktinės. Jos skiriamos jaunoms mergaitėms ir moterims, siekiant užkirsti kelią virusui patekti į organizmą. Jas vartojant nepanaikinami ląstelių pokyčiai, jei jie jau išsivystė dėl virusinės infekcijos poveikio. Todėl šios vakcinos veiksmingiausios yra jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms merginoms.

   “ŽPV tikrai yra daug atmainų, ir vakcina nuo visų neapsaugo, tad jos veiksmingumas ribotas”
   Melas. Taip, yra šimtai žpv viruso tipų, tačiau Vilniaus Universiteto Onkologijos institute atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, infekuotumas ŽPV yra 92%, 16 tipo ŽPV lemia beveik 54% visų gimdos kaklelio vėžio atvejų, 18 tipas – apie 17%, 45 tipas – 7%, 31 – 3%.. Sveikų moterų infekuotumas ŽPV, atliktų tyrimų duomenimis – 23,6%. Dabar siūlomi skiepai kaip tik ir apsaugo nuo 16, 18 ir dar rečiau vėžį sukeliančio 31 ir 45 tipo.

   “nėra tyrimų apie ŽPV vakcinos veiksmingumą populiacijoje iki 15 m. amžiaus”
   Melas. Įsivesk į paieškos langą “Immunogenicity of Quadrivalent HPV Vaccine Among Girls 11 to 13 Years of Age” ir skaityk kas juodu ant balto surašyta. Ir tai ne bažnytininkų pasakos, o mokslo žmonių skrupulingų tyrimų rezultatai.

 5. Pikc:

  Manau, šitą klausimą reiktų vertinti ne izoliuotai, o kaip vieną iš detalių, t.y. bendros politikos kontekste. Matome bandymus diegti tvirkinantį “lytinį švietimą” tarp mažamečių, matome vis besikartojančius bandymus skleisti iškrypėlišką propagandą darželiuose ir mokyklose, matome siūlymus diegti mažamečių skiepijimą nuo lytiškai plintančių ligų (taip sudarant iliuziją apie “saugų seksą”), matome aborto (įskaitant cheminį) kaip “nepageidaujamo sekso poveikio” problemos sprendimo būdo propagandą… Iš vienos pusės tai, aišku, ideologija – juk griauti visuomenę yra lengviau, jeigu jos moralė yra smarkiai pažeista, tad tas (neo)marksistinis “pasaulį seną išardysim!” būtų kur kas lengviau įgyvendinamas. Antra vertus, tai biznis – dideli pinigai. Labai dideli.

 6. lorenzo:

  kartais man atrodo,kad neprošalį būtų tas karas,kad pribaigtu visa šita zombių kariuomenę su medikais priešakį,nes kuo bus mažiau farmacininku ir tokių mediku tuo daugiau bus sveikų vaikų

 7. Žemyna:

  Pokario kartos medikai, būdami žymiai labiau atsidavę savo profesijai, sugebėjo iš valdžios „išmušti” ir reguliarius profilaktinius tikrinimus nuo visų užkrečiamų ligų, organizuojant mobiliąsias sveikatos patikros brigadas į stambesnes darbovietes, skiriant įstaigoms jų dienas poliklinikose. ir, jei reikia, priverstinį jų gydymą, saugant VISĄ bendruomenę, kad nebūtų paaukota VIENO nenorinčio gydytis (kad ir TBC) ligonio „teisei rinktis” apkrėsti kitus, ar ne.
  Jie to pasiekė, nes laikė savo profesiją – misija, pareiga tautai.
  Dabartinė „laisvosios rinkos karta”, įkalinta savo silpnybėse, pavertė mediciną PASLAUGA. Ir iš karto buvo atmesta viskas, kas pareina iš misijos, iš profesinės pareigos: atmesta visa tai, kas buvo suderinta, kas veikė ir saugojo – nepagydomų ir užkrečiamų ligonių registrai, nuolatinė jų priežiūra bei gydymas nustatytu režimu, reguliarios stacionarios ir išvažiuojamosios profilaktinės patikros.
  Lietuva neteko SAVALAIKĖS diagnostikos, UŽKERTANČIOS KELIĄ susidaryti tokiai situacijai, kai reikia VAIKUS skiepyti nuo ligų, sukeliamų netvarkingo sekso.
  Kai prižiūrėjo šią sritį mūsų tėvelių ir senelių karta, reikėjo labai pasistengti, kad „užsifundytum” ką nors tokio… Dabar jauniems kala į galvą, kad palaidas seksas tai egzistencinė būtinybė, kad be tokio negalima gyventi, nes bus „suvaržyta teisė rinktis”, būsi „nepažangus”.

 8. Pakirkšnutė:

  Siaubas kaip Lietuvoje drėgna ir šalta.
  Dabar miegu vieniša ir su paltu.

 9. arbigas:

  Ir formacininkai ir daugiau iskrypeliai,kurie “sedi” ten ,kur tokius “istatymus” nusikalstamus priima,tai iskrypeliu,isvarzu, norai!1 Vien uz tokius sapaliojimus,turetu buti visi ant stulpo susodinti,o ta “salaseviciene2 kodel ne kalejime???

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: