Europos botanikai iš naujo atrado Lietuvoje unikalią rūšį (0)

Simpoziumo dalyviai iš Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos ir kitų šalių buvo nustebinti menturdumblių gausa Žuvinte

Simpoziumo dalyviai iš Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos ir kitų šalių buvo nustebinti menturdumblių gausa Žuvinte

Į Žuvinto pakrantes sugužėję Europos charofitologai vėl aptiko kurklinį menturdumblį, kuris Žuvinte, pirmą ir vienintelį kartą Lietuvoje, buvo aptiktas 2004 metais.

2014 m. rugsėjo 11–14 dienomis Europos Charofitologų draugijos 19-ojo simpoziumo, kurį organizavo Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Floros ir geobotanikos laboratorija, padedama Lietuvos geologų sąjungos, dalyviai aplankė net keletą Lietuvos ežerų. Žuvinte juos domino maurabraginiai dumbliai – įprasti, bet dėl vandenų taršos sparčiai nykstantys atskiro maurabragūnų skyriaus vandens augalai. Mokslininkai ne tik rado sau įdomių rūšių, bet netgi iš naujo surado vienintelėje vietoje – Žuvinte aptiktą maurabraginį dumblį.

Lietuvai unikali rūšis – kurklinis menturdumblis Nitella confervacea, nerastas niekur kitur, tik Žuvinte. Botanikė Zofija Sinkevičienė jį aptiko prieš 10 metų, 2004-aisiais Žuvinto pakrantės dviejose užliejamose balose. Bet balos sparčiai sunyko ir užaugo viksvomis, nuo to karto reto, į saugomų rūšių (4 kategorijos) sąrašą įtraukto mažyčio, iki 5 cm aukščio dumblio niekas nebematė.

Tas dumbliukas gali būti aptinkamas kosmopolitiškai visame pasaulyje, bet tik tuose ežeruose, kur dar neintensyviai vykdoma žmogaus veikla. Už tai, kad surado tinkamą vietą išgyventi Žuvinte jis turėtų būti dėkingas gamtotvarkai specialiai laikomiems galvijams – tai jie eidami į ežerą gerti, nutrypė dalį pakrantės vandens augmenijos, taip sudarydami sąlygas retai rūšiai išlikti. Dabar ties ežero prieplauka Kurklinių menturdumblių aptikta kur kas gausiau, nei jų buvo rasta prieš dešimtį metų.

Žuvinto ežere rasta net 15 maurabraginių dumblių rūšių. Tai labai daug, deja, kažkada labai gausiai apaugęs tais dumbliais, dabar jais ežeras nepasižymi. O gaila, nes maurabraginiai dumbliai yra labai svarbi ežero ekosistemos dalis. Kur jų daug, susidaro geros sąlygos vandens bestuburiams, turtingai ichtiofaunai ir tuo pačiu – gausiai ornitofaunai egzistuoti. Jie netgi labai teigiamai veikiai ežero vandens skaidrumą ir kitas savybes. Tačiau kažkada dengę bene 90 proc. ežero dugno, prieš gerą dešimtmetį jie atsidūrė ant visiško išnykimo ribos. Jau ne pirmus metus stebime gerokai padidėjusius šių švaraus vandens indikatorių plotus ežero dugne, bet tasai atsigavimas nėra tolygus.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: