Patekėjo „supermėnulis“ (video) (1)

Rugpjūčio 10 dieną vakare patekėjo didžiausias šiais metais pilnas Mėnulis. Tokiam Mėnuliui prigijo „supermėnulio“ vardas. „Supermėnuliu“ vadinamas Mėnulis atsidūręs perigėjuje tai yra labiausiai priartėjęs prie Žemės.

Mėnulio priartėjimai ir nutolimai įvyksta periodiškai, nes Mėnulis aplink Žemę skrieja ištęsta eliptine orbita. Tuo metu mūsų palydovas, žvelgiant nuo Žemės paviršiaus, atrodo ypač ryškus ir padidėjęs.

Sekmadienio vakarą 20:23 val. (Klaipėsoje 20:40 val) patekėjęs pilnas Mėnulis bus nuo Žemės nutolęs 356 897 kilometrais. Vidutinis Mėnulio nuotolis nuo Žemės yra 384 400 km., tad sekmadienio pilnatis atrodo maždaug 7,2 proc. didesnė ir beveik 17 procentų šviesesnė nei įprasta.

Stebint tekantį Mėnulį ar Saulę reikia atsiminti, kad dėl psichologinių priežasčių žmogui visuomet atrodo, kad palei horizontą esantys šviesuliai yra didesni nei pakilę aukščiau virš horizonto.

Rugpjūčio 10 d. „supermėnulis“ | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Rugpjūčio 10 d. „supermėnulis“ | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Nors Mėnulis perigėjuje atsiduria kas 412 dienų, tačiau šis rugpjūčio 10 d.  jo priartėjimas yra didžiausias šiemet, taip arti Žemės Mėnulis kitą kartą atsidurs tik 2015 rugsėjo 28 d.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: