Seime vyks antrieji Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektų klausymai (16)

G. Kirkilo ir I. Šiaulienės iniciatyva Seimui pateiktas valstybiniam lietuvių kalbos statusui prieštaraujantis Vardų ir pavardžių įstatymo projektas | Alkas.lt koliažas

G. Kirkilo ir I. Šiaulienės iniciatyva Seimui pateiktas valstybiniam lietuvių kalbos statusui prieštaraujantis Vardų ir pavardžių įstatymo projektas | Alkas.lt koliažas

Lapkričio 27 d. 9 val. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas ( I rūmai, 455 salė) tęs Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymų projektų (XIIP-1653 ir XIIP-1675) klausymus. Juose gali dalyvauti visi kam rūpi lietuvių kalbos likimas ir kas turi minčių dėl minėto įstatymo (dėl leidimų į Seimą kreiptis el. paštu aidena.baceviciene@lrs.lt ).

Prieš tai, lapkričio 19 d., vykusių klausymų dalyviai beveik visi, išskyrus pačią projekto XIIP-1653 (kuriuo numatoma įteisinti vardų ir pavardžių rašymą oficialiuose dokumentuose ir ne valstybine kalba įrašo valstybine kalba sąskaita)  teikėją Ireną Šiaulienę ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) veikėją Jaroslavą Narkevičių, nepritarė rašymui kitais rašmenimis pagrindiniame Lietuvos piliečio paso puslapyje.

Tiesa, I. Šiaulienės ir J. Narkevičiaus nuomonę bandė palaikyti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkės pavaduotoja Juratė Palionytė kelis kartus pabrėžusi, kad „lietuvių kalbai nieko neatsitiks“, jei, esą, valstybiniuose dokumentuose bus leistos „w“ ir kitos nelietuviškos lotyniškos raidės.

Tvirtai ir argumentuotai valstybinę kalbą gynė kalbininkai: prof. dr. Laima Kalėdienė, hab. dr. Kazimieras Garšva ir O. Aleksandravičienė.  Iš pasirašiusių alternatyvų projektą, už lietuvių kalbą kovėsi Seimo nariai: Valentinas Stundys, Algirdas Patackas, Rytas Kupčinskas ir Rasa Baškienė.

Klausymuose aptariami du alternatyvūs Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektai: Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės iniciatyva Seimui pateiktas valstybiniam lietuvių kalbos statusui prieštaraujantis Vardų ir pavardžių įstatymo projektas XIIP-1653, kuriuo numatoma įteisinti vardų ir pavardžių rašymą oficialiuose dokumentuose ne valstybine kalba įrašo valstybine kalba sąskaita; Valentino Stundžio ir kitų parengtas alternatyvus Vardų ir pavardžių rašymo įstatymo projektas (XIIP-1675), kuris siūlo tą leisti tik papildomame paso lape.

Priminsime, kad abiems projektams Seimas yra pritaręs po pateikimo šių metų liepos 15 d.

Lapkričio 26 d., trečiadienį, 9.50 val. Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose bei  Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektus  svarstys taip pat ir Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.

Įtampą dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose jau daug metų kelia Lenkijos politikai ir LLRA nacionalistai reikalaujantys, kad lenkakalbių Lietuvos piliečių pasuose vardai ir pavardės būtų įrašyti ne valstybine lietuvių kalba o lenkiškai.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. Kažin:

  Kiek čia ta Lenkija gali diktuoti Lietuvai. Ką nors keisti jokio praktinio būtinumo nėra, taigi projektus padėti į stalčių ir tegul sau dūlija… O Lenkijai pranešti, kad jeigu sutinka, kad būtų rašoma taip, kaip dabar, tai pasirašom specialią sutartį ir baigta, o jeigu nesutinka, tai nustatyta tvarka jai pranešti, kad 1994 metų sutartį su Lenkija Lietuva notifikuoja. Kiekgi galima su ta Lenkija “vozintis”…

 2. Svarbi informacija:

  Nikolajus Anajevas, Irenos Anajevaitės-Šiaulienės tėvelis, 1949-1950 metais taip pat registruotas kaip stribas, veikęs Kelmės ir Telšių rajonuose.
  Taigi pasiūlymus pateikė Irina Nikolajevna Anajeva,

 3. Liūdna:

  Buvusieji komunistai tarnauja ir toliau kitiems , tik ne savo valstybei.

 4. Kirvis:

  Kada šitie entuziastai pagaliau apsiramins?

 5. Romas Kaulinis:

  Visas W,ir kitoniškas raides, rašyti atskirame puslapyje.
  Ir jokių problemų nebeliks.

 6. Atas:

  Pritariu “Svarbiai informacijai”.

 7. Ele:

  Pirmaspaso lapas tik Valstybine kalba,oantrame paso lape visom piliečių pageidaujamom kalbom.

 8. Atas:

  Ko vertos tos mūsų peticijos,kurias pasiraše >>10000 LR žmonių?Nejau Kirkilui tai “jokios problemos”?Apie Ananjev.
  iš viso nekalbu.Pastarąjai,turbūt,kuo blogiau,tuo jai geriau….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: