„Liliputas“ – Europos Sąjungos saugomų gaminių sąraše (0)

Gamintojų nuotr.

Gamintojų nuotr.

Ar lietuviškasis „Liliputas“ yra toks pat geras kaip ir garsusis prancūziškas „Roquefort“? Panašu, kad taip. Briuselyje valstybės narės lietuvišką sūrį „Liliputas“ pripažino ypatingu. Lietuviškas  sūris „Liliputas“ galės būti ženklinamas ES ženklu su saugoma geografine nuoroda.

„Mums labai malonu, kad dar vienas lietuviškas produktas buvo įtrauktas į pripažintų gaminių sąrašą. Tai dar kartą patvirtina, kad galime didžiuotis mūsų gaminių kokybe, kurią įvertina ir kitos šalys“, – kalbėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Po ilgai išsamaus nagrinėjimo lietuviškas sūris įgavo aukštą pripažinimą europiniu lygiu ir papildė savo kokybe garsėjančių europinių maisto gaminių, tokių kaip itališkas sūris Parmigiano Reggiano, graikiškas sūris Feta  ir kt., gretas. Lietuvoje sūris „Liliputas“ gaminamas Belvederio kaime nuo 1958 m. pagal savitą būdą – per visą gamybos vyksmą kiekviena sūrio galvutė paimama į rankas daugiau kaip 50 kartų. Tai natūraliai nokinamas, ypač švelnaus skonio, tolygios konsistencijos sūris su vaško apvalkalu, kuris padeda išsaugoti sūrio šviežumą. Neatsitiktinai Belvederyje gaminamas sūris „Liliputas“ turėjo didelį pasisekimą parodose. Prieš kelias dienas lietuviškojo „Liliputo“ galėjo paragauti ir tarptautinės parodos „Žalioji savaitė“ lankytojai.

Sūris „Liliputas“ nėra vienintelis aukštai įvertintas lietuviškas gaminys. ES lygiu pripažinti tokie skanėstai, kaip Lietuviškas varškės sūris (SGN), Daujėnų naminė duona (SGN), midus „Stakliškės“ (SGN), Seinų/Lazdijų krašto medus (SKVN), Žemaitiškas kastinys (GTG) ir mėsos gaminys „Skilandis“ (GTG). Dabar šiame sąraše, kurį Europos Komisija sudaro nuo 1992 m., yra daugiau kaip 1200 įvairių sūrio, mėsos, vaisių ir daržovių, alaus, konditerijos gaminių. Daugiausia jų yra įregistravusios Italija ir Prancūzija.

Gamintojams pageidaujant, kad produktų pavadinimai būtų registruoti saugomų nuorodų registre, reikia pateikti paraišką Žemės ūkio ministerijai nagrinėti. Reikalavimus atitinkančios paraiškos  perduodamos Europos Komisijai toliau vertinti. Įvertinusi paraišką ir kitų šalių pastabas Europos Komisija teikia valstybėms narėms balsuoti pasiūlymą įtraukti šį gaminį į saugomų nuorodų registrą.

Produktų įtraukimas į pripažintų gaminių sąrašus stiprina gamintojų ir šalies įvaizdį, nepamirštamos senos tradicijos. Vakarų Europoje produktai pažymėti saugomų nuorodų ženklais yra labai populiarūs. Toks ženklinimas užtikrina, kad konkretus gaminys, pavyzdžiui, sūris, yra atvežtas iš konkretaus regiono, tad vartotojas gaus aukštos kokybės produktą. Be to, ES kokybės sistemose dalyvaujantiems produktams skiriamas prioritetas numatant ES pardavimų skatinimo ir produktų žinomumo didinimo priemones.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: