A. Rusteika. Vieša paslaptis (18)

czv-kalejimai-lietuvoje

Vieša paslaptis | nuotrauka iš kosmoso

Na va, atsitiko. Vis galvojau, kada išlįs. Ar dar po metų, ar po dešimties. Visi galai kada nors išlenda. Kaip šeimoje, taip ir politikoje.

Niekam ne paslaptis, kas yra „vieša paslaptis“. Nors niekas nieko neįrodė, už rankos nepagavo. Panašiai būna, kai kaimynė – lengvai prieinama moteriškė. Visi šypsosi, laiptinėje sveikinasi. Ir visi žino.

Visi pasaulyje žinojo ir žino, kad Lietuvoje CŽV kalėjimas buvo. Tik mes nežinojom. Šitiek tyrėm. Įsiteikiamai šypsodamiesi vis klausėm kietuolių – ar tai kartais ne Jūs, gerbiamieji, mūsų bute kažką ten tamsiam sandėliukyje dusinot? O tie nesako, kad ne. Sako – nesakysim, ne tavo, šeiminykas, reikalas. Ir kodėl jiems sakyt, jei susimokėjo tavo namų tvarkytojai? Tau žinoti nepriklauso.

Na va, su palengvėjimu atsidusom. Nebuvo! Valio! Mes demokratinė valstybė! Niekas nieko neįrodė! Mes nieko nežinom!

Ir po ilgo, skausmingo tyrimo nustatėm, kad kalėjimas galėjo būti. Nes tam visos sąlygos buvo. Bet galėjo ir nebūti, nepaisant visų tų sąlygų. Nustatėm, kad nieko nenustatėm. Kad nenorėjom ir labai labai negalėjom nustatyti.

Pasaulio akyse tokia elgsena, kai nežinai ir nenori žinoti, kas savo namuose dedasi, tave paverčia pajuokos objektu. Bet mes ilgai, oriai ir pasipūtę tylėjom. TV dėžes ir laikraštieną nutildyti irgi nebuvo sunku. Ne karo metas. Visi juk nori gyventi ramiai ir mokėti mokesčius. O runkeliai ir šiaip po savaitės pamiršta viską. Tegu sau ir toliau laimingi optimistiškai šoka ir pozityviai dainuoja. Su jais no problems.

Kiek dabar atsiras moralistų! Ak, kankinti – kaip tai negražu ir nedora! Bet pats karas yra negražus ir nedoras. Kankinimai pasaulio kariuomenėse – įprastas dalykas. Rutina. Visi specialieji daliniai turi slaptus vadovėlius apie ypatingus tardymo metodus. Apmoko specialistus. Vieni nuo kitų nusirašinėja ir šnipinėja naujoves. Per manevrus patekus į nelaisvę, štabuose visada imituojamas informacijos nutekėjimas. Nes dar negimė tas, kuris ištvertų tuos fizinio ir cheminio poveikio metodus. Realiame kare pakliuvai specialiąją užduotį vykdančiam priešo diversiniam–žvalgybos būriui į nagus kaip „liežuvis“ – žinok, kad jau miręs. Alternatyva viena – jei greit ir tiksliai pateiksi norimą informaciją, ekranai užges greit ir be ilgų kančių. Toks karinis tikslingumas. Nieko asmeniško. Kas galvojat, kad yra kitaip, verčiau skaitykit madų žurnalus.

Pasaulis, deja, nėra toks, kaip norėtųsi. Saugumo tarnybos taip pat turi savo slaptus metodus. Jie nėra skirti dorybingų panelių akims ir su Dekalogu nėra suderinti, tačiau kartais būtini. Esmė ne ta, kad prievartos metodai egzistuoja, o kokie jie ir kam naudojami. Ar skirti valstybės ir žmonių saugumo labui, ar vartojami kaip politikos įrankis?

Tai, kad JAV nuolat kyla skandalai dėl kankinimų ar kitų slaptųjų tarnybų veiklos reikaliukų, žvelgiant putiniškomis šaldytos menkės akimis yra kvailystė ir silpnybė. Valstybės diskreditacija. Geiropiškas pasidavimas informaciniame kare. Nes banditas niekada neprisipažįsta. Kas netiki, tegu apsilanko Lukiškėse. Laisvai ir nepriklausomai pabendravus paaiškės, kad ten visi nekalti. Ypač žudikai.

Demokratinėje valstybėje toks savo tarnybų veiksmų viešinimas ir kritika – stiprybės ir apsivalymo ženklas. Nes tai rodo realią visuomenės kontrolės slaptosioms tarnyboms galimybę. Tai rodo, kad ne žmonės priklauso valstybei, o valstybė – žmonėms. Nes normali žmonių valstybė visada nustato ir žino, kas jos namuose darosi.

O kaip čia atrodom mes? Kas ir kam pas mus priklauso? Kas dabar bus?

Viskas bus kaip visada. Rusijos propaganda ir jos mylėtojai rėks, kokia Lietuvos valdžia bloga, nes Lietuvos neapkenčia ir nori, kad jai bloga būtų. Aršūs, dori patriotai rėks, kokia Lietuvos valdžia bloga, nes Lietuvą myli ir nori, kad jai gera būtų. Lietuvos valdžia rėks, kad ir tie, ir anie yra Lietuvos priešai, nes ji (valdžia) nori, kad jai blogai nebūtų.

Nusiraminkit. Nieko rimto neįvyks. Po to ilgai vaidinsim, kad nieko neatsitiko. Kad niekas Prezidentui nemelavo, jei tik jis pats nemelavo. Ir žmonėms niekas nemelavo. Visi pasiaukojamai kovojo savo mažuosius karus, kad Lietuvai būtų geriau. Ir nieko nežinojo. O jau kokių nors pinigų tai niekas ir akyse nematė. Viską išsigalvojo tas JAV Senatas. Parūks maskuojančios dūmų uždangos. Vėl ištrauks Garliavą, Ukrainą, biudžetą ar baisią avariją, Rusijos grėsmę ar dar kokią propagandinę kaldrytę. O čia, žiūrėk, ir Kūčios. Nespėsim išsiblaivyt po persivalgymų maratono – Naujieji. Po to euras su tų liaudies priešų verslininkų provokacijomis. Ir viskas pasimirš. Ne pirmas kartas. Vėl galėsim šokti ir dainuoti iki sąmonės užtemimo.

Ir kaltųjų nebus. Ir realių įvykių taip pat niekas neatskleis. Po pliumptelėjimo nuvilnys žalsvos bangelės į krantą. Pakvarks ir nutils. Kalbančios galvos palinguos teisėse žinoti. Kitos galvos paskaitys patarėjų per naktis išvargtus, ryžtingus tekstus. Jei publika labai įsiaudrins ir ims rėkauti, švilpti ir kojelėmis trypti – bus sudaryta dar kokia komisija ar dvi. Kurios ir vėl nieko nenustatys. Ir tiek žinių.

Tačiau yra ir naudos. Atidžiai stebėkit, kas dabar ką sako ir ko nesako. Kokie senoliai kalba, o kokie tyli. Kai ką suprasit ir be komisijų. Nes tai trumpas tiesos blyksnis. Kai jie nėra pasiruošę iš anksto. Nespėję susitarti, ką kuris sakys. Kai kritika ateina staiga, netikėtai, ne iš savo ganyklos. Kada sceną trumpam nušviečia žaibas. Gali daug pamatyti ir suprasti. Tik reikia nepraleisti šviesos akimirkos.

Šviesa ne tik apšviečia. Kartais ir apakina. Bet prie tamsos akys ir vėl greit pripranta.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

18 komentarų

 1. tai stai:

  iki ko nusiritom, blogiau nei gudžiais brezneviniais laikais.

 2. tampax'as:

  kažkaip koktu skaityti tokis “rašytojus”, o jau frazė “Visi pasaulyje žinojo ir žino, kad Lietuvoje CŽV kalėjimas buvo” visai į lankas… Kas žinojo, ar ištirta, ar yra aiškios išvados? Nurodykite…Ir liudna, kad Alkas tokius savo šalį dergiančius spauzdina…

 3. Ūla:

  atsibodo verkšlenimai dėl to kalėjimo. Nebuvo jokio kalėjimo, garantuoju. Tegul prezidentė pasako savo žinių šaltinį ir paaiškina, kodėl neištyrė iki galo per buvusią ir dabartinę kadencijas, be to, JAV Senatas tik dabar pagarsino duomenis, o kad kažkam davė pinigus, tai tegul su tuo ir kalbasi, nes lėšos į Valstybės Iždą neįplaukė. Juokingiausia kai kalbama, kad pasirodysime kaip ne demokratinė valstybė. Kaip galima būti kažkuo, jeigu to nėra ir kaip galima prisiimti atsakomybę Lietuvos žmonės, jeigu jie visai NE PRIE KO?

 4. emigrante:

  atsiprasau,bet as visiskai nesuprantu kodel taip puolama ginti teroristus kurie saltakraujiskai zude,zalojo zmones?
  Londone teko matyti ne viena islamo ekstremistu susirinkima su paciu Abu Hamza priesakyje,ju tyciojimasi is tvarka palaikanciu britu policininku,grasinimus sunaikinti kitokius nei muslimai ir pan Tai paprasciausiai sugyvuleje padarai uzauge is britu mokesciu moketoju prakaito patys nieko gyvenime nedirbe parazitai.
  Gerai atsimenu ir 7.07.2005 tragedija Londone kai per sprogimus zuvo daugiau nei 50 niekuo nenusikaltusiu zmoniu o virs tukstancio sunkiai suzalota o jauni musulmonai spygavo is laimes mete replikas praeinantiems.Nevengta pasitycioti ir metro traukiniuose ar stotyse kuomet po tokios skaudzios tragedijos padidejus zmoniu jautrumui noredami labiau pasiurpinti vaiksciojo demonstratyviai apsikarte kuprinemis su kysanciais laidais,o metro taukiniuose puldavo melstis balsu pasideje salia panasius I uzfiksuotus sprogdintoju krepsius – vos sustojus traukiniui metro vagonai istustedvo akimirksniu o sijonuotu muslimu akys blizgedavo is laimes.
  Ar gali taip elgtis zmones?
  Tokius butina pakratyti taip kad pamirstu netik savo keslus o ne pulti dejuoti ir pusti anu “popas”!
  Niekada nepamirsiu ir 11.09.2001 kai ne tik Londonas bet ir visas pasaulis buvo nusciuves soke po Niujorke susprodintu “dvyniu” taciau pulkelis jaunu musulmonu priekyje iskele Bin Ladeno portreta issiviepe sukavo vaiksciodami istustejusiomis Londono gatvemis.
  O kip gi su tu ,nuzudytu ir suzalotu teisemis ir demokratija jiems?
  Jauna britu teisininke Fiona Stevenson kuri buvo laimejusi konkursa dirbti UN ginant tu paciu musulmonu teises,zuvo Aldgate metro stotyje – istraukus is po griuvesiu po pusantros paros paaiskejo kad mergina mire neiskarto o buvo gerokai apgarauzta ziurkiu ir tik po to mire……

 5. tampax'as:

  Va, kokia Ūlos blaivi mintis: kaipgi pasirodysim “nedemokratinė valstybė”, jeigu to kalėjimo nebuvo, o buvo tik spėlionės? Bet va p. Rusteika užsikabina už tų gandų ir, kaip sakoma, “выстроил целый поез”

 6. Viktoras:

  Gerb.Algimantai Rusteika,ar nepagalvojot ir apie tai,kad prasidėjo terorizmo,ypač islamiško,tylus išteisinimas,prisidengiant žiauriais /o gal ,,žiauriais”/ įtariamųjų tardymais?Pastebėkite,kad JAV Senato ataskaita dėl ČŽV kalėjimų- tai tik vienos partijos /Demokratų/ atstovų pateiktos išvados.Įdomu sužinoti nuomonės tų /iki šiol niekas,šio straipsnio autorius taip pat nepateikia/,kurių artimieji žuvo iš teroristų rankų,ypač griuvus NY dvynių pastatams.Aišku,manau,viena,kad būtina surasti pusiausvyrą tarp teroristinio žudymo ir įtariamų nusikaltėlių tardymo metodų,kuri užtikrintų žmogiškumo reikalavimus ir teisėtumą.

  • Gerbiamas Viktorai, kokios pusiausvyros reikia ieškoti tarp terorizmo ir įtariamųjų? Įtariamieji nėra nusikaltėliai. Yra tarptautinė teisė, valstybių konstitucijos ir įstatymai – pagal juos reikia ir veikti, o jei ne, tai reikia atskirai apibrėžti kokiais atvejais galima jų nesilaikyti.

 7. Ona:

  CžV kalėjimas buvo.Iš politikų veidelių buvo matyti.Pedofilija buvo,tuometinių teisininkų elgesys rodė.Tai mano nuomonė.

 8. Pasirinkimas:

  Vyksta ir visada vyko karas. Tarp komunistų ir kapitalistų, tarp Amerikos ir Rusijos, tarp turtuolių ir vargšų, tarp islamistų ir europiečių.Čia net nesvarbu šaltas tas karas ar karštas. Kad karas negražus dalykas yra aišku beveik visiems. Kaip ir tai, kad bet kokio karo metu visada atsiranda tokių, kurie norėtų išlikti švaručiais, nesusitepusiais. Kitaip sakant išvengti pasirinkimo.
  Na bet tokiu atveju, kaip sakant, jei pats nepasirinksi už tave parinks kiti.

 9. Kemblys:

  Pati didžiausia kvailystė kovoti ginklais prieš įsitikinimus. ĮSITIKINIMAI NUGALIMI PAŽANGESNE PASAULĖŽIŪRA.
  Žudynės, kankinimai, žeminimai rodo bejėgiškumą. Krikščionybė irgi paplito dėl romėnų žiaurumo. ‘Vakarų pasaulis’ neturi žmonių, gebančių kurti pasaulėžiūrą – jie jau pralošė karą su musulmonais. Paaiškintų musulmonams gyvenimo tikslą, kas yra Dievas, kas yra žmogus ir islamas būtų palaužtas – čia tik judaizmo atmaina. Nepaaiškins jie net saviems.

 10. Liutauras:

  Ir vėl tos pačios dainosx, kaip… prieš 5 metus. Ponai pamąstykit. Baigėsi Rusijos-Gruzijos karas. Gruzijos pusėn stojo JAV ir ES. Pirmuoju smuiku(kaip sakoma)ginant Gruzijos vientisumą stojo tuometinis Lenkijos prezidentas L.Kačinskis, kuris prietos veiklos pritraukė ir Lietuvos prezidentą V.Adamkų bei Latvijos ir Estijos prezidntus. Ką reikėjo priešiškoms jėgoms daryti, kad sudirbtų JAV, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos autoritetą. Su Latvija ir Estija ir taip aišku. Nacionaliniai klausimai ir tautinių SS junginių kova 2-o pasaulinio karo metu. Čia ir atsiranda slaptieji persiuntimo kalėjimai.Apie tai didelės paslapties nebuvo, nes prasidėjus kovoms Afganistane ir Irake buvo apie tai rašoma, kad Al-kajedos sugauti kovotojai ir jų rėmėjai bus slapta perkeliami į įruoštą Guantanamo karinėje bazėje kalėjimą. Nejaugi apie jų buvimą turėjo būti informuojama visuomenė. To ir tereikėtų jų šalininkams.Vyko tyrimai, remiantis gana keistais liudijimais.Ir kur viskas vyksta Lenkijoje ir Lietuvoje. šiandien situacija dar aštresnė. Kas stovi pirmose Ukrainos rėmėjų gretose. Lenkija, Lietuva, JAV ir Vokietija. Su Vokietija rusai nedrįsta pyktis. bando per vietinę opoziciją. Ir čia vėl atgija slaptieji kalėjimai. JAV viceprezidentas tiesiai pasakė, kad ten tuose parodymuose pilna melo. Nenagrinėjau tų klastočių, tačiau man kilo vienas klausimas:pagal ką izoliuotas nuo aplinkos žmogus gali nustatyti savo buvimo vietą ir net valstybę. o taip siūlyčiau pasiskaityti KGB istoriją. Ten galima atrasti, kaip dar XX amžiaus viduryje KGB specialistai klastodavo dokumentus, kad suterštų kažkieno tai vardą. Neatmetu, kad ir kitų valstybių tarnybos to nebandė daryti. Taip kad šį paleistą oro balioną laikau dar viena rusų propogandos ataka. Blogiausia tai, kad Alkas, kurį gerbiu, leidžia savo puslapiuose spaudinti antilietuviškus straipsnius kokiu jie pavidalu bebūtų.

  • Kemblys:

   Rusai, atsisakę to savo suknisto marksizmo-leninizmo, neturi pasaulėžiūros, kuri padėtų jiems suvaldyti savo visuomenę. Visuomenė valdoma: baime, godumu, įsitikinimais ir įgeidžiais. Tie jų šnipų žaidimėliai rodo vidinį silpnumą.
   Oi, jei kas suprastų, kad mes turime labai palankias sąlygas išspręsti ne tik savo visuomenės bėdas, bet ir įtakoti rusus, bei ‘vakarų pasaulį’, nepraleistume tokios dėkingos progos…

 11. Šitam autoriui Ukraina – propagandinė kaldrytė???Kaip atrodo jo IQ ?

 12. stasys:

  Patyko autoriaus požiūris ,.. kol vieni komentatoriai painiojosi tarp argumentų teisėta tai ar ne ,.. ir kaip reiktų Lietuvoje reaguoti į tokias US demokratinio apsišlavimo procedūras viešai..jo mintys vizgį sustojo ne ties tuo teisėta tai ar ne, o kaip reaguos mūsų valdžia ,. Ir kokios tiriamosios procedūros tikėtinos toliau . Kasdieniškos rutinos smagratis pas mus dar ir ne tokias bylas numarindavo .. bet man vistiek įdomų ,..iš sportinio intereso ,.tai davė amerikiečiai savo atlygį mūsų vietos politikams? ir jei davė kam ..spėju teks įvardinti kokių partijų kasas tas indėlis papildė.. antra ..labai pravartu ta proga prisiminti ir neseniai aptartos Baltarusijos opozicijos finansavimo pasisavinimo istoriją. Lietuva turį puikia proga ir pati apsišluoti ..kitų akyse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: