Seime vyks konferencija, skirta Vilniaus grįžimo Lietuvai 75-osioms metinėms paminėti (5)

Vilnius | vilnius-events.lt foto

Vilnius | vilnius-events.lt foto

Spalio 22 d. 13 val. Kovo 11-osios Akto salėje vyks konferencija „Istorinė atminties svarba. Vilnius – valstybės sostinė“, skirta Vilniaus grįžimo Lietuvai 75-osioms metinėms.

Konferencijoje bus prisimintos XX amžiaus pirmosios pusės istorinės aplinkybės, tautos kova už Lietuvos valstybingumą. Konferencijoje dalyvaus istorikai, politikai, moksleiviai ir studentai.

Renginio pabaigoje Vitražo galerijoje bus pristatyta Lietuvos nacionalinio muziejaus parengta fotografijų paroda „Lietuvos kariuomenės žygis į Vilnių ir Gintauto Šapokos knyga „Kovos dėl Vilniaus liudininkų akimis“.

1939 m. rugpjūčio 23 dieną Sovietų Sąjunga ir Vokietijos Reichas pasirašė nepuolimo sutartį, kurioje pasidalijo įtakos zonas. Lietuva atiteko Vokietijos įtakos sferai.

Tų pačių metų rugsėjo 28 d. Vokietija ir Sovietų Sąjunga pasirašė papildomą slaptą protokolą, kuriuo Vokietijos Reichas perleido Lietuvą sovietų įtakos sferai.

1939 m. spalio 10 d. Maskvoje pasirašyta „Vilniaus ir Vilniaus srities Lietuvos Respublikai perdavimo ir Lietuvos-Sovietų savitarpio pagalbos sutartis“. Atgavusi Vilnių, Lietuva turėjo įsileisti Raudonosios armijos įgulas.

1939 m. spalio 27 d. Lietuvos kariuomenė pradėjo žygį į Vilnių, o spalio 28 d. įvyko oficialus kariuomenės sutikimas buvusioje Elzės Ožeškienės (dabar Vinco Kudirkos) aikštėje.

KOFERENCIJOS PROGRAMA:

Renginio vedėjai:

Seimo narys Rytas Kupčinskas ir Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos direktorė Laima Markauskienė.

13.05–13.15 val. Vasario 16-osios akto signataro Petro Klimo prisiminimų skaitymas* iš Petro Klimo knygos „Iš mano atsiminimų“.

Įžanginis žodis apie istorinės atminties svarbą ir tautinę savimonę

Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys Algirdas Patackas.

Vaizdo medžiagos „Su Sąjūdžiu už Lietuvą“ ir „Kovo 11-osios Akto salė“ demonstravimas.

Vasario 16-osios akto signataro Mykolo Biržiškos prisiminimų skaitymas (Prisiminimus skaitys Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos, Ignalinos, Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“, Riešės gimnazijų mokiniai ) iš knygos „Kovos dėl Vilniaus liudininkų akimis“ (sud. Gintautas Šapoka).

13.30–13.50 val. Pranešimas „Vilniaus atgavimas ir Kauno studentija“

Kauno technologijos universiteto muziejaus vadovė dr. Audronė Veilentienė.

Pranešimas „Lietuvos kariuomenė Vilniuje“

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Naujausiųjų laikų karybos istorijos skyriaus vyriausioji muziejininkė dr. Aušra Jurevičiūtė.

Vaizdo medžiaga iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo

Vasario 16-osios akto signataro Mykolo Biržiškos prisiminimų skaitymas* iš knygos „Kovos dėl Vilniaus liudininkų akimis“ (sud. Gintautas Šapoka)

14.10–14.40 val.

Mokinių meninės kompozicijos

Atlieka Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos, Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos, Turgelių vidurinės mokyklos mokiniai

* * *

14.45 val.

Lietuvos nacionalinio muziejaus kilnojamosios parodos „Lietuvos kariuomenės žygis į Vilnių ir Gintauto Šapokos knygos „Kovos dėl Vilniaus liudininkų akimis“ pristatymas Vitražo galerijoje (Gedimino pr. 53, Vilnius, I rūmai)

* * *

~ 15.30 val.
Mokinių apsilankymas ir fotografavimasis Gedimino pilyje.

Konferencija „Istorinė atminties svarba. Vilnius – valstybės sostinė“ vyks Seimo Kovo 11-osios Akto salėje (Gedimino pr. 53, Vilnius, I rūmai). Renginio pradžia – spalio 22 d. 13.00 val.

Norintys dalyvauti kviečiami registruotis iki spalio 20 d. 17.00 val. el. p. istorija@lrs.lt, tel. (8 5) 239 6119, mob. 8 616 19417.

Įėjimas per I, II, III Seimo rūmus. Su savimi turėti asmens dokumentą.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Romas Kaulinis:

  “…Vilniaus grįžimo…”
  – Jis ten pats grįžo? Gal Viniaus grąžinimo?

 2. Kažin:

  To, ką Lietuvos valdžia įvykdė su Lietuva ir Vilniumi 1939 m. rugsėjį- spalį, esmė yra išreikšta to meto pasakyme: “Vilnius mūsų, o mes rusų”.
  Taigi, kaip galime kalbėti apie “Vilniaus grįžimą Lietuvai”, kai po tokio “grįžimo” pačios Lietuvos jau nelieka. Faktiškai Lietuvos kaip valstybės jau neliko Smetonos valdžiai priėmus 1938 metų Lenkijos ultimatumą ir nesiuntus kariuomenės išvduoti iš Lenkijos okupacijos Vilniaus 1939 m. rugsėjo pradžioje. Tai jau, akivaizdžiai, ne valstybės elgesys…
  Taigi turime minėti Vilniaus ir Lietuvos išdavystės 75-ąsias metines.

  • Klodas:

   Taip, tai taip, bet kai anuometinė valdžia du kartus atmetė galimybę patiems atsiimti sostinę, tai pats Vilniaus susigrąžinimo faktas yra reikšmingas tautai. Tai ir minima, to nereikia sieti su po to įvykusiu nepriklausomybės netektimi.

   • Kažin:

    Kas yra “anuometinė valdžia” – ar tai ne Lietuva, ar jos veiksmai – ne valstybės valdymas. 1940 m. vyko tik faktiškai 1938-1939 metais įvykdytos nepriklausomybės išdavystės įforminimas. Pirmiausia nepriklausomybė 1938 m. ir 1939 m. rugsėjo pradžios Smetonos valdžios veiksmais buvo išduota Lenkijai, o kai šios nebeliko, išdavystė pakartota sovietams…
    Minėti reikia ir dar kaip reikia, bet tai kas yra minima, būtina vadinti tikraisiais vardais. “Susigrąžinimo” vardas tikrai čia būtų melas sau…, Smetonos popinimo tęsimas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: