Lietuvos skaitytojams išversti šiųmete Nobelio premija apdovanoto P.Modiano romanai (0)

P.Modianio romanas_Leidyklos Alma littera nuotr

P.Modiano knygos viršelis | leidyklos „Alma littera“ nuotr.

Šių laikų Marceliu Prustu vadinamas prancūzų rašytojas Patrikas Modiano (Patrick Modiano) šiais metais tapo penkioliktuoju Prancūzijos rašytoju, pelniusiu Nobelio literatūros premiją. Šis apdovanojimas rašytojui skirtas už atminties meną, prikėlusį sunkiai apčiuopiamus žmonių likimus ir atskleidusį tikrovišką okupacijos metų pasaulį. Šios temos taip pat ryškiai atsiskleidžia ir Patriko Modiano romanuose „Povestuvinė kelionė“ bei „Iš užmaršties gelmių“, kuriuos Lietuvoje leidykla „Alma littera“ išleido vienoje knygoje. Abu romanai skaitytoją nukelia į pasaulį, matomą P. Modiano akimis. Romaną „Povestuvinė kelionė“ vertė Aurelija Leonavičienė, o „Iš užmaršties gelmių“ – Jonė Ramunytė.

Patrikas Modiano savo romanuose atvirai gilinasi į skausmingą Prancūzijos praeitį nacių okupacijos metais, ją perpindamas savo paties vaikystės žaizdomis. Rašytojo kūriniuose nuolat susikerta praeitis su dabartimi. Romanų „Povestuvinė kelionė“ bei „Iš užmaršties gelmių“ personažai klajoja Paryžiaus gatvėmis ir panyra į savo prisiminimus, ieškodami atsakymų į svarbiausius gyvenimo klausimus. Abu romanai yra skaudžiai nostalgiški, o jų herojai – pasiklydę laike.

„Prestižinė Nobelio literatūros premija skiriama už ypatingus nuopelnus šioje srityje, todėl vien parašyti bestselerį nepakanka. Pasak Švedijos karališkosios mokslo akademijos, teikiančios šį apdovanojimą, Prancūzijos kūrėjui premija atitenka „už atminties meną, prikėlusį sunkiausiai pagaunamus žmonių likimus ir atskleidusį okupacijos gyvąjį pasaulį“. Knygos karo, pokario ar okupacijos temomis leidžiamos kasmet, tačiau toli gražu ne visi rašytojai būna įvertinti Švedijos karališkosios mokslų akademijos, teikiančios Nobelio literatūros premiją“, – sako Danguolė Viliūnienė, leidyklos „Alma littera“ vadovė.

P.Modiano okupacijos ir besikeičiančių prisiminimų fone narplioja ir gilumines, egzistencines temas. Jo romane „Povestuvinė kelionė“ keliama svarbi žmogų apėmusios vidinės tuštumos ir sąžinės graužaties tema. Tai – istorija apie žmogų, pavargusį nuo gyvenimo, ir apie ryžtą pabėgti nuo kasdienės rutinos, ieškoti prarasto laiko. Tuo metu P. Modiano romanas „Iš užmaršties gelmių“ – tai subrendusio žmogaus žvilgsnis į savo jaunystę su neišsipildžiusia svajone, meile, išdavyste.

Romanų „Povestuvinė kelionė“ ir „Iš užmaršties gelmių“ autorius Patrikas Modiano (g. 1945) – vienas garsiausių šiuolaikinių prancūzų literatūros kūrėjų. Nuo pat pirmųjų kūrinių P. Modiano lydėjo literatūrinės premijos: 1968 metais pasirodžius pirmajam romanui „Žvaigždės aikštė“, rašytojas gavo Rodžerio Nemiero (Roger Nimier) ir Feneno (Fénéon) premijas, 1978 metais už romaną „Tamsių krautuvių gatvė“ jam suteikta Gonkourtų premija, o 1996 metais – Nacionalinė didžioji literatūros premija už visą kūrybą. Viso P. Modiano yra parašęs 28 romanus, nemažai jų išversta į 36 pasaulio kalbas.

Patricko Modiano biografiją romanus „Povestuvinė kelionė“ ir „Iš užmaršties gelmių“ vienoje knygoje išleidusi leidykla „Alma littera“.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: