A. Patackas. Aūū, redaktoriai… Kur jūsų laisvė? (59)

Algirdas Patackas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Algirdas Patackas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Trumpai apie reikalo esmę – pasirodžius žiniai, kad LGBT ir jai vadovaujantis toksai Simonko žada dešimties litų banknotą su Dariumi ir Girėnu dalinti kaip suvenyrą su „žaismingu“ prierašu, jog Darius ir Girėnas yra gėjai, parašiau tekstą, kuriame perspėjau, kad „tai nėra nei sąmojinga, nei žaisminga, bet žaidimas su ugnimi. Už juodą, atgrasų, absoliučiai nepriimtiną iššūkį-provokaciją galite susilaukti ne mažiau juodo, atgrasaus ir absoliučiai nepriimtino atsako. Kartoju – absoliučiai nepriimtino. Juk Lietuvoje, kaip ir kiekviename krikščionišku vadinamame krašte, ne visi atsuka kairįjį žandą, daug yra ir tų, kurie tebeišpažįsta principą  „akis už akį“, pagrindinį kaltininką to, kas įvyko Paryžiuje (pabraukta autoriaus). Ir vargu ar daug kas Lietuvoje nešios užrašą „aš esu simonko“. Kovokite iki soties, kiek lenda už savo spalvotas teises – tą kiekvienam piliečiui užtikrina demokratija – bet civilizuotu, be provokacijų būdu“.

Straipsnį iškart nusiunčiau visiems didžiųjų tinklaraščių redaktoriams, išskyrus lrytas.lt, nes jį laikau beveik tabloidu. Tačiau nei viename jų straipsnis nepasirodė, nors kai kur buvo lyg ir pažadėta (sąmoningai nerašau tinklaraščių pavadinimų bei redaktorių pavardžių, nes reikalas ne atskiruose personažuose, o reiškinyje). Mano straipsnį „Perspėjimas piliečiui Simonko“ pasigavo ir išspausdino mažieji tinklaraščiai – alkas.lt, tiesos.lt, propatria.lt, kauniečių dienraštis „Kauno diena“, gal dar kas nors.

Ką tai reiškia?

Ogi štai ką – vėl aš ir mano bendražygiai, bendraminčiai ir bičiuliai iš anų ir ne tik anų laikų vėl esame pogrindyje, kaip ir anais, iki nepriklausomybės, laikais. „Tiesos“ vaidmenį atlieka koks nors delfi, „Komjaunimo tiesos“ – lrytas.lt ir t.t. Kaip ir tada, oficialioji spauda turi visišką monopolį ir kontrolę žodžio laisvei, yra valdoma XXX – neaiškių, nežinia kur esančių jėgų, o kitaip manantys yra nustumti į šalikelę ir turi tenkintis, kaip ir anų laikų pogrindžio spauda, mažais tiražais, menku skaitytojų skaičiumi ir balansuoti ant finansinės duobės krašto.

Originalusis blogeris Zeppelinus atkasė įdomių faktų apie tai, kad jau sudarinėjami „blogiukų“ sąrašai, jų veikla analizuojama, tiriama ir, reikia manyti, bus užkardoma. Tyrimus „Radikalia politinės valdžios kritika pasižyminčių tinklapių socialinis tinklas“ atliko ((už valdiškus pinigus) UAB „Philip Morris Baltic“, remiami Baltijos pažangių technologijų instituto, Kauno technologijos universiteto, Socialinių inovacijų instituto, Vilniaus universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkų, kuriems vadovavo Tomas Krilavičius. Štai šis sąrašas:

Projekto „Mokslo pieva“ tyrimo objektai

Projekto „Mokslo pieva“ tyrimo objektai

Ir išvados:

 1. Daugiausiai referuojami, populiariausi ir daugiausiai vartotojų pritraukiantys tinklalapiai: tiesos.lt, zeppelinus.livejournal.com, zemesvardu.lt
 2. Kitų tinklapių informaciją labiausiai „skleidžia“: tiesos.lt, infomums.wordpress.com,nername.wordpress.com
 3. Greičiausiai perduoti informaciją kitiems tinklą sudarantiems tinklalapiams gali: blaivus.blogspot.com, aidas.lt, nacionalinispasirinkimas.lt
 4. Greičiausiai gauti informaciją iš bet kurio tinklą sudarančio tinklalapio gali: infomums.wordpress.com, nername.wordpress.com, kaire.lt
 5. Didžiausią įtaką informacijos sklidimui tinkle turi: alkas.lt, sarmatas.lt, anarchija.lt
 6. Tinklo „branduolys“: voruta.lt, alkas.lt, slaptai.lt“

Nors yra įtrauktas vienas kitas išties kenkėjiškas tinklaraštis, vyrauja šiame blogųjų sąraše tautinio-patriotinio ar jiems artimo pobūdžio tinklaraščiai – jų beveik dvidešimt. Tai ir yra subtili klasta – šalia idealistinių, vos galą su galu suduriančių redakcijų į vieną katilą sumesti ir įtartini, tikriausiai iš užsienio finansuojami tinklaraščiai, tuo būdu pirmuosius apjuodinant. Į sąrašą pakliuvo ir tokių padorių politikų bei žurnalistų, kaip Povilo Urbšio, Tomo Vilucko, Naglio Puteikio, na ir paties Zeppelinus tinklaraščiai.

Ką tai reiškia? Kaip šitai suderinti su „žodžio laisve“, kuri taip skambiai aidėjo per čarliadą, ir kuri buvo keliama aukščiau Dievo, o išties realybėje pasireiškė kaip naujo pobūdžio globali cenzūra?

Ogi niekaip. Cenzūra yra cenzūra. Primenu Solženycino žodžius: „ jei prie sovietų vyko „čelovekoubiistvo“ (žmogaus žudymas), tai Vakaruose vyksta „issušenie duši čelovečeskoi“ (žmogaus sielos išdžiovinimas)“. Todėl apsisprendžiau, kad šis rašinys bus paskutinis, kurį nusiųsiu didiesiems nežinia kieno valdomiems tinklaraščiams – paskutiniam išbandymui. Jau seniai žemino mano tekstų spausdinimas šalia visokių perversijų, bunkiazvonkių ir visos šitos velnio košės, pabodo redaktorės aplombas, kai gauni atsakymą „nespausdinsim“ be jokio paaiškinimo.

Tad, paprastas ir doras skaitytojau, o tokių Lietuvoje dauguma – jei nori tiesos, susirask ir skaityk alkas.lt ir jo lygio kitus „blogiukus“ – jie yra šiuolaikinis pogrindis, jie pakankamai padorūs, juose sulasiosi tikrus atsakymus; gal ne su visais sutiksi, bet turėsi galimybę laisvai pasirinkti. O būtent tai yra tikroji žodžio laisvė.

Dabar – pora žodžių didžiųjų „laisvažodžių“ tinklaraščių redaktoriams – argi jūs laisvi, kolegos (save laikau šiokiu tokiu laisvu redaktorium ir žurnalistu, esu pogrindžio laikais redagavęs ir už tai pasėdėjęs „Pastogę“, „Lietuvos ateitį‘)? Ką jūs suprantate apie žodžio laisvę, ar žinote, kiek ji kainuoja, ir kiek jūs už ją pasiryžę realiai sumokėti – socialiniu gerbūviu bei prestižu, karjera, pagaliau sveikata ir gal net gyvybe, kaip mano jaunystės dienų bičiulis Mindaugas Tomonis.

„Perspėjimas piliečiui Simonko”, kur absoliučiai taikdariškai ir absoliučiai nedviprasmiškai pasmerktos abi pusės, „akis už akį“ išpažinėjos, buvo vieningai atmestas. Šis epizodas pirštu prikišamai parodė, kas jums yra žodžio laisvė. Kolegai Rimvydui drąsos užteko vienam kartui – publikavęs vieną mano straipsnį panašia tema, šį nutylėjo, tačiau surado vietos žinutei, kad drąsuolis airių politikas prisipažino esąs gėjus. Vienas jūsų – jaunas redaktorius, gerų tėvų vaikas, taip ir pasakė „tiesą sakant, jei būtų mano vieno valia, padaryčiau išimtį ir publikuočiau, bet, kaip suprantat, valia ne mano vieno, todėl turiu atsiprašyti“ (gal man bus atleista nuo privataus pokalbio paviešinimo vardan tiesos).

Tad būkite malonūs, neputokite mitinguose apie žodžio laisves, nes darosi nemalonu akivaizdžiai stebėti žmogiškos būtybės falšą ir nuopuolį. Pasakykite visų pirma sau, o ir visiems – esu tarnautojas-patarnautojas, ir tiek. Man prisakyta vengti dviejų temų – „žydros“, ir dar vienos, tą ir darau. O kai dėl sąžinės, tai turiu šeimą, skolą bankui ir ateities baimę. Pats turiu pažiūras, bet jų nerodau.

Ir tai suprantama… Ir tai verta gailesčio… Ir tai menka.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , .

59 komentarai

 1. Pikc:

  Taikliai ir stipriai! Jei kas iš jų turi bent menkų sąžinės likučių, turėtų labai nesmagiai pasijusti. Bet abejoju, ar tokių bus.

  • l.O.:

   vaistų pramonė samdo garsius profesorius, kad reklamuotų jų neefektyvius vaistus, kurie po kažkiek laiko visiškai išimami,(kaip sukeliantys kitus susirgimus), tačiau įplaukos per tą laiką į firmų biudžetus milžiniškos.
   Vaivorykštiniai operuoja milžiniškais finansais, nes iškrypėliai iš labai turtingo sluoksnio, o jiems persisotinus viskuo, vis trūksta pojūčių, jie puikiai supranta, kad šis susirgimas – psichinė liga. Bet kodėl nemulkinti neišmanėlių? Toleruokite ir toliau psichus…

 2. Normali šeima:

  Ačiū signatarui, kad apgynėte Darius ir Girėno vardus, ačiū už tiesos žodį apie didžiuosius tinklalapius, kurie “džiovina mūsų sielas”. Jau seniai jų neskaitome.
  Gerai, kad yra Alkas ir dar keletas padorumo nepamiršusių žinių skleidėjų.
  Vaivorykštiniai provokatoriai nesulauks mūsų palaikymo.
  Linkim stiprybės

 3. Nieko jūs, kolegos, nesupratote.
  Paprasčiausiai pievos mokslininkai gavo babkių iš kokio nors ES ar pan. fondo, susiorganizavo projektą ir tas babkes įsisavino. Banalu ir visiškai nieko nereiškia.
  Beje, manau, kad režimas turi tikrų etatinių darbuotojų, užsiimančių kompromato rinkimu, sekimu ir pan. Tik ataskaitų viešai neskelbia, žinoma. 🙂
  O Patackas – ne pirmas ir ne paskutinis, kurio straipsnį atmetė.:)

 4. Ačiū Algirdai, trumpai,drūtai, aiškiai sudėliojai kas labai svarbu paprastiems, doriems žmonėms. Gaila, kad dar daug kas nežino ir neskaito “Alkas”, tačiau visus padorius piliečius kviečiu aukoti nors 1-ną procentą. Jums, Jonai Vaškūnai, striprybės, kantrybės šiame pogrindyje, o mes padėsime ir palaikysime.

 5. nu:

  Patackas skundžiasi, aš taip pat skundžiuosi, nes alke taip pat žodžio laisvės nėra. Parašiau tik savo nuomonę apie Patacką ir panašius seimūnus, kurie niekais, o ne svarbiomis Lietuvos problemomis užsiima. Ar žmonėms tikrai reikalingi tokie seimūnai, kaip Patackas, Puteikis, Gražulis, kurie negina Lietuvos nepriklausomybės, tautos interesų, o tik šūkauja ir reklamuojasi dėl visokių niekų. Jeigu rinkėjams tikrai tik to užtenka, tai turime tai, ką turime, ir tada nesiskųskime.

 6. Arūnas:

  čia “teisėsaugos” kerštas už Garliavos šturmo pasmerkimą.Algirdai, būkit stiprus ir toliau

 7. Kęstutis:

  … belieka džiaugtis, kad Patacko nepasodins, o Alko neuždarys…

 8. )..(:

  ,Redakcijos žmones skaudžiai nusmelkė netikėta, juoda žinia: ketvirtadienio (sausio 15-osios) vakarą amžinybėn iškeliavo tiek šalies žiniasklaidos darbuotojų, tiek skaitančiųjų visuomenės „Respublikos“ simboliu ir talismanu visuotinai vadintas, nuo pat laikraščio įkūrimo dienos iki 2013-ųjų lapkričio čia darbavęsis talentingasis Lietuvos žurnalistas Julius Girdvainis.’respublika.lt

 9. Pagarba Algirdui Patackui ir gėda visokiems „komjaunimo rytmečiams“, kurie vis dar noriai tebetraukia unisonu su bolševikais: „…pasaulį seną išardysim…“

 10. Žaltys:

  Vėl prasideda kažkokie violetiniai marazmai. Gal baikim audras kelti vandens stiklinėje? Aš iš viso nežinau kas yra vadinamieji “gėjai”, tik gerb. Patacko reklamos dėka kartais apie juos paskaitau. Gal negausiu iš stiklinės į galvą?

 11. Joana:

  Ačiū gerb. Signatarui Algirdui Patackui, kad nuoširdžiai ginate mūsų Tautos Didvyrius. Jei kas norėtų pamatyti šaltinį, kuriame gėjų vadas V. Simonko be mažiausio atsakomybės jausmo begėdiškai žongliruoja kiekvienam lietuviui brangiu Tautos Didvyrių S. Dariaus ir S. Girėno Atminimu ir piktybiškai žeidžia patriotinius mūsų piliečių jausmus, pateikiu šio straipsnio nuorodą: http://www.delfi.lt/verslas/manolitai/rado-buda-kaip-10-lt-paversti-12-euru.d?id=66856724, kurį perskaičiusi ilgai negalėjau atsitokėti…

 12. Bliausmas:

  O kur čia kam buvo atimta žodžio laisvė? Visi turi teisę kalbėti viešai – TAI yra TAVO žodžio laisvė, ir jos niekas niekam neatėmė. Bet kas vyksta po to – ar tu esi giriamas, ar kritikuojamas, ar nešiojamas ant rankų, ar sumaišomas su žemėm – tai yra KITŲ žodžio laisvė ir kitų nuomonė, ir jei jau panorai prabilti viešai – turi su tuo susitaikyti. Bet ne, tam tikri žmonės ir žmonių grupės įsivaizduoja, kad tik jie gali reikšti savo (dažniausiai neginčijamą) nuomonę, kuri dažniausiai dar būna pagardinta ir triaukščiais keiksmažodžiais, bei juokingiausiomis sąmokslo teorijomis. Ir maža to, jie dar įsitikinę, kad ši jų nuomonė yra neliečiama – bet kas, sukritikavęs šiuos rėkautojus, iškart susilaukia kaltinimų “žodžio laisvės varžymu”, “šmeižtu” ir panašiais nebūtais dalykais.
  O ką visi tie “tautininkai-patriotai”? Tai patys didžiausi kenkėjai, nes savo brukamą šūdą begėdiškai įvynioja į Lietuvos trispalvę: nenori žlugdyti Lietuvos ekonomikos (referendumas dėl žemės) – esi Tėvynės išdavikas; nematai pedofilo ant kiekvieno kampo – Tėvynės išdavikas; nebučiuoji subinės Putinui – Tėvynės išdavikas; netiki driežažmogių sąmokslu – išdavikas.

 13. LosAngeles:

  Autoriui didelis aciu uz realios situacijos realu ivertinima. Einantys uz tauta ir Tevyne lieka uzribyje, ir tai nera jokia paslaptis. Verciant okupantus ir siekiant nepriklausomybes reikalingi visi, bet ‘nugriebti grietinele’ geriausia mazumoje. Daugiau lieka, riebesne… Gaila tik kad nugriebia ja, kaip taisykle, besarmaciai ir neturintys jokiu skrupulu zmogeliai, kuriems svarbu tik asmeniniai interesai. Garbingas ir padorus zmogus, matydamas akivaizdu nepadoruma ir veidmainiavima, netyles. Priestaraus. O kadangi jis padorus, tai ir per galvas lipti kaip ir neiseina… Butent todel visada grietinele ir nugriebia besarmaciai, pilni nepadoriu ir veidmainisku ketinimu tipeliai, kuriems ‘pinigai nekvepia’. O garbingi zmones, tokia kaip gerb. autorius, vel lieka uzribyje, vel nepageidaujami, nes tiesos balso, zmogaus kovojancio uz teisinguma valdzia nemegsta. Bet si karta valdzioje tie, su kuriais petis i peti buvo kovota pries ana valdzia? Skirtumas tas, kad dabar jau jie valdzia. Sutapimas tas, kad valdziai nereikia tiesos ir teisingumo

 14. l.O.:

  jeigu mūsų žiniasklaida būtų padori, kaip visose EU šalyse, seniai nebūtų tokios atskirties ir korupcijos, viešumas stiprus ginklas liečiantis visus viešuosius įvykius ir asmenis. Tačiau ji tokia parsidavusi, skaitai ir jauti, kad tai užsakytas straipsnis. Tai pinigų vergai ir dvasios ubagai, kol nenusimesime baimės jausmo taip ir virsime “drebulėmis”. Vaivorykštiniams reikia deramo atkirčio, gal ir mes normalieji susimąstykime, kiek jie mūsų teises pažeidinės su savo šlykščiais išsidirbinėjimais ir kodėl aš žiūrėdamas į juos, turiu toleruoti viešą, begėdišką jų elgesį jei man tai nepriimtina. Palaikykime gerbiamą A. Patacką ir palinkėkime jam sveikatos.
  Pagarbiai.

  • Perkūno Paukštis:

   Maža kas tau nepriimtina. O sakant “reikia duoti atkirtį” nepamiršk, kad lazda turi du “galus”.
   CHA

  • Bliausmas:

   O ką jei man tavo pratyvnas snukis nepriimtinas? Dabar turi jo nekišt į viešumą vien dėl to, kad aš taip pasakiau? Ar aš turiu teisę tada pistelt per jį su taburete, kaip kad tu norėtum tiem “vaivorykštiniam” padaryt? Gerai Perkūno Paukštis sako – lazda turi du galus, ir už jei jau už vieno pasiėmęs mojuoji, tai necypk iš kito gavęs.

 15. turbo:

  Ačiū Algirdai. Simonoko veiksmą daugelis Lietuvių, manau supranta kaip patyčias iš šventų Tautai pasiaukojusių didvyrių todėl jo veiksmas yra vertintinas kaip Nacionalinės nesantaikos, nedarančios garbės slavamas kurstymas provokavimu. Betgi, ar atsiras prokurororas išViešo intereso gynimo skyriaus, kuris pritiakys įstatymo raidę. Visuomenės negerbimas yra chuliganizmas, o gėjų parado organizavimas įpusėjus antram pirmininkavmo ES mėneisiui primena politiinį kremliaus užsakymą. Kas pneigs, kad tai nenaujas?

 16. Žaltys:

  Lakūnai buvo drąsūs vyrai. O mes kas esam? Kodėl mes reaguojam į kožną pyrstelėjimą?

 17. Romas:

  Gerbiu Algirdą Patacką dar nuo sovietinių laikų, duok Dieve Lietuvai daugiau tokių žmonių, tai mūsų tautos Mohikanas, drąsus ir garbingas kovotojas už tiesą. O dėl viso kito norėjau tik trumpai – kam tautos priešai Urbšio, Puteikio judėjimai, be jokios abejonės galiu pasakyti, jog tie patys “tyrėjai” yra didžiausi Lietuvos priešai, kurie be sąžinės graužaties Putleriui už grašius pardavinėja Lietuvą. Čia ne kitaip. Sėkmės tau Algirdai! – Romas

 18. Saulius:

  Iki ko mes nusiritom. Deportuot tokį Simonko į Dneprpetrovską, ir visos spalvotos vėliavos pasibaigs. O ten ką su juo padarys,- ne lietuvių reikalas

 19. nu:

  Jeigu aš parašyčiau ką manau apie įvykius Ukrainoje arba prieš violetinės aferos dalyvius, tai to nepublikuotų ne tik JAV poziciją ir ES vertybes atstovaujantys didieji portalai, bet ir alkas.lt ir tiesos.lt. Taip kad Patackas tegul neverkia, kiekvienas portalas, svetainė turi savo nuostatas ir publikuoja tik tai, kas jas atitinka.

 20. Žaltys:

  Jei aš būčiau Patackas, tuomet kaip suvenyrą siūlyčiau platinti besibučiuojančius L. Brežnevą su E. Honekeriu.

 21. fanera:

  Jei būtų nuoseklus ir sąžiningas, tai Patackas turėtų nurodyti ir tuos, kuriuos pateiktam sąraše mato kaip “tikrai kenkėjiškus”… Pamatytumėm ko verti jo “tiesos žodžiai”…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: