Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras sklaido kaltinimus mestus partizanui A. Kraujeliui (10)

Antanas Kraujelis

Antanas Kraujelis 1928-1965

Šių metų spalio 7 d. Kovo 11-osios dienos akto signatarai – Aloyzas Sakalas ir Jurgis Jurgelis raštiškai kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC) prašydami panaikinti 1997 m. Antanui Kraujeliui–Siaubūnui suteiktą kario savanorio statusą.

Signatarai rašte nurodė, kad esama archyvinių dokumentų, liudijančių, kad A.Kraujelis  nužudė 11 civilių gyventojų, o remiantis liudininkų parodymais tas skaičius gali būti dar didesnis. Signatarai atkreipė dėmesį į konkrečius atvejus kai partizanas A. Kraujelis žudė nekaltus žmones. Kreipimesi buvo primintas 1949 metais A. Kraujelio įvykdytas partizanų rėmėjų nėščios Leokadijos ir Prano Gečių nužudymas vaikų akivaizdoje už tai, kad esą jie išdavė partizanų slėptuvę. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad ši šeima partizanų neišdavė.  Gečiams buvo suteiktas laisvės kovų dalyvių statusas. Tačiau, kaip teigia signatarai, LGGRTC iš naujo nevertino juos nužudžiusių asmenų statuso, nors, paaiškėjus tokiems faktams privalėjo tai daryti.

Spalio 29 d. Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, Koordinacinė taryba kreipėsi į LGGRTC, Lietuvos Respublikos Seimo Pasipriešinimo režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisiją bei Signatarų klubą su pareiškimu dėl partizano A. Kraujelio-Siaubūno garbės gynybos, prieš vedamą partizano šmeižto kampaniją.

LGGRTC papildomą tyrimą dėl A. Kraujelio pradėjo dar 201o m. žiniaslaidoje pasirodžius kontraversiškiems A. Kraukjalio veiklos vertinimams. Šio tyrimo išvadas LGGRTC specialistai paskelbė tik dabar – lapkričio 12 d. 16 puslapių ataskaitoje teigiama, jog atlikto tyrimo išdavoje nustatyta, kad nėra jokių įrodymų, jog A. Kraujelis yra žudęs taikius gyventojus.

Tyrimo išvadoje teigiama priešingai, kad „partizanas Antanas Kraujelis veikė kaip vienintelės teisėtos valdžios sovietų okupuotoje Lietuvoje – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio – karys, iki gyvenimo pabaigos nesulaužęs duotos Tėvynei partizano priesaikos.

Būdamas visiškai įsitikinęs Antano Kraujelio ilgametės ir nuoseklios kovos prieš okupaciją nepriekaištingumu ir remdamasis teisinėje valstybėje galiojančia asmens nekaltumo prezumpcija LGGRT centras atsakingai teigia, kad A. Kraujeliui panaikinti Kario savanorio teisinį statusą (po mirties) nėra jokio faktinio ir teisinio pagrindo“.

Apibendrindami LGGRT centro  specialistai teigia tvirtai įsitikinę, kad valstybė turi deramai paminėti Antano Kraujelio žūties 50-ąsias metines 2015 m. kovo 17 d.

Dokumentai:

 1. Signatarų A. Sakalo ir J. Jurgelis kreipimasis dėl kario savanorio statuso Antanui Kraujeliui (Siaubūnui) panaikinimo (2014-10-07).
 2. Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus Koordinacinė taryba Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pareiškimas dėl paskutinio Lietuvos partizano, kario savanorio, vyresniojo leitenanto, Vyčio kryžiaus ordininko Antano Kraujelio-Siaubūno, žuvusio kovos lauke, gynybos ir vedamos prieš jį šmeižto kampanijos (2014-10-29).
 3. Lietuvos SSR KGB inkriminuotų veikų Lietuvos partizanui Antanui Kraujeliui papildomas tyrimas (2014-11-12).
Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Juozas:

  deja, kremliaus agentai nerimsta ir stengiasi apjuodinti mūsų partizanus. Šį kartą jiems nepavyko. O apie sakalo, kaip skundiko , veiklą skaitėme. Dėl kito oponento iliuzijų irgi nėra – kas tuo metu darėsi ir buvo daroma atkuriamoje valstybėje, plaukai stojasi. Tikrai nemanau, kad masinė “prichvatizacija”, pridengta kriminalinėmis a lia “daktarų”, Vilniaus brigados” ir kt.grupuočių, neturėjo dvigubo stogo.

 2. Amelija:

  Du kremliniai atvirai pasirodė, kas esą. Lietuvai nuo to tik geriau.

 3. tampax'as:

  Gerbiu paskutinį Lietuvos partizaną, nors į pabaigą jis jau buvo rezignavęs…O tiedu “proto bokštai” parodo dabartinę mūsų Lietuvos būseną…

 4. klausimas:

  nejau taip niekas neisdrys pasakyti visos tiesos apie pokario laikotarpi, is senu zmoniu pasakojimu nekoks tas musu partizanu veidas

  • Pušis:

   O tu išdrįsk pasakyti apie savo stribus. Koks ten jų veidas, ar išsigimėlio snukis?

  • Arūnas:

   tą partizanų veidą išryškins “teisiųjų trijulė”- Sakalas, Jurgelis ir Misiukonis. Jie viską žino, bet ketvirtuoju gali pasikviesti Žalimą- yra toks liudytojas pagal užsakymą 🙂

  • To klausimas:

   O ar tamstai yra žinoma, kad sovietai (NKVD) perrenginėjo stribus Lietuvos partizanų drabužiais ir jie žudė niekuo nekaltus žmones, tokiu būdu piktindami eilinius piliečius ir mesdami dėmę ant partizanų ? Pasiskaitykite Genocido centro puslapiuose ( KGbistų sąrašus) apie Motiejų Paškonį, kuris vaidindamas partizaną, pakorė niekuo nekaltą moterį nusivedę ant tvarto ir neleido jos saviesiems nukabinti iki kitos dienos ryto. Tai buvo mano žmonos teta. Tvartas tebestovi, galėčiau parodyti tą vietą. O M.Paškonis, pasirodo, dar 1940m buvo užverbuotas NKVD. Vat Jums ir partizanas.

 5. Pušis:

  Šį kartą Juozai, judus veikti skatina dar ir asmeniniai rūpestėliai. Atrodo tam kagebistui svilėsiais pakvipo, štai tavariščiai ir stengiasi dėmesį nukreipti nuo jo į jo auką.

 6. Gerai atsimenu tą dieną, kai atėjo žinia, kad žuvo partizanas Kraujelis. Mokykloj tylėjo mokytojai, tylėjo mokiniai, namuose tylėjo tėvai…Vaikas buvau, mažai tesupratau, tik jaučiau, kad likom akli ir kurti, ar našlaičiai…Visą vaikystę vaikai paslapčia šnabždėdavosi pasakojimus apie stribų niekaip nesugaunamą Kraujelį. Pasakodavom vieni kitiems, tartum viltį perduodami…Apie žmogžudžius tauta legendų nekuria.

 7. Alvydas:

  Noreciau , kad Lietuvos nepriklausomybes 100 metu jubiliejaus proga butu prisiminta partizanu rysininke Marija Kazakeviciene-Kaskonaite “Vysnaite”. Gyv . Alytaus raj. Butrimoniu seniunija , Pabaliu kaime . Nes buvusius stribus-seimunus pagerbsite , o tikrus kovotojus pamirsite . Su jos Amzina jam atilsi sunumi mokiausi vienoje klaseje .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: