Tabako dūmai – šiurpą keliančių chemikalų rinkinys (0)

A.Grigaliūtės nuotr.

A.Grigaliūtės nuotr.

Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Ja siekiama atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti tabako ir cigarečių, susimąstyti apie savo ir artimų žmonių sveikatą. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro darbuotojai šia proga primena kelis svarius argumentus, kurie turėtų padėti išguiti žalingą įprotį iš savo gyvenimo.

Anot visuomenės sveikatos specialistės Ivetos Venckutės, daugelis rūkančiųjų turbūt net nekreipia dėmesio į statistiką – grėsmingus faktus, „alsuojančius“ kiekvienam cigaretės „fanui“ į nugarą. Net gąsdinimas plaučių vėžiu tampa nebaisus.

Pristigus motyvacijos mesti rūkyti verta susimąstyti apie tai, kokios sudedamosios medžiagos įeina į tabako dūmus. Juose gausu chemikalų, tokių kaip amoniakas (naudojamas balinimo priemonių ir tualetų valiklių gamyboje), formaldehidas (naudojamas mirusiųjų balzamavimui), arsenas (žinomas kaip žiurkių nuodai), cianido vandenilis (žiauriausioms žmonijos istorijoje egzekucijoms naudojamos dujos) ir kitos ne mažiau kenksmingos medžiagos, kurios kenkia sveikatai – alkaloidai, fenolai, kancerogeninės medžiagos, sukeliančios vėžinius susirgimus, anglies viendeginis, ciano rūgštis, stiprus periferinės sistemos nuodas nikotinas ir kt.

Net jei žmogus pats netraukia cigaretės, tačiau būna tarp rūkančiųjų ir kvėpuoja tabako dūmais, sveikata vis tiek nukenčia. Toks rūkymas vadinamas pasyviu arba prievartiniu. Valanda, praleista prirūkytoje ir blogai vėdinamoje patalpoje, prilygsta vienos cigaretės surūkymui.

Kvėpavimas prirūkytu oru pagreitina nuovargio atsiradimą, pablogina savijautą, mažina darbingumą, suerzina akių, kvėpavimo takų gleivinę, gali sukelti migrenos, bronchito, astmos, krūtinės anginos priepuolį, paūminti alergines ligas. Ilgalaikis pasyvus rūkymas gali būti ir sunkesnių ligų priežastis. Tai ypač pavojinga vaikams.

„Ar suskaičiavote, kokią sumą pinigų per metus išleidžiate tabako gaminiams, kokias neigiamas pasekmes jie sukelia sveikatai? Tikimės, kad atsakymai į šiuos klausimus privers susimąstyti apie tai, jog rūkyti tikrai neverta. Cigaretė – ne mados ar kažkokia savęs išraiškos priemonė. Tai priklausomybė, lemianti didesnes ligų rizikas, sukelianti kenksmingas sąlygas netgi nerūkantiems žmonėms“, – pabrėžė I. Venckutė.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: