Į Valdovų rūmų muziejų atkeliavo unikalūs gobelenai už 25 mln. litų (3)

Valdovų rūmų nuotr.

Valdovų rūmų nuotr.

Rugsėjo 17 d. Vilniuje, LDK Valdovų rūmų muziejuje bus atidaryta paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“.

Parodoje bus galima pamatyti į Nacionalinį muziejų LDK valdovų rūmus su ypatinga palyda ir apsauga specialiu transportu atgabentas unikalias vertybės – dar niekam nerodytą ir mažai žinomą 34 gobelenų rinkinį. Istoriniai audiniai priklauso privačioms kolekcijoms, sukauptoms Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, kitose Europos šalyse ir JAV. Integruoti į atkurtus istorinius reprezentacinius interjerus pristatančias Valdovų rūmų muziejaus trečio aukšto menes, bemaž 25 mln. litų įkainoti XV a. pabaigos–XVI a. senieji monumentalūs meniniai audiniai bus pristatyti parodoje „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“.

Parodos atidarymą tiesiogiai transliuos „LRT Kultūra“. Nuo rugsėjo 18 d. parodoje laukiami visi muziejaus lankytojai, su bendruoju bilietu bus galima apžiūrėti tiek muziejaus nuolatines ekspozicijas, tiek ir išskirtinės reikšmės parodą. Paroda veiks iki gruodžio 14 dienos.

„Senieji gobelenai – tai labai savitas Vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso bei Baroko epochos dailiosios tekstilės fenomenas, nuostabūs austi paveikslai, be kurių neapseidavo jokio Europos valdovo, didiko ar Bažnyčios hierarcho rezidencija. Tai buvo statuso, rango, padėties įrodymas, kuriam reikėjo didžiulių investicijų, privalomas reprezentacijos atributas, o kartu – ir subtilus bei itin vertingas meno kūrinys, sukurtas garsiausių dailininkų ir nagingiausių audėjų, pasakojantis sudėtingus siužetus, slepiantis daugybę simbolinių prasmių.

Gobelenai XVI–XVII a. buvo labai populiarūs ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas turėjo vieną didžiausių ir brangiausių gobelenų kolekcijų Europoje, ją sudarė 360 aukso ir sidabro siūlais austų audinių. Sakoma, kad Žygimantui Augustui viena figūrinių gobelenų serija kainavusi tiek, kiek XVI a. vidurio Livonijos karo metinė kampanija. Vėlesniais laikais dar papildyta Abiejų Tautų Respublikos valdovų gobelenų kolekcija siekė net 600 audinių ir buvo bene gausiausia ir vertingiausia pasaulyje. Tad rengiama tarptautinė paroda bus ne tik senojo Europos meno šedevrų pažinimo, bet ir Lietuvos valstybės istorijos, paveldo bei ryšių su daugeliu kitų Europos šalių, svarbiausių to meto kultūros ir meno centrų aktualinimas“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Didelė dalis į Vilnių atkeliavusių gobelenų meno užgimimą Viduramžių ir sužydėjimą Renesanso Europoje menančių dailiosios tekstilės kūrinių – tai FRANSES gobelenų archyvui (Londonas, Jungtinė Karalystė) ir Natano Levio (Nathan Levi) rinkiniui (Florencija, Italija) priklausantys bei iš kitų kolekcijų visame pasaulyje paskolinti senieji meniniai audiniai. Gobelenus tarptautinei parodai atrinko žymūs jų kolekcininkai, tyrinėtojai ir antikvarai Saimonas Fransesas (Simon Franses) bei Natanas Levis.

Tarptautinėje parodoje bus eksponuojami svarbiausiuose XV a. pabaigos–XVI a. meninių audinių centruose Nyderlanduose (Belgija, Flandrija), Prancūzijoje ir Italijoje išausti seniausi gobelenai, puošę daugelio Europos valdovų, žymių didikų, Bažnyčios aukštųjų hierarchų rezidencijas ir bažnyčias. Tokie meniniai audiniai nuo XVI a. pradžios taip pat dabino Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, kiek vėliau buvo kaupiami ir Vilniaus katedroje, Lietuvos didikų rezidencijose. Tačiau Lietuvoje tokio ankstyvo laikotarpio (XVI a.) gobelenų yra tik Valdovų rūmų muziejaus rinkiniuose (11 vnt.), o kituose muziejuose saugomi XVII–XIX a. audiniai.

Kaip itin vertingi, fiziniam poveikiui, mikroklimato sąlygoms ir šviesai jautrūs eksponatai, tokie seni tekstilės kūriniai retai palieka saugyklas ar nuolatinio eksponavimo vietas. Šis iš privačių kolekcijų specialiai parodai Vilniuje suformuotas rinkinys pirmą kartą pasaulyje bus parodytas būtent Valdovų rūmų muziejaus lankytojams. Tai išties neeilinis įvykis, pasaulinė senųjų gobelenų rinkinio parodos premjera. Vėliau šis rinkinys turėtų keliauti po kitus Europos muziejus.

Kad tokio masto paroda, kurioje eksponuojami vertingi, tiesiog unikalūs ir jautrūs meno kūriniai, įvyktų, impulsą davė ir ilgametis Valdovų rūmų muziejaus mecenatas – didelę draudimo riziką prisiėmusi draudimo bendrovė BTA.

„Per penkerius bendradarbiavimo su Nacionaliniu muziejumi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmais metus draudėme parodas, kurių eksponatų bendra vertė viršija 54 mln. litų. Per šį laikotarpį BTA savo lėšomis parėmė projektus, kurių eksponatų vertė per 34 mln. litų. Mūsų bendrovė daug metų bendradarbiauja bene su visais Lietuvos muziejais dėl vienų ar kitų parodų draudimo, turime sukaupę solidžią meno eksponatų draudimo patirtį. Mielai sutikome drausti ir šią ypatingą, dar niekur nerodytą parodą, kurioje demonstruojamas XV a. pabaigos–XVI a. pradžios 34 gobelenų rinkinys iš privačių kolekcijų. Tikime, kad taip prisidedame prie istorijos įamžinimo ir suteikiame galimybę prie jos prisiliesti ir visos Lietuvos gyventojams ir svečiams“, – teigia „BTA Insurance Company“ SE filialo Lietuvoje direktorius Tadeušas Podvorskis.

valdovurumai.lt nuotr.

valdovurumai.lt nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: