N. Aukštaitytė-Puteikienė. Vilties daigai partijų kirmėlyne (13)

nika-puteikiene-asmenine-nuotr

Aukštaitytė-Puteikienė | asmeninė nuotr.

Artėjantys savivaldos rinkimai gali tapti nauja Sąjūdžio banga Lietuvoje. Per visą Lietuvą susibūrė 58 visuomeniniai komitetai, kurie kels savo kandidatus į merus ir tarybas.

Valdžia – ne nuo Dievo

Tai rodo, kad Lietuvoje yra mažų mažiausiai apie 3 tūkstančius piliečių, kuriems dar nesugebėta apmuilinti akių, kurie vis dar puikiai supranta, kad valdžia – ne nuo Dievo, o nuo žmonių, kad ją galima ir būtina keisti. Dar daugiau – kad galima drąsiai ir patiems dalyvauti skirstant bendrąjį gėrį t.y. – politikoje. Toks noras Lietuvoje yra beveik šventvagiškas, nes yra sukurtas, žinia, kam naudingas įvaizdis, kad apie politiką – miesto ar valstybės – nusimano tik jie –„pateptieji“, uniformuoti kostiumais ir kaklaraiščiais, valdžios viršūnėje pavirtę beveik stabais, tam tikrais pilkos antipatiškos galios ženklais.

Valdžios nepatrauklumas, vaizdavimas kaip kažko bjauraus, kas gali sutepti, sugadinti bet kur prie jos prisilietusį – sąmoninga jos įvaizdžio dalis, turinti atbaidyti sąžiningą ir protingą žmogų nuo noro sekti Aristotelio mintimi, teigiančia, kad gero piliečio esmė – sugebėti pakaitomis valdyti ir būti valdomam. Taip trumpai apibrėžiama demokratija – valdžių pasikeitimas ir piliečio natūralus įsitraukimas į politiką, garantuojantis, kad rinkimai taptų priemone, užtikrinančia visų visuomenės grupių interesų atstovavimą ir gynimą.

Ar kausis už Lietuvą emigrantai?

Dabar labai daug ir garsiai valdžia kalba apie karą su Rusiją. Bando įkvėpti mums Tėvynės meilę. Ar tikrai valdžia mano, kad už Tėvynę kausis tie, kurie gyvena Didžiojoj Britanijoj, Airijoj ir Norvegijoj? Jie – jauni ir pakankamai stiprūs. Juk tokių mums ir reikia. Jie – laisvės vaikai. Ar gins jie Tėvynę, kuri nedavė duonos?

O gal geriau kalbėkime ne apie karą, o apie tolesnį kūrimą Lietuvos, tokios, kokios norime mes, kurioje matomas, girdimas, ir jaučiamas kiekvienas? Į kurią sugrįš ir kurią gins ir tie jos vaikai, kurie šiandien gyvena svetur.

Žiniasklaida tik aptarnauja turtinguosius

Ateinantys rinkimai ir gali tapti naujo kuriamojo darbo, naujo idealizmo, naujo Sąjūdžio pradžia. Tik reikia paprašyti žiniasklaidos, kad ji neužsimirštų ir nedirbtų kaip koks prekybos centras, aptarnaujantis vien tuos, kurie ateina su pilnom piniginėm, kad prisimintų ir pilietinę savo priedermę – skatinti piliečius dalyvauti viešojoje veikloje. Juk apie Savivaldos rinkimų naujoves ir apie galimybę ateiti į politiką naujiems žmonėms, naujoms jėgoms, žiniasklaidos lauke visiškai nekalbama. Visuomeniniai komitetai trumpai buvo pristatyti su ironijos gaidele, taip formuojant išankstinę visuomenės nuomonę apie jų nepatikimumą ir atstovavimą nežinia kam.

Partijų kirmėlynas

Tačiau šiandienos partinės situacijos kontekste Lietuvoje drąsiai galima teigti, kad būtent oficialiosios partijos atstovauja nežinia kam, ir nežinia kaip, kad už jų, viešųjų ryšių ir rinkodaros specialistų nušlifuoto fasado veriasi toks kirmėlynas (cituojamas gyvas politikos klasikas), koks padoriam žmogui ir sapnuote neprisisapnuos. Vien ko vertas Manto Adomėno ir TS-LKD kadrilis: iš pradžių didžiai išsilavinęs ir tiek pat didžiai nekultūringas politikas sukonstruoja partijoje modernią patyčių ir pajuokų mašiną, kurios mechanizmai su pasimėgavimu traiško bet kokias idealizmo apraiškas. Prie to puikiai prisideda ir žiniasklaida, padedama formuoti konjaunuolišką (konservatorių jaunimo) trolibaną – ir virtualioje, ir tradicinėje žiniasklaidos erdvėje ima siautėti ramanausko ir užkalnio tipo patyčios. Iš – kitaip manančio, kitaip atrodančio, plaukiančio prieš srovę, nebijančio pasakyti, kad partijos kolega yra vagis. Visos Lietuvos partijos gyvuoja anaiptol ne kaip demokratinės organizacijos, o greičiau kaip mafijinės struktūros, ginančios ne visuomeninį gėrį, o tik savo narių interesus. Ypač tų, kurie naudingi partijos kasai.

Tokie partijų veiklos principai leidžia daryti jose karjerą tik didžiausiems prisitaikėliams. Ir kai tokie pseudo lyderiai tampa ministrais ar prezidentais, jie ir toliau dirba ne tautai, o savo grupuotei. Kaip kitaip paaiškinsi Lietuvoje įsisiautėjusią karo su Rusija isteriją? TS-LKD eskaluoja šią mintį ir meta ją it kaulą rinkėjui. Bet už šios minties slypi ne meilė Tėvynei, o tik bandymas įbauginti rinkėją, kad jis teturi du variantus: arba TS-LKD arba – Rusiją.

Karo, kaip kozirio naudojimas, šiandienos Lietuvos politikoje itin populiarus ir amoralus. Darbo partijos deleguotas Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis dėl oresnio gyvenimo streikuojančius mokytojus apkaltina tarnavimu Rusijai – mat būtent ji suinteresuota neramumais ir riaušėmis Lietuvoje. Iš tiesų, lietuviai kantrūs. Galime tik įsivaizduoti, kas kiltų po tokių ministro pareiškimų Prancūzijoje ar Vokietijoje. Ir dėl to būtų kaltas būtent pats politiškai nekorektiškas ir ciniškas ministras.

Valdžios piramidę pastatykime ant kojų

Yra ir kitokio pasirinkimo galimybės, bandant pastatyti valdžios piramidę nuo galvos ant kojų. Dabar ji kelia grėsmę visai Lietuvai, nes siūbuoja ant to smaigalio, atstovaudama tik nedideles grupes draugų. Savivaldos rinkimų metu galime suteikti teisę atstovauti mūsų interesus ne vadinamiesiems politikos profesionalams, o naujoms pilietiškoms jėgoms. Ir kurti tokią Lietuvą, apie kurią svajojome prieš 25 metus.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Gin:

  Gerbiama Puteikiene,… kodel Puteikio pries prezidento rinkimus buvo labai daug, o po rinkimu nebeliko? Kazko nenuosirdus jis ir besiblaskantis. Kad partijos, tai banditu ir vagiu grupuotes, jau ne vienas isitikino, teisesauga taip pat loja su jomis kartu, nes gauna kasni, gal ir riebu. Lietuva paskendusi liune, kuriame valdantieji gali suvalgyti bet kuri, jai neitinkanti. Valdzios terorizmas ir nebaudziamumas savo pilieciu atzvilgi u pranoko visas ribas.

 2. Kemblys:

  Prieš ‘juos’ niekada nelaimėsite, žaisdami pagal ‘jų’ sukurtas taisykles!!!
  Riekia ieškoti neįprastų kelių……….

 3. jau nieku nebetikiu:

  Viskas teisingai parašyta, bet jau nieku netikiu. Bus kaip prieš referendumą – žmonių gąsdinimai rusais, karu, bus pravardžiuojami Kremliaus agentais ir t. t. Retorika puikiai įvaldyta. Daugelis žmonių nuzombinti, jie tiki ką Landsbergis sako. Tiki net tie, kurie tremtyje kentėjo. Tai ką gali padaryti, jei tie, kurie pasirašė referendume dėl žemės nepardavimo, tačiau prieš rinkimus skambina ir sako, kad aš neisiu balsuoti, nes sako, kad referendumas – Putino inicijuotas. Ir taip atbaidė žmones. Manau, kad bus panaudotas vėl toks panašus jų “ginklas” prieš savo tautiečius. Tai ką daryti?

  • Vytautas Ka:

   Tokių kaip jūs ”NIEKUO NEBETIKINČIŲ” pilna Lietuva. Tokie JŪS esate labai reikalingi ir naudingi SISTEMAI.
   Niekuo nebetikintys, pikti, nusivilę….., Lietuvą keikiantys. Paradoksas. Valdžios, kurią patys renka (nedalyvaudami rinkimuose irgi RENKA – kitų balsais), nekeikia. Keikia LIETUVĄ.
   O JŪS pakilkit, subrandinkit savo mintis, pagalvokit. Kaip žemdirbys, kurių dar daug Lietuvoje, rinkimuose balsuoja už kažkokį Uspaskį, bet nebalsuoja už valstiečių partiją.Mat tas savas ”bičas”, češiotką pašoka, špygą parodo, žodžiu, ”svajakas”. Tokiam negaila ir posto Briuselyje. O šitie, mūsiškiai – milijonieriai. Pavydas. Tai dar viena BAISI YDA irgi prisidedanti prie sistemos klestėjimo.
   Ir šitą SISTEMĄ labai remia didžioji žiniasklaidos dalis. Kai tauta tai supras, pradės skirti pelus nuo grūdų, reikalai pradės taisytis. Bet tam reikia dirbti. Reikia aiškinti, reikia šviesti visuomenę. Vėl tai reikia daryti! Kur mūsų intelektualai? Ar jiems būdingas bruožas, ”sėdėti po klevu” ir nykimo eigą stebėti iš už kampo?

 4. lyvis:

  Kaip stribai moka viską apversti aukštin kojom. Tiesiog menas. lyvis

 5. Vytautas Ka:

  Na, ką NIKA? Imam valdžią? Nesiruošiu dalyvauti savivaldų rinkimuose, bet tikiuosi, kad per dvejus likusius metus susiformuos BLAIVIAI MĄSTANČIŲ ir dar TIKINČIU Tėvynės ateitimi nauja generacija, be buvusių Seimo ir vyriausybės narių. Jie jau turėjo progą parodyti iniciatyvas ir veikti progresyviai. Išimtis – paskutinė kadencija, kurioje yra pirmą kartą išrinktų Seimo narių, neskaitant ”violetinių” nuklydėlių.
  Didžiausia kliūtis – žiniasklaida. Kad ji virtusi tarnaite ”poziciją-opoziciją” žaidžiantiems, matosi ir ”aklam”. Ji pasiruošusi į miltelius sumalti bandančius ką nors keisti sistemoje.
  BET. Ponia Aukštaitytė – Puteikienė PUIKIAI pasirodė per prezidentinę kompaniją. Aš į gerbiamą Nikę dėčiau daug vilties.
  Ir aiškinu kodėl. Naujam judėjimui reikalingi ir NAUJI VEIDAI. Suprantu, kad dabar esantys lyg ir lyderiai pravardžiuojamų ”marginaliniais” judėjimų, nenoriai užleistų pirmąsias gretas, BET dėl LIETUVOS….
  Šiandien ”Delfyje”” yra ir kitas įdomus straipsnis – Radvilės Morkūnaitės – Mikulėnienės. Tikiuos ”Alkas” nepasididžiuos ir perspausdins jį.
  Tegu valdžias ima MOTERYS. Vardan LIETUVOS nieko negaila.

  • Kemblys:

   Rašai žodžius ,,susiformuos… generacija” – bala nematė, kad nesugebi reikšti mintis lietuviškai, minties esmė: savaiminis virsmas. Taip ims savaime ir ‘susiformuos’ 🙂
   Visuomenėje VISI pokyčiai vyksta, kai apie 10(?) nuošimčių narių nebesitaiksto su esamais santykiais ir kas nors išmąsto, kaip keisti santykius, kad padėtis pagerėtų. Tuo tikslu buvo kurtos VISOS, dabartinėse valstybėse vyraujančios ‘religijos’ (kurių ‘šventikai’ net Dievo nesugeba paaiškinti – siūlo tikėti 🙂 ), buvo kurti ‘pažangesni’ valstybės ūkio valdymo būdai, kurie neva išspręstų SANTYKIUS tarp žmonių. Niekas dar nesprendė tiesiogiai ŽMONIŲ SANTYKIŲ. Manau, kas pirmieji permąstys santykius, tie primes savo pasaulėžiūrą kitoms tautoms. Turime gerą progą, lietuviai, parklupdyti kitus taip vadinamuose ‘ideologiniuose karuose’.
   Ieškau kelių mąstančių, kurie užsiimtų kurti pasaulėžiūrą esamai visuomenei.

 6. Žaltys:

  Būtų teisinga jei atsirastų įstatymas dėl priklausomybių politinėms partijoms deklaravimo. Visi, kurie eina į politiką, privalėtų tai deklaruoti. Kažkaip pastebiu, kad yra pas kai kuriuos aktyvistus yra poreikis kas antri metai įkurti po “naują” organizaciją, o tose “naujose” vis tie patys liaudiškai šnekant “be vieno balkio” veikėjai.

 7. Naglis Puteikis:

  Gin’ui: lilau. Norėjau važinėti po Lietuvą ir agituoti dalyvauti rinkimuose nepriklausomus kandidatus/komitetus. bet susirgo plaučių vėžiu tėvas, slaugėme su broliu. Tėvas mirė neseniai, neseniai pradėjau važinėti ir agituoti, suagitavau 15 komitetų, 6 eina su pavadinimais, kuriuose parašyta, kad juos remiu.

 8. Viską sugadiną pirma pastraipa: “Artėjantys savivaldos rinkimai gali tapti nauja Sąjūdžio banga Lietuvoje. Per visą Lietuvą susibūrė 58 visuomeniniai komitetai, kurie kels savo kandidatus į merus ir tarybas”.
  Nekalbėdamas ar Naglio remiami keli visuomeniniai komitetai yra geri ir pajėgūs kažką padaryti, bet kad didelė dalis kitų vadinamųjų visuomeninių komitetų yra tie patys, kurie ir taiko, kaip papulti į valdžia. Dar neseniai buvę kitoje politinėje grupėje, partijoje, o dar jau pasikrikštija “visuomeniniais” ir vėl tyko į valdžią. Kiekvieną tokį komitetą reikia VERTINTI ATSKIRAI, o ne sakyti, kad va 58 sąjūdis (kurie visi labai skirtingi). Nežinaus koks bus kandidatės į merus N. Puteikienės sąrašas Klaipėdoje, bet nemažai tų visuomeninių komitetų sarašai yra gana silpni, kad galėtų kažką rimto padaryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: